Apple zaspal a vlastní vinou se jeho vliv na hudební průmysl snižuje. Streamování se ukázalo být úspěšnějším obchodním modelem než obyčejný prodej písní, byť si stále myslím, že v konečném důsledku je na trhu místo pro oba modely. Velké varování pro Apple přichází z Evropy, kde iTunes předčilo mladší Spotify.

Spotify v Evropě podčilo iTunes
Spotify v Evropě podčilo iTunes

Původem švédská streamovací služba poprvé zaznamenala vyšší příjmy než Apple. Oznámila to společnost Kobalt, jež zastupuje více než 6 000 interpretů. Existují také jiné firmy a kromě Evropy na světě najdeme ještě pár dalších kontinentů, ale trendy je jasný. Spotify je navíc jen jedna služba a bylo by zajímavé srovnat všechny streamovací služby s digitálními obchody s muzikou.

 

Kobalt sdělil, že interpreti si v Evropě skrze Spotify v prvním čtvrtletí vydělali o 13 % více než prostřednictvím iTunes. Ještě šest měsíců předtím přitom iTunes převyšovalo svého konkurenta o 32 %. Prodeje tedy klesají opravdu rapidním tempem. Spotify expanduje do dalších zemí – od loňského prosince funguje též v Česku.

Navíc v podobné době uvedlo streamování zdarma také na mobilech a smartphonech. Všechny tyto faktory mohly a skoro určitě měly na růst Spotify vliv. Právě o bezplatnou variantu poslechů hudby projevili uživatelé logicky největší zájem. Zhruba čtvrtina všech uživatelů se řadí mezi předplatitele.

Streamovací služby se na příjmech Kobaltu podílu zatím jen z 10 %
Streamovací služby se na příjmech Kobaltu podílu zatím jen z 10 %

Zdroj: Windows IT Pro

Ohodnoťte tento článek!