Spekulace: připravuje nVidia GeForce GTX 580?

0

Nová generace grafických karet ze stáje Advanced Micro Devices již pomalu klepe na dveře, nemálo z vás čtenářů si již nyní jistě brousí zuby na některé ohlášené modely. To konkurence v podobě Nvidie řeší zapeklitý problém: co postavit proti inovované architektuře svého soka? Jako vždy, spekulace se rojí rychle, poslední mluví o přípravě GeForce GTX 580.

GTX 580 by údajně měla být logickým nástupcem GTX 480 zacíleným proti nejvýkonějšímu HD 6900. Zdroje hovoří o přidání 32 CUDA jednotek na výsledný počet 512, kteréžto množství měla kdysi nést rovnou GTX 480 (takových podařených čipů ale bylo málo a výrobce se rozhodl si je ponechat pro své profesionální akcelerátory na bázi Fermi). Nenechte se zmást, GTX 580 by mělo být údajně zbrusu nové a inovované jádro GF110 – velká změna by se odehrála u počtu texturovacích jednotek, kdy by jich novinka měla nést rovných 128 (GTX 480 jich má 60) díky změně poměru CUDA:TMU z 8:1 na 4:1.

Paměťová sběrnice se údajně rozšíří z 384 bitů na plných 512 bitů, čímž by se finální produkt velmi prodražil. Samotná propustnost by však narostla ve spojení s GDDR5 na opravdu úctyhodné hodnoty. Ryze high-endového jádra se možná dočkáme, možná ale taky ne: nedivil bych se, kdyby se jednalo pouze o promyšlenou strategii Nvidie jak zpomalit prodeje Radeonů HD 6000. Podobné spekulace vedou pouze k nejistotě zákazníků zda-li kupovat hned nebo ještě počkat – možná chce jen Nvidia získat čas.

Zdroj: TweakTown & TC Magazine

Ohodnoťte tento článek!