Spotify končí se sdílením písniček pomocí P2P. Ušetří tak přípojky uživatelů

0

Po nějakých šesti letech se Spotify rozloučí se síťovou architekturou P2P. Tu proslavily především výměnné sítě jako BitTorrent, využila ji však rovněž moderní hudební služba. Ačkoli na to nenápadný přehrávač nevypadal, dokázal vám slušně zneužít internetovou přípojku. Nespokojení uživatelé poukazovali především na to, že o této skutečnosti Spotify mnoho neřeklo a na nic se neptalo.

Kdyby slušně oznámilo, že hodlá sdílet písně, které posloucháte a které se tím pádem nachází v dočasné paměti na vašem disku, spousta uživatelů by to přijala. Nebo by takovou službu odmítla používat. Není ale fér uživatele neinformovat.

Spotify vám nedávalo ani možnost funkci vypnout. Buď jste si museli dohledat návod na zablokování příslušných portů, jenž vznikl zkoumáním uživatelů, nebo jste v aplikaci aspoň omezili používání lokálního úložiště.

Provozovatel úspěšné hudební služby s P2P úplně skončí. Spotify bude poprvé spoléhat čistě na vlastní servery. Můžeme za tím dle mého názoru určitě sledovat také trend vzrůstající obliby mobilů a tabletů, které se na sdílení na pozadí nehodí. V době, kdy se Spotify rozjíždělo, jsme si muziku pouštěli častěji na počítači, kde byla k dispozici lepší internetová linka a neomezený zdroj napájení.

 

Začínající firmě určitě pomohlo výrazně ušetřit. Podle dat z roku 2011 se přímo ze serveru během typického dne streamovalo pouze zhruba 10 % přehraných písniček. Nejvíce pomáhalo lokální ukládání, které pokrylo něco kolem 55 %. Zbývající provoz připadal na sdílení písní mezi uživateli. Nyní je Spotify mnohem větší, což platí i pro objem financí. Ukončení přenosů pomocí technologie P2P proběhne v tomto měsíci.

Spotify to v tmavé sluší
Nový tmavý kabátek Spotify sluší

Ludvig Strigeus

Jedním z hlavních vývojářů byl Ludvig Strigeus. Že vám to jméno něco říká? Ovšem, tenhle člověk stojí za uTorrentem, který v roce 2006 prodal společnosti BitTorrent. Část peněz z prodeje údajně investoval do vývoje Spotify.

Zdroj: TorrentFreak

Ohodnoťte tento článek!