Srovnání: 3× úsporné procesory Intelu

0

Jak si kdo stojí

Je docela zajímavé sledovat vývoj platforem úsporných notebooků, které ještě před několika lety byly doménou extrémně drahých strojů. Dnes – pokud pominu netbooky – můžete relativně výkonný stroj pořídit už za nějakých dvanáct tisíc. Za tyto peníze získáte dvoujádrový procesor, který postačí na jakoukoliv kancelářskou práci a v terénu udrží šestičlánkovou baterii naživu okolo přes pět hodin. Intel svoje levné a úsporné procesory uvedl počátkem loňského roku a od té doby prošly poměrně výrazným vývojem – máme tu platformu, na níž je dokonce možné hrát i nenáročné hry.

Dosluhující Intel Pentium

Intel Pentium Dual Core SU 4100 byl uveden na trh v třetím čtvrtletí loňského roku a od té doby si našel místo v mnoha CULV modelech. Je postaven na stejné platformě jako dražší model Intel Dual Core SU9400 s frekvencí 1,4 GHz, liší se jen frekvencí (minus 100 MHz) a menší pamětí L2 cache – 2 MB (minus megabajt). Jde ještě o zástupce staré platformy, která nemá integrované grafické jádro a přístup do paměti probíhá přes sběrnici a severní můstek. Tím je samozřejmě limitována paměťová propustnost.

Sběrnice běží na frekvenci 800 MHz a paměti dle konkrétního notebooku, 667 nebo 800 MHz. Násobič je nastaven na 6,5, což je žalostně málo. Stará generace procesorů Intel neumí násobič shodit na menší hodnotu než 6, v idle tedy frekvence padá pouze na 1,2 GHz. Napětí má v burnu hodnotu 1 V, v idle 0,9 V – obě hodnoty jsou zbytečně nadhodnocené, protože běžný stolní procesor Intelu dokáže na 1 V běžet i na 2 GHz. Zkrátka kdyby napětí padalo třeba na 0,8 V, byl by procesor ještě úspornější.

Procesor je vyráběn 45nm technologií a jeho maximální TDP činí pouhých 10 W, což je na dvoujádrový procesor s takovým výkonem velmi dobré. Grafika Intel X4500 MHD není integrovaná a je součástí čipové sady GM45 (Mobile 4 Series). Její výkon stačí na Aero do rozlišení 1 680 × 1 050 bodů, pak už je pohyb okny trhaný.

„Čtyřjádrový“ Intel Core i3

Nový úsporný procesor „střední“ třídy Intel Core i3 330UM s frekvencí pouhých 1,2 GHz (Intel má ještě v záloze úsporné modely Core i5 a Core i7) je postaven na nové architektuře Arrandale, která se liší od staré především pamětí L3 cache a podporou dalších technologií jako je HyperThreading a Turbo. Bohužel, turbo Core i3 nenabízí, takže jste odkázáni pouze na základní frekvenci. Nechybí ale virtualizace, kterou starší Pentium nenabízí.

Procesor je vyráběn 32nm technologií, a tak by měl být úspornější – není to ale tak, což vyplynulo z nedávného testu výdrže; v něm novější model vydržel v závislosti na vytížení o 10-20 % méně. Nová platforma spojuje v pouzdře procesoru jak grafický čip, tak severní můstek, takže celkové TDP procesoru je udáváno dohromady – 18 W. Přímé srovnání se starší platformou tedy není možné. V idle padá frekvence procesoru na 800 MHz, což je jednoznačné plus.

Poznámka: CPU-Z bohužel neukazuje hodnoty napětí procesoru, takže není možno srovnávat.

Procesor má přímo v sobě zabudován paměťový řadič, takže s pamětmi komunikuje přímo, což zvyšuje paměťovou propustnost a současně i výkon grafického systému. Nový Intel HD je ve hrách zhruba dvakrát svižnější, bohužel Core i3 má grafiku s nižší frekvencí než „dospělí“ kolegové (533 MHz), takže v Aeru k výraznějšímu posunu nedošlo. Lépe jsou na tom vyšší modely, kterým grafika běží na 733 MHz a tam už Aero švihá téměř plynule.

Gigový Intel Celeron

Intel Celeron U3400 je v podstatě očesaným procesorem Core i3 330UM – má frekvenci jen 1,06 GHz, menší L3 cache – 2 MB, a neumí HyperThreading, takže k dispozici jsou pouze dvě fyzická jádra a ne čtyři logická jako u Core i3. Celeron podporuje rovněž paměti DDR3, ale jen na frekvenci 800 MHz, zatímco Core i3 umí jít i na 1 066 MHz. Celeron je také ochuzen o instrukce SSE4.1 a 4.2. Maximální TDP je stejné, tedy 18 W včetně grafického jádra Intel HD na frekvenci 533 MHz.

 

 

Kdo s koho?

Procesory jsme srovnali v noteboocích značky Acer, a to v těchto modelech:

  • Intel Pentium DualCore SU4100 – Acer Aspire Timeline 1810T (4 GB DDR2, 500 GB, Intel X4500 MHD);
  • Intel Core i3 330UM – Acer Aspire TimelineX 1830T (4 GB DDR3, 500 GB, Intel HD);
  • Intel Celeron U3400 – Acer Aspire One 753 (2 GB DDR3, 250 GB, Intel HD).

Všechny notebooky běžely na operačním systému Windows 7 Home Premium 64 bitů.

Jednoznačně nejvýkonnějším procesorem je dle očekávání Core i3, za ním se drží Pentium a v závěru se pak nachází Celeron. Pokud byste se ale nerozhodovali jen podle výkonu, pak je nejlepší volbou Pentium Dual Core, protože nabízí nejnižší spotřebu ve všech režimech používání a má slušně rychlé Aero i na full HD monitoru. Bohužel, v současných noteboocích tento procesor najdete spíše sporadicky, výrobci už většinu svých modelových řad převedli na platformu Core iX. Nicméně pokud tento procesor v notebooku máte, upgrade na novou platformu se vám spíše nevyplatí.

Výkonostní grafy

Poznámka: Bohužel některé testy se nepodařilo spustit.

Ohodnoťte tento článek!