Spotify startuje v Česku zítra v pravé poledne. Bude i bezplatný tarif

0

Historii hudebních streamovacích služeb v Česku jistě znáte. Měli jsme Deezer, měli jsme Rdio. Na podzim Google spustil svůj Play Music All Acces. Od té doby čekáme na Microsoft a na Spotify. Původně švédská služba nedávno oslavila páté narozeniny a začala expandovat také na východ Evropy. Proto jsme byli zvědaví, kdypak překročí naše hranice. K oficiálnímu spuštění dojde zítra, tedy ve čtvrtek po obědě.

I bezplatné poslechy budou

Po dvanácté hodině si můžete jít zaregistrovat svůj účet. Můžete tak učinit buď pomocí Facebooku, nebo normálně přes e-mail. První potěšující zpráva zní, že přístup k více než 20 milionům písničkám v katalogu bude rovněž bezplatný. Zadarmo dostanete neomezené streamování hudby, které bude podporováno reklamou. Podobný model v funguje např. v USA, byť v některých jiných zemích musí uživatelé platit i za tento základní tarif.

Mohlo by vás zajímatGoogle Play Music stojí za starou bačkoru. Na konkurenci nemá [názor]

Za základní ho považujeme, protože vám dovolí přehrávat hudbu jenom z počítače. Pak to bude ještě tarif placený, který vám již nabídne mobilní aplikace. Plus vás zbaví povinnosti občas poslouchat reklamní bloky.

Spotify Premium vám v neposlední řadě nabídne stahování muziky rovnou do vašeho zařízení. Díky tomu budete moct dávat uším záhul i na cestách, kde třeba nebude dobré připojení. Za příplatek budete mít dále k dispozici skladby ve vyšší kvalitě než normálně. Jestli bude rozdíl slyšitelný, si budeme muset ověřit. (160 versus 320 kbit/s by ale mělo být slyšet i na méně kvalitní zvukové kartě.)

Spotify přichází do Česka

Pěkná cena: 5,99 eura

Cenu provozovatel sítě nastavil naštěstí rozumně. Za měsíc dáte 5,99 eura. Báli jsme se, aby nám nezůstala zahraniční cena 9,99 eura, která by pro Čecha byla opravdu vražedná. Takhle se jedná o konkurenceschopnou službu. Zhruba 160 Kč zní fajn. Pro srovnání: Google chce 149 Kč, Rdio pak 180 Kč a Deezer zhruba 190 Kč. Platit lze pouze kartou, případně pomocí Pay Palu. Další možnosti případně přibudou časem.

První ohlasy zní pochvalně, zejména pokud jde o český hudební katalog. Jestli vás čeští interpreti nezajímají, máte k dispozici velkou globální knihovnu. Každá den do ní, mimochodem, přibude zhruba 20 000 skladeb. Jste dostatečně nalákáni, abyste se připojili k nyní již více než 6 milionům předplatitelům? Pochválit Spotify můžeme rovněž za počet podporovaných platforem.

 

Nechybí aplikace pro Windows, Android, iOS nebo Blackberry a Windows Phone. Webová edice dokonce ani nevyžaduje Flash Player. Hudební fanšmejkry nadchne integrovaná podpora pro Last.fm. Vaše statistika se bude automaticky doplňovat. Ačkoli se jedná o všeobecně žádanou a běžnou funkci, např. Google ji uživatelům zatím odepírá. Bude nám vlastně něco chybět?

V Česku bez češtiny

Pokud jste někdy zkoumali možnosti hudební služby, zjistili jste, že jsou na vysoké úrovni. Možná na nejvyšší v porovnání s konkurencí. Kromě ručního výběru z katalogu můžete sestavovat vlastní seznamy stop, poslouchat písně podle vaší nálady – rády byste romantické fláky, nebo snad něco, co podpoří vaši depresi? Spotify vám bude rovněž standardně doporučovat interprety na základě předchozích poslechů.

Spotify přichází do Česka

Tedy, vše, co byste čekali a možná něco navíc. K tomu Spotify sestavuje všemožné statistiky. Streamování za rozumnou cenu představuje jeden ze způsobů, jak účinně bojovat s pirátstvím. Přímo ve Švédsku byla míra pirátství opravdu vysoká a zatímco díky Spotify zájem o legální hudbu vzrostl o 33 %, pirátství kleslo o 25 %. Od uvedení provozovatel hudebním vydavatelům proplatil jednu miliardu dolarů.

Bohužel máme také zprávu, která každého českého uživatele nepotěší. Př uvedení nebude dostupná lokalizace do naší mateřštiny. Překlad bude dokončen v dohledné době, do té doby se ale budete muset vypořádat s angličtinou. Podobně platby neproběhnou v korunách, ale v eurech. A pokud jste si zařídili dříve neoficiální cestou účet s americkou adresou, budete ji moci změnit na českou.

Aktualizováno: Poslech zdarma i na mobilu a tabletu

Zástupci Spotify dnes oznámili, že bezplatný poslech s několika omezeními zamíří i na mobily a tablety. Více o této novince píšeme zde.

Ohodnoťte tento článek!