Spotify je přehrávač, co připomíná iTunes, ale chová se úplně jinak

0

První hodiny strávené ve společnosti Spotify byly příjemné. Ovšem, že mluvím za sebe. Jistě vám neuniklo, že jsem v několika uplynulých měsících vystřídal Rdio, Google Play Music a také Deezer. Člověk by řekl, že když přijdete do styku s několikátou službou se stejným zaměřením, nebude vás mít čím zaujmout. Jenže takový úsudek překvapivě není správný.

Tip: Spotify startuje v Česku zítra v pravé poledne. Bude i bezplatný tarif

Švédové přichází pozdě, ale o to lépe se presentují a dávají nám přičichnout k věcem, které nám nikdo jiný nenabídl. Nebo aspoň v ne tak kvalitním balení. Spotify pro většinu Čechů představuje synonymum neznámé služby, o níž se hodně hovoří, ale která je nám na hony vzdálena. Tak proč plýtvat časem a snažit se rozlousknout otázku, co je Spotify vůbec zač, že? Tak to vezmeme pěkně popořadě.

Není to pravidlem, ale Spotify má pěkného desktopového klienta, co navíc neplatí za obyčejnou kopírku webu. (Dívám se na tebe, Rdio.) Právě naopak. Pro Švédy byla nativní aplikace prioritní a přišla na svět jako první. Webová verze přehrávače zatím nese štítek beta, což jen symbolizuje její mládí a potenciální nevyzrálost. Spuštěna byla až v roce 2012. Tehdy používala Flash Player, ale tento požadavek časem odpadl a teď si můžete užívat čisté webové aplikace, napsané v HTML5.

Pro méně znalého je těžké poznat na první pohled rozdíl oproti katalogizačním iTunes
Pro méně znalého je těžké poznat na první pohled rozdíl oproti katalogizačním iTunes

Spotify pro osobní počítače možná někoho překvapí tím, že vzhledem nebezpečně připomíná iTunes. Sice byste našli dostatek odlišností, ale první dojem si odnesete podobný. Mohli bychom se zabývat malými velkými detaily, jako třeba že obleček bohužel není vhodný. Do Windows se opravdu nehodí a Spotify připomíná aplikace od Applu, které dlouho nerespektovaly zvyklosti Windows a měly okna natřená šedou barvou.

Hledej a objevuj

S tím se ale člověk musí smířit. Český překlad, jak jsme již naznačili, momentálně dostupný není, ale bude k dispozici v dohledné době. Přestože klient připomíná iTunes, v organizačních schopnostech za nimi zaostává. Spotify se zaměřuje na vytváření miriád různých seznamů stop. Kupodivu vám ale nedává možnost interpreta, resp. jednotlivá alba jednoduše přidat do osobní knihovny.

V knihovně se objevuje všechno, ale konkrétní alba tam nepřidáte
V knihovně se objevuje všechno, ale konkrétní alba tam nepřidáte

Co se stane, když vám vypadne připojení? Další přehrávání vám nebude dovoleno. Pro offlline použití ale můžete stahovat seznamy skladeb.

Knihovnu máte, ale samovolně do ní proplouvají písně označené hvězdou a položky z vašich seznamů. Což těžko nadchne hudebního veterána, který byl zvyklý si od základu a s trpělivostí elfa stavět knihovnu obsahující celé diskografie oblíbených interpretů. Bohužel ani filtrování nemá Spotify zvlášť propracované. Pokud jste obeznámeni se třemi stupni hledání, kdy nejprve volíte žánr, pak interpreta a na závěr album, bude zklamáni.

Ponejvíce budete používat běžné textové vyhledávání. Mentalita služby je jiná a na to si musíte zvyknout – nebo raději zůstaňte tam, kde jste momentálně šťastní. Na druhou stranu všudypřítomné seznamy písní potěší člověka, který si tolik nezakládá na tom, co chce konkrétně poslouchat. Můžete si nechat vypsat nejpopulárnější alba či skladby, a to buď v konkrétní zemi, nebo ve vašem profilu.

Proč na základě vybrané hudby nespustit rádio?
Proč na základě vybrané hudby nespustit rádio?

Rádio se pak pokouší strefit se do vašeho vkusu a nálady. Tady si už vyberete, že byste se např. rádi přenesli do osmdesátých let. Odpovídající hudbu vám Spotify následně naservíruje.

Sledujte vše kolem hudby

Sociální aspekt je pro Spotify neméně důležitý. Můžete sledovat aktivitu kolem vašich oblíbených interpretů a přátel. Budete objevovat novou hudbu a dokonce instalovat aplikace. Ekosystém se před nějakou dobou otevřel, takže vývojáři mohou Spotify vylepšit vlastními myšlenkami. Jinými slovy mají další nástroj k tomu, aby vás hlavně seznámili s další hudbou, kterou třeba neznáte, ale mohli byste se do ní zamilovat na první poslech.

Rádia, chytré seznamy stop a doplňky tvoří pevnou součást Spotify
Rádia, chytré seznamy stop a doplňky tvoří pevnou součást Spotify

Tuhle doplněk dodá inteligentní playlist, jindy zase prozradí, kde se koná jaký koncert. Modulárnost hudebnímu zážitku jedině přidává, byť je se velká část doplňků na jedno brdo. Právě o ponoření se do muziky Spotify je. Objevování, sdílení skladeb, komunikace s ostatními fanoušky, pečlivým sledováním interpretů a využíváním chytrých automatických funkcí pro míchání hudby, aby padla vašemu aktuálnímu rozpoložení.

Spotify na první poslech působí jako další z mnoha, ale při používání se přesvědčíte o tom, o kolik rozdílné dojmy si z takové streamovací platformy můžete odnést.

Spotify je přehrávač, co připomíná iTunes, ale chová se úplně jinak

Ohodnoťte tento článek!