Správce hesel KeePass 2 obsahuje zneužitelnou zranitelnost. Díru zalepí až nová verze

0

Rakouský bezpečnostní analytik Florian Bogner si všiml potenciálně zneužitelné díry v populárním správci hesel KeePass 2. Dialog pro kontrolu nové verze softwaru totiž komunikuje nezabezpečeně přes HTTP, takže jej lze využít k podstrčení cizího kódu (typicky útokem v rámci jedné Wi-Fi sítě).

KeePass 2 je zranitelný v dialogu pro aktualizaci
KeePass 2 je zranitelný v dialogu pro aktualizaci

Bogner to prezentoval na příkladu, kdy KeePass 2 donutil ukázat, že vyšla nová verze a modifikoval stránku s odkazem pro stažení. Řešení by bylo přejít na šifrovaný protokol HTTPS nebo automatickou aktualizaci zrušit.

Sám autor KeePassu Dominik Reichl chybu bagatelizuje. Uživatel je po prvním spuštění softwaru vyzván, aby si případnou kontrolu nové verze ručně zapnul (není to výchozí nastavení). Navíc přes HTTP dochází jen ke kontrole nové verze, nic se automaticky neinstaluje. Uživatel se pouze dostane na stránku se stažením, ale instalaci musí provést ručně.

Tento krok má Reichl pojištěn tím, že spustitelné soubory i instalátor digitálně podepsal, takže si pokročilí uživatelé mohou ověřit, že jde o původní soubory. Přesto od verze 2.34 (aktuální je 2.33) bude digitálně podepsána i informace o dostupnosti nové verze. KeePass pak všechny modifikované soubory rovnou odmítne.

 

Zdroj: Bogner, KeePass via Engadget

Ohodnoťte tento článek!