Správci souborů: Proč je potřebujeme a jaký vybrat?

0

Proč souborový manažer?

Práci jen s příkazovou řádkou u PC brzy vystřídaly tzv. okenní manažery, tedy takoví souboroví správci, jež se soubory a adresáři pracují nikoliv v příkazové řádce, ale vizuálně. Velmi brzy uživatelé také zjistili jednu podstatnou věc – se souborovým správcem se pracuje nejlépe tehdy, když obsahuje nejméně dvě okna. Důvodů pro dvojici oken mluví hned několik: možnost zobrazit si v každém z nich jiný adresář nebo lze díky nim snadno něco ověřit jinde při rozdělané práci (třeba potřebujete zjisit něco na disku, ač máte rozepsaný textový soubor).

Nabízí se otázka, proč vlastně s okenním manažerem pracovat? Důvodů je mnoho a pro každého z nás jsou trochu jiné. Mezi ty obecnější bychom si ale mohli zařadit:

1. Soubory smíme organizovat dle přípony

Hledat mezi tisíci soubory jeden konkrétní je otravné samo o sobě, ale procházet při hledání souborů určitého typu vždy celý adresář, by bylo velice úmorné. Naštěstí souborové manažery umí sdružovat soubory dle přípony. Zkrátka si zvolíme, jakou příponu zobrazit (*.DOC, *.TXT…) a poté už jen necháme aplikaci pracovat.

2. Je možno využít pohodlí práce s adresáři

Průměrný uživatel chápe mnohem lépe logiku adresářové struktury tehdy, pokud ji má před sebou. Při vizuální kontrole mnoha souborů také brzy i ten nejnepořádnější uživatel brzy zjistí, že aby se ve svých souborech vyznal, potřebuje je dělit do adresářů dle jisté logiky (Dovolená 2010, Škola…)a a že je často docela praktické používat i velmi zanořené struktury (Škola \ I. rok \ Chemie…). I zde platí úsloví o zlaté střední cestě, takže zase se to nesmí přehánět, aby jeden neskončil s miliardou nepřehledných adresářů a v každém po jednom souboru.

3. Lze lehce pracovat s více soubory najednou

Ať už právě potřebujeme přejmenovat všechny fotky z digitálního fotoaparátu nebo archivovat svoji práci uloženou v souborech HTML, libovolný souborový manažer nám umožní tyto soubory hromadně a snadno dále zpracovat – třeba zkopírovat či sbalit do archivu pro odeslání.

4. Máme po ruce mnoho dalších funkcí a utilit

Ačkoliv by označení „souborové manažery“ mohlo svádět k tomu, že tyto soubory nezvládnou kloudně nic jiného, než přesypávat soubory mezi hlavičkami disku, nic dnes není vzdálenější pravdě. Dokonce i freewarové nástroje bývají doslova napěchovány takovým počtem funkcí, že je obvyklý uživatel ani nevyužije – máme tu prohlížeče a editory textů i HTML stránek, integrované komprimační a dekomprimační utilitky, FTP klienty a skutečně nesčetný počet dalších funkcí, které před vybráním toho ideálního souborového manažeru rozhodně stojí za to aspoň letmo vyzkoušet.

Jaký vybrat?

Vybrat skutečně ten nejlepší souborový manažer nelze z toho prostého důvodu – každý z nás má jiné požadavky. Jeden chce maximum funkcí, další aby mu běžel na KDE v Linuxu, třetí zase nechce nic přeplácaného atd. Vyhovět všem jediným produktem tedy není v žádném případě reálné. Přesto, během let se vyprofilovalo několik nejznámějších aplikací, z nichž obvykle lidé na PC vybírají nejčastěji. Jelikož při všech těch desítkách a stovkách programů přirozeně není možno zmínit úplně všechny, určitě se neváhejte podělit o „ten svůj“ a doplnit, proč vás zaujal.

Total Commander

http://www.ghisler.com/

Nehynoucí sharewarová stálice určená pro libovolná Okna nad Windows 95 nebo Windows CE 3.x. Total Commander si davy získal podporou prakticky všech představitelných funkcí – je tu přístup k lokální síti, FTP klient, lišta na rychlý start souboru, mocný prohlížeč zobrazující soubory dle mnoha kódování, základní prohlížeč obrázků, prohlížeč HTML stránek, funkce pro přenos po paralelním portu (funguje i mezi Windows a DOSem), svede práci na více záložkách, umí však také zobrazit náhledy u obrázků a především, je skvěle lokalizován do všech jazyků včetně češtiny. Program též bezchybně pracuje s archivačními nástroji a tunami pluginů. Dle názoru mnoha jde v mnoha případech jednoznačně nejrychlejší volbu (třeba při počítaní souborů v adresáři). Zájemce o plnou verzi bude Total Commander stát 38 USD.

FreeCommander

http://www.freecommander.com/

Výborná freewarová alternativa k prvně jmenovanému. Aplikace taktéž podporuje panely a různé typy pohledů na adresářový obsah. Ani FreeCommander nezůstává pozadu v základních funkcích typu prohlížení souborů, načítání archivů či komprimace. Krok s Total Commanderem drží i vestavěný FTP klient. Aplikace toho ale má v záloze ještě mnoho – umí adresáře porovnávat, synchronizovat, vytvářet kontrolní součty, měnit u souborů všechny atributy včetně data a přirozeně je také dělit.

Far Manager

http://www.farmanager.com/

Příznivcům textového rozhraní a tradicionalistům se bezesporu ale stejně nejvíce bude líbit nějaký program ve stylu Far Manageru – jeho rozhraní je totiž kompletně tvořeno znaky ASCII stejně, jako tomu bylo v případě legendárních M602 a Norton Commanderu. Za tímto program stojí Eugene Roshall (autor RARu). I zde najdeme na svém místě nejběžnější funkce – prohlížeč i editor textu, prohlížení souborů i adresářů v různých módech a nechybí ani pokročilé zvýrazňování syntaxe a vyhledávání. Far Manager lze dále „vytunit“ pluginy do podoby ještě kvalitnější: takto jde přidat FTP klient, podporu mnoha archivů, virtuální souborové systémy, výpis procesů a mnoho dalšího.

AB Commander

http://www.winability.com/abcommander/

Čtvrtým do dnešní party je AB Commander, který by se snad dal popsat jako souborový manažer v klasickém stylu s bohatou funkční výbavou a příslušenstvím. AB Commander samozřejmě zvládne vše očekávané a obvyklé (mazání, přejmenovávání, hledání…), takže o tom se ani nebudeme rozepisovat, ale přejdeme rovnou k tomu zajímavému. Ani AB Commanderu nechybí synchronizace adresářů nebo vestavěný prohlížeč obrázků. Také zde si snadno rozdělíme, spojíme či (de)komprimujeme soubory. Program též umí třeba zobrazovat využití RAM apod. Aplikace je komerční a dle typu licence (Personal a Business) přijde na 29,95 USD, resp. 59,95 USD.

xplorer² Lite

http://www.zabkat.com/

A na dnešní závěr si povězme pár slov o aplikaci xplorer². To je aplikace freewarová (pozor, xplorer² pro je již komerční!) a nestojí si v konkurenci nijak špatně – zvládne více panelů zároveň, prohlížení a editaci souborů, prohledává, porovnává a synchronizuje a vůbec provádí vše tak, jak jsme zvyklí odjinud. Pokud by snad někoho zajímalo, jak se liší verze freewarová a komerční, musíme zmínit 3 důležité věci: pokročilejší vyhledávací engine Omni-Finder, dále plná podpora Unicode a do třetice funkci Robust transfer, což je vlastně kopírování s nesčetnými podvolbami a nastaveními (automaticky přepisovat soubory stejného jména, jde nastavit, jak se zachovat v případě chyby atd.).

SpeedCommander

http://www.speedproject.de/enu/

Mezi příznivci platformy MS Windows si svoje ctitele získal i program SpeedCommander. Výbava aplikace začíná poměrně standardními věcmi: je tu kopírování, mazání, třídění i další základní funkce, které dnes považujeme za povinnost. Program bezchybně zobrazí náhled u mnoha typů souborů – od TXT, přes obrázky, až po videa. Adresáře lze synchronizovat. Aplikace si přímo poradí i s mnoha typy komprimovaných archivů, které jsou zde brány jako běžné adresáře. Mezi další vysoké trumfy patří podpora maker, FTP klient (umí i Socks 4/4a/5 a HTTP připojení) a někoho by mohlo potěšit i to, že tento správce souborů existuje v plně 64bitové verzi. Aplikace není freewarová, ale komerční a to s následující cenovou politikou: Full Version stojí 39,95 EUR, upgrade z verze 11/12 jen 19,95 EUR a upgrade z verze 1-10 rovných 24,95 EUR. Jen pozor se staršími OS, aplikace vyžaduje k běhu nejméně Windows XP! 

Ohodnoťte tento článek!