Šrotovné u Microsoftu. Za odevzdaný Playstation 3 dává slevu na Xbox One

0

Zdá se, že v konkurenčním boji Xboxu One s konzolí Sony Playstation 4 hodlá Microsoft hned od začátku zostra tlačit na pilu. Včera jsme zde psali o tom, jak hodlá nastavit grafický výkon své konzole pomocí výpočetních prostředků původně určených pro senzor Kinect. Dnes se zase objevila novina o neortodoxní promoakci, pomocí níž chce Microsoft Xboxu One pomoci v prodejích.

O co jde: na nákup Xboxu One můžete nyní získat slevu v hodnotě 100 USD, když Microsoftu odevzdáte konzoli Playstation 3. Jde tedy o jakýsi nákup na protiúčet. Pro uzavření této transakce se nicméně musíte dostavit osobně do kamenného obchodu Microsoftu. Konzole také musí být funkční. Za porouchané kusy nic nedostanete, byť Microsoft v reklamním prospektu hovoří o recyklování odevzdaných přístrojů. U těch nefunkčních by se ale pochopitelně nedosáhlo toho, o co společnosti jde: k přetažení zákazníka od konkurence.

Nepůjde o nijak dlouhodobou nabídku, celá akce má běžet jen do 2. března (marca). Nabídka jinak není kompletně zaměřená proti Sony, neboť dle webu Microsoftu lze stodolarovou slevu získat i za některé Xboxy (Xbox 360 E a S). Pokud však slevu někdo uplatní, smrskne se pro něj cena Xboxu One přesně na stejnou úroveň, za kterou se prodává i Playstation 4. Tento trik tedy v jistém smyslu eliminuje nevýhodu, do které se Microsoft vyšší cenou své konzole vehnal. I když pochopitelně nejde o příliš dobrý obchod, jelikož konzole předchozí generace mají stále nezanedbatelnou užitkovou hodnotu – zejména pokud k nim vlastníte nějaké ty hry.

Promoakce k Xboxu One: kredit za Playstation 3
Promoakce k Xboxu One: kredit za Playstation 3

Akce určitě Microsoftu přinese nějakou tu publicitu, i když se asi leckomu nebude líbit, že se kvůli marketingu bude likvidovat fungující hardware. Tak vypečený, že by konzole pokoutně opět pokoutně pouštěl do oběhu, hádám redmondský gigant není. Výrobní náklady Xboxu One se údajně velmi blíží koncové ceně 500 USD, takže tyto prodeje budou pro firmu každopádně ztrátové.

 

K nám Xbox One dorazí až na podzim. Bude levná verze bez Blu-Ray mechaniky?

Pro naše končiny má samozřejmě celá věc jednu zásadní nevýhodu. Pominu-li otázku kamenné Microsoftí prodejny (věc je stejně omezená jen na Kanadu a USA), kam si pro bonus člověk musí zajít, konzole u nás hlavně ještě nebyla uvedena do distribuce. Zatímco v některých dosud vynechaných zemích se má Xbox One údajně začít prodávat už v dubnu (apríli), půjde o větší trhy. Naše končiny – jak Česká republika, tak Slovensko – se nedočkají. Podle neoficiálních informací se všechny země tzv. Visegrádské čtyřky dostanou na řadu až v říjnu (októbri). To je pro leckoho asi překvapivě dlouhá doba, aspoň to však bude ještě letos.

Pětisetdolarová cena ale možná Microsoftu skutečně leží v žaludku. Prakticky současně se totiž vynořily nepotvrzené informace, že společnost zvažuje vydání poněkud očesaného modelu, u nějž by se s cenovkou mohla dostat na 399 USD a tedy cenu identickou s konkurenční Playstation 4. Daní za zlevnění by údajně v takovém případě mohla být optická mechanika pro disky Blu-Ray, kterou by levnější model jednoduše vůbec neměl. Pokud byste si jej pořídili, byli byste odkázaní čistě jen na digitální distribuci her. Tato informace může být nicméně napůl spekulativního charakteru, takže vůbec není jasné, zda se takováto konzole nakonec na trhu ukáže, nebo ne. Připomeňme ale, že původně konzole mechaniku mít neměla vůbec, takže by na takovou situaci měla být vcelku připravena.

 

Zdroj: VR-Zone, NeoGAF (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Me to uz pride jako ohrana deska, u kazde generace TEGRY se dozvidame jak je zajem maly, cena tohoto reseni prilis draha a ze to napravit dalsi generace TEGRY. Mame uz uz 4 generaci a nic se nezmenilo…

    A co na to Saman?, od nej se tu prece dozvidame neustale jak je TEGRA uzasna a prinasi firme obrovske zisky a nadeje do budoucna 🙂