Square Privacy Cleaner a Fast Folder Eraser: zameťte se špióny a balastem

0

Square Privacy Cleaner: když nechcete být vidět

Square Privacy Cleaner je program sloužící pro úklid potenciálně nebezpečných údajů z dočasných úložišť systému. Stejně jako níže uvedený Fast Folder Eraser pochází z dílny vývojářů NoVirusThanks a je ke stažení zcela zdarma – včetně pravidelných aktualizací.

Můžete stáhnout ve formě instalátoru nebo ve formě archivu se spustitelným souborem.

Rozhraní aplikace zahrnuje pět záložek, na nichž vybíráte, která dočasná úložiště mají být uklizena. Windows General zahrnuje složky používané samotným systémem a jeho základními nástroji, jako jsou Wordpad nebo Malování. Na záložce Web browsers najdete všechna úložiště týkající se nejpoužívanějších internetových prohlížečů, tj. Internet Explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome a Opery – program prochází např. cookies, historii nebo stažené dočasně uložené soubory.

Temp folder umožňuje promazání složky Temp a systémové složky Temp pro ukládání dočasných dat. Na kartě Applications můžete zvolit ze seznamu nejpoužívanějších aplikací, který obsahuje např. WinRAR, Windows Media Player, MS Office nebo Adobe Reader.

Tip: Přečtěte si také: NoVirusThanks: poslední záchranná brzda

V nastavení (nabídka Settings) lze provést několik úprav doplňujících hladký průběh celé očisty, jako např. načasování, kdy se má vymazání stop provést (při spuštění, resp. při vypínání Windows), vytvoření tzv. bodu obnovy (v rámci služby Obnovení systému), do kterého lze stav systému v případě kolapsu vrátit, nebo např. zpomalení celého procesu za účelem uvolnění paměti pro chod dalších programů.

Kromě „zametání stop“ vám Square Privacy Cleaner ještě usnadní práci s celkovou konfigurací systému – jednotlivé položky na liště nabídek odkazují k užitečným a často používaným nástrojům pro systémovou údržbu, jako jsou např. editor registru, příkazový řádek, správce úloh, nástroj Služby, nástroj Obnovení systému a další.

Fast Folder Eraser: když smazat, tak pořádně

Fast Folder Eraser je účelově zaměřená aplikace, která nedělá nic jiného, než že odstraní data, jež mu určíte ke smazání. Tuto prostou funkci ovšem vykoná rychle a s možností řady nastavení, s nimiž vám půjde přímo na ruku.

Instalátor stáhnete zde, archiv se samostatně spustitelným souborem pak zde.

Jistě se vám při mazání nepotřebných souborů již nejednou stalo, že jste po zadání příkazu ke smazání museli nějakou dobu čekat, než se systém s úkolem vypořádá. Při tom na počítači nešlo vyvíjet jinou aktivitu, protože procesor byl plně vytížen mazáním. Fast Folder Eraser se hodí právě na takové akce, kdy potřebujete data smazat buď co nejrychleji, nebo naopak korigovat jejich rychlost mazání tak, aby vás neomezovalo v další práci.

Základním krokem k efektivnímu odstraňování dat je volba složky určené ke smazání. Do pole Select a folder zadejte buď celou cestu ke kýžené složce nebo data vyberte pomocí dialogu Vyhledat složku. Když jste si stoprocentně jisti, že je zadaná cesta správná, spusťte proces mazání kliknutím na tlačítko Erase.

Pozor, Fast Folder Eraser nepřesune smazané soubory do odpadkového koše, ale zcela nenávratně je odstraní. Je tedy vhodné věnovat výběru složky určené ke smazání opravdu zvýšenou pozornost.

Oproti běžnému odstranění souborů ve Windows dosahuje Fast Folder Eraser efektivity jednak tím, že zbytečně neindexuje mazaná data (ve Windows je tato funkce určena např. pro eventuelní navrácení souborů z odpadkového koše do původního umístění) a druhak flexibilitou nastavení procesu mazání (na kartě Settings). Rychleji si aplikace se soubory poradí např. pokud vypnete vytváření statistik o průběhu mazání. Chcete-li naopak smazat velký objem dat a při tom se nenechat omezovat v další práci, zaškrtněte položku Reduce memory usage.

Ohodnoťte tento článek!