Sphericam 2 natočí vše kolem sebe. Poradí si s 4K, 60 fps a navíc má kořeny v Česku

0

Jsou to dva roky, co se Jeffrey Martin vrhl na Kickstarter se svou sférickou kamerou Sphericam. Martin bydlí v Praze, živí se focením a provozuje web 360cities, nejznámější galerii 360° fotek. Sférické fotky už ale nemají čím překvapit, proto chce Martin přinést pokroky s videem. Na Kickstarteru už úspěšně zafinancoval vývoj druhé generace Sphericamu.

Sphericam 2 Sphericam 2 Sphericam 2
Sphericam 2

Žádal 150 000 dolarů, už má 212 000 a do konce kampaně ještě zbývá 16 dní. Oproti minulé generaci jsou vidět velké pokroky. Kamerka má velikost tenisáku a nevypadá jako stolní lampička. Má šest kamer místo čtyř, ty navíc slibují vyšší rozlišení i snímkovací frekvenci. Při záznamu z více kamer dochází k synchronizaci nastavení expozice i vyvážení bílé, aby slepené panorama bylo plynulé.

 

Sphericam 2 podporuje rozlišení až 4096 × 2048 px při 30 fps, s nižším rozlišením zvládne i 60 fps. Díky svému tvaru zachytí opravdu vše kolem sebe, navíc v lepší kvalitě než dříve. V nejlepším, režimu podporuje 12bitové barvy, vzorkování 4:4:4 a datový tok dosahuje až 2,4 Gb/s. Vznikne ale šest videí zvlášť.

V reálném čase umí slepit šest videí dohromady s 10bitovými barvami, vzorkováním 4:2:2, 4K, 30 fps a datovým tokem 600 Mb/s. Kamerka dokonce podporuje Ethernetový adaptér zapojený do microUSB, díky čemuž může živě streamovat slepené video (i šest zvláštních videí) o celkovým bitratu 100 Mb/s.

Tělo je vyrobeno z hliníku. Váží pod 400 gramů a má v průměru 68 mm. Kromě šesti kamer má na jednotlivých ploškách osm závitů pro stativ, šest slotů pro microSD karty, čtyři mikrofony, jedno tlačítko pro záznam, jedno pro zapnutí Wi-Fi a jeden datový/napájení microUSB. S integrovaným 2800mAh akumulátorem dokáže natáčet 60 až 90 minut. Kromě videa zvládne i statické snímky. V nich podporuje HDR, RAW a také timelapse (jeden snímek za sekundu/minutu/hodinu).

Sphericam 2 má pomoci naplnit YouTube, který už sférická videa ve 4K také podporuje, byť jak Martin přiznává – v otřesné kvalitě. Natočená videa bude možné používat nejen na počítači, ale také mobilech, tabletech a brýlích pro virtuální realitu. Martin pochopitelně testoval Oculus Rift. A kolik taková hračka stojí? Na Kickstarteru je nejlevnější model za 1699 dolarů (51 000 Kč s DPH), distribuce začne v prosinci.

Kompletní galerie videí mimo YouTube najdete zde.

Ohodnoťte tento článek!