Sphero BB-8: Tohle je droid, kterého hledáte

0

Droid BB-8 z připravovaného sedmého dílu The Force Awakening je velký tak akorát a samozřejmě podstatně menší, než ve filmu. Ovládáte jej z mobilu přes Bluetooth, ale umí i autonomní režim, kdy si bude jezdit a interagovat sám – občas mluví a přehrává holografické zprávy. Až takto skvělý ale BB-8 za 4700 Kč bohužel není.


 

Sphero vyrobila i skutečného BB-8 pro natáčení, takže tato hračka není jen napodobeninou s právy od George Lucase, respektive Disneyho. Jezdící hlavička na těle drží na magnetu pohybujícím se uvnitř těla a pomáhá si kolečky. Je to sice hodně efektní, ale když si prohlédnete princip, vlastně úplně jednoduché.


 
 Dokovací stojánek slouží pro dobíjení na bezdrátové indukční bázi, jenže droid do něj sám nevjede ani neumí vyskočit. Jakmile jej položíte na rovnou zem a spárujete s mobilem, můžete jej řídit. Vydrží se pohybovat zhruba hodinu, poté jej musíte vložit zpět do stojánku.

 

Při řízení přes aplikaci jedním ovladačem nastavíte směr (aby modré světlo směrovalo k vám), druhým křížovým ovladačem jezdíte. Droid umí jet docela rychle a ideální je pro něj rovná plocha bez náročných překážek. Taková, kterou doma skoro nikdo nemá a ideálně ne plovoucí podlahu, na které je velmi hlučný.

Na berlínské výstavě IFA byl droid k vidění poprvé

Druhým režimem je patrolování – autonomní režim, kdy si podobně jako vysavač Roomba jezdí sem a tam. Není ale příliš chytrý, občas i po nárazu ztratí hlavu. Když narazí na překážku, vypíše na displej zprávu, třeba Possible ship detected.

Ovládání přes mobilní aplikaci
 

Snaží se být vtipný, veškeré zvuky ale nevydává přímo droid, který nemá žádný reproduktor. Slyšíte je z mobilu. Stejně tak holografická zpráva nepochází z něčeho jako integrovaný projektor, ale musíte ji pes mobil nahrát a když robotovi řeknete, aby ji někde přehrál, uvidíte ji jen přes rozšířenou realitu. V nastavení aplikace lze pouze vypnout zvuky a rozpoznávání hlasu, jelikož droida můžete ovládat i několika příkazy. Jejich rozpoznávání je ale slabší, lepší je ho řídit ručně.

Holografickou zprávu uvidíte jen na mobilu nebo tabletu
 

Možná jsem od BB-8 čekal příliš. Aby v sobě měl projektor na skutečné „holografické“ zprávy, a kameru, jejíž obraz byste viděli na mobilu, aby uměl přehrávat zvuky nebo aby měl chytřejší autonomní režim aspoň na úrovni vysavače, ve kterém neustále nevráží do nábytku,

Na druhou stranu občas celé tělo zabliká, dokáže vrtět hlavou na znamení nesouhlasu a pro mladší fanoušky by mohl být i delší zábavou. Myslete ale na to, že jde pořád jen o jezdící kouli s pohyblivou hlavou, a kdyby po vánocích skončil v útulku, to by pro hrdinu z Hvězdných válek byla škoda.


 

Sphero BB-8
rozměry 7,3 × 11,4 cm
dosah 30 metrů
rozhraní Bluetooth 4.0
kompatibilita Android 4.4, iOS
výdrž 60 minut
Cena a záruka
zahájení prodeje září 2015
záruka 2 roky
zapůjčil
cena 4700 Kč
Ohodnoťte tento článek!