Spor o vadné GeForce je urovnán

0

Připomeňme, že kauza „vadných“ GeForce vyplula na hladinu předloni v létě, kdy se přišlo na to, že mobilní grafické karty a čipsety Nvidia vyrobené v letech 2007 a 2008 vykazují velmi vysokou poruchovost. Příčinou byla nevhodně zvolená kombinace materiálů pájky a výplně v balení čipů. Vedení Nvidie se pak dostalo pod palbu hned z několika stran: akcionáři zažalovali generálního ředitele Jen-Hsuna Huanga a finančího ředitele Marvina Burketta za domnělé zatajování problému, zákazníci Nvidii žalovali jednoduše o náhradu škody a jednání s pojišťovnou se také neobešlo bez překážek.

Druzí jmenovaní, tedy zákazníci, si ale nyní mohou oddechnout. Ve sporu bylo dosaženo mimosoudního vyrovnání. Majitelé vadou postižených notebooků od Hewlett-Packard, Dellu a Applu tak mají nárok na satisfakci: HP vymění přístroj za nový, „podobného druhu a hodnoty“, Dell a Apple budou vyměňovat vadné součástky – což v případě problémového čipsetu nejspíš znamená výměnu celé základní desky notebooku. Bohužel není úplně jasné, zdali budou mít nárok na výměnu či opravu i majitelé laptopů jiných značek.


Kompletní seznam modelů, kterých se týkala žaloba a jejichž majitelé tedy určitě mají nárok na odškodnění, jakožto i další detaily o sporu, naleznete na webové stránce NvidiaSettlement.com. Tamtéž se také musíte zaregistrovat, pokud požadujete náhradu škody (a můžete dokázat, že váš notebook trpí problémy spojenými s grafickým akcelerátorem nebo čipsetem).

Nvidia bude také uživatelům kompenzovat výdaje, které jim vznikly při reklamacích a opravách notebooků kvůli vadným GPU a čipsetům. K tomuto účelu vyhradila společnost pouze určitou peněžní sumu a tak výše vyplacených částek bude záviset na počtu uživatelů, kteří se o ně přihlásí.

Aby dohoda byla právně platná, musí ji ještě posvětit soud. Slyšení, kde by se tak mělo stát, je naplánováno na 20. prosince/decembra.

Zdroj: Softpedia, PCMag

Spor o vadné GeForce je urovnán

Ohodnoťte tento článek!

Sdílejte