Spekulace: Google připravuje dotykový Chromebook

0

Google se údajně sveze na vlně dotykových Ultrabooků. Podle China Times připravuje společně s tchajwanským výrobcem Compal dotykový Chromebook. Do prodeje by se mohl dostat ještě před koncem roku.

Spojení Chrome OS a dotykového displeje určitě dává smysl. Jednoduchý systém založený na prohlížeči a webových aplikacích k ovládání prstem svádí. Často je zapíchnutí ukazováčku do displeje snazší než posunování kurzoru pomocí touchpadu. Google už také optimalizoval prohlížeč Chrome pro Windows 8, aby v dotykovém módu měl větší ovládací prvky.

Na druhou stranu by ale dotyková obrazovka zařízení jen prodražila. Google před nedávnem uvedl spolu se Samsungu nový Chromebook Series 3, poprvé postavený na platformě ARM. S cenou 249 dolarů míří proti levným netbookům. Později přišel ještě nový Acer C7 za 199 dolarů, tentokrát už čistě intelovský.

Že by Google ještě před koncem roku přišel s vlastním modelem? Nebylo by těch Chromebooků už moc? Ani prvotní zájem o dotykové ultrabooky s Windows 8 není zrovna velký, byť je jasné, že displeje budeme osahávat čím dál častěji. Dotykový Chromebook by navíc částečně kanibalizoval na tabletech a smartboocích s Androidem, na jejichž prodeje musí Google také dbát.

 

Osobně věřím, že v Googlu podobné zařízení testují, ale nemyslím si, že bychom se jej letos dočkali. Po zkušenostech s dotykovou verzí Chromu ve Windows 8 musím říct, že ovládání prohlížeče má ještě rezervy a že IE10 je subjektivně stále rychlejší a pohodlnější. Ale třeba nás v Mountain View překvapí podobně jako modelem s ARM.

Zdroj: China Times (via TechCrunch)

Ohodnoťte tento článek!