Srovnávací test 13,3″ notebooků: úvod a metodika

0

Uvedení do testu

Třináctipalcové notebooky nabízí pro většinu uživatelů přijatelný kompromis mezi mobilitou a výkonem. Díky malým rozměrům šasi a s tím souvisejícími horšími možnostmi chlazení se nejedná o žádná herní děla, ale i přesto se najdou modely, na kterých si leccos zahrajete a uděláte, což jim dává výhodu oproti netbookům.

Proti velkým notebookům (s 15″ a větší úhlopříčkou) mají zase výhodu ve výrazně lepší mobilitě (jsou prostě menší a lehčí, což ocení každý, kdo nosí počítač denně třeba do školy či do práce) a často i výdrži na baterie, protože zatímco u „patnáctek“ výrobci mnohdy nepočítají s častějším přenášením a osazují slabé akumulátory, v této třídě je naopak s mobilitou počítáno především a tak nejsou výjimkou ani devítičlánky už v základní výbavě.

V testu jsme proti sobě postavili osm modelů známých značek: Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, Packard Bell a Toshiba. V podstatě jediným omezením, podle kterého jsme modely vybírali, byla cena – chtěli jsme se prostě podívat, co u jednotlivých značek dostanete za cenu do 18,5 tisíce. Proto tu najdete různé modely, které se na první pohled liší zaměřením; třeba takové Fujitsu SH531 či Lenovo E320 jsou typické pracovní notebooky, zatímco například Packard Bell NX69 je spíš stroj pro zábavu.

Notebooky v redakci poprvé Notebooky v redakci podruhé Notebooky v redakci potřetí

Nikdo nemá vše

Do výběru se bohužel nedostaly všechny známé značky, což je u srovnávacích testů notebooků častý problém. Téměř nikdy se totiž nepodaří vymyslet taková kritéria, do kterých by se všechny značky vešly. Proto nám ve výběru chybí zástupce Sony (jejich třináctipalcové modely začínají cenově o něco výše), Samsung (ten nic s úhlopříčkou 13″ na trhu momentálně ani nemá) ani MSI, které má momentálně na trhu pouze model X370, který láká cenou a docela povedeným designem, ale výkonově by se kvůli osazení procesoru E-350 či E-450 od AMD v testu vůbec nechytal.

Stejně jako u minulého testu se nám do výběru nedostal ani žádný model s CPU od AMD. Je to škoda, jenže sehnat něco takového se ukázalo jako zhola nemožné. AMD má prostě v mobilních zařízeních jen minimální podíl a jasně zde dominuje Intel, nezbývá tedy doufat, že se AMD vzchopí a protlačí se výše (k čemuž by mu mohla pomoci nová APU Llano; notebook s takovou konfigurací jsme testovali nedávno).

AMD Fusion

Většina testovaných zařízení jsou již notebooky „nové generace“ s velmi tenkým tělem i víkem displeje a velkou kapacitou baterie. Mnoho z nich má také tělo ze slitiny hliníku a hořčíku, což jim dává velmi dobrou pevnost při zachování malých rozměrů a nízké váhy (i když ultrabooky to stále nejsou – možná někdy příště). Výjimkou v tomto ohledu jsou modely Toshiby a Fujitsu, které jsou z plastu a poměrně rozměrné – u Toshiby se to dá omluvit nízkou cenou a tím, že se jedná o relativně postarší model, u Fujitsu je to horší, ale zase má docela silný procesor a ExpressCard slot. HP ProBook 4330s patří také k rozměrnějším a těžším kouskům, nicméně má alespoň hliníkové (a musím říci že velmi pěkné, ale o tom až v samotném testu) tělo a opticky tak nějak působí menší.

Velká výdrž, malý displej

Pak tu máme displeje. Ty jsou bohužel téměř všechny parametrově stejné: úhlopříčka 13,3″, rozlišení HD Ready (1366 × 768) a TN matrice. Jedinou výjimku tvoří model Packard Bell NX69, který má čtrnáctipalcový displej (ovšem šasi má podobné rozměry jako ostatní modely, displej má prostě užší rámeček, než je obvyklé – proto jsme jej do testu zařadili také). Úhlopříčka je daná parametry testu a hledali jsme ji schválně, to je tedy v pořádku, ale rozlišení je tak trochu zklamáním. 1366 × 768 je na nějakou seriózní práci hrozně málo, především na výšku – při prohlížení webů nebo práci s dokumenty se uscrollujete k smrti. V této cenové kategorii ale na nic lepšího nenarazíte, třináctipalcové notebooky s vyšším rozlišením existují, ale pořídíte je za minimálně dvojnásobou cenu. Nezbývá než čekat a doufat, že vývoj popoběhne kupředu a ve střední, relativně dostupné třídě se začne objevovat rozlišení minimálně 1600 × 900.

Srovnání HD Ready a Full HD displeje

Ještě bych se rád zmínil o výdrži při provozu na akumulátor, která je pro vysoce mobilní notebook kritická. V testu se objevily modely (např. Acer, Asus, Dell), které díky kombinaci vysoké kapacity akumulátoru a různým šetřícím módům dosáhly naprosto výborných výsledků (třeba Acer vydrží těsně přes osm hodin přehrávat filmy v MKV, což je úplně skvělé). Naopak Toshiba zde celkem propadla a nedostala se při filmovém testu ani na tři hodiny, což je opravdu málo (a přitom nemá úplně nízkou kapacitu baterie), modely od Fujitsu a HP zase doplatily na malou kapacitu akumulátorů. Většina počítačů ale příjemně překvapila a nezdráhali bychom se je doporučit třeba studentům vysokých škol, kteří nemají přes den kde pořádně dobít baterii, nebo třeba dojíždí každý týden vlakem či autobusem a chtějí si po cestě pustit nějaký ten film.

Více informací se samozřejmě dozvíte v samotném velkém testu, který vyjde ještě tento týden. O každém modelu si povíme snad vše důležité, podíváme se na zpracování, design, výkon, displej i výdrž. Na následující stránce se ještě můžete podívat na popis metodiky, kterou jsme pro testování použili. A nyní ještě poděkování firmám, které nám notebooky do testu zapůjčily:

 

Model Zapůjčil
Acer Aspire TimelineX 3830TG Acer; www.acer.cz
Asus U36SD Asus; www.asus.cz
Dell Vostro V131 Dell; www.dell.cz
Fujitsu Lifebook SH531 Fujitsu; www.fujitsu.cz
HP ProBook 4330s HP; www.hp.cz
Lenovo ThinkPad Edge E320 Lenovo; www.lenovo.cz
Packard Bell Easynote NX69 Acer; www.packard-bell.cz
Toshiba Satellite L735 Toshiba; www.toshiba.cz

 

Testovací metodika

Metodika testu: stejná a přece jiná

Při testování jsme vycházeli ze staré a ověřené metodiky, kterou znáte z dřívějších recenzí a testů. Z časových důvodů jsme pár testů vynechali (například konverzi videa ve VirtualDubModu, protože testů procesoru i disku je i tak dostatek pro vytvoření představy o výkonu, máme tu například CineBench R11.5, CrystalDiskMark a HDTune).

Z klasické sady polosyntetických testů od Futuremarku jsme zahrnuli 3DMark06, 3DMark Vantage, PCMark Vantage a PCMark 7. Deset let starý 3DMark 01 SE jsme se rozhodli vypustit právě pro jeho věk – v současnosti toho už příliš neřekne. PCMark 05 jsme vypustili také, protože by byl nadbytečný (máme tu 7 a Vantage). Všechny tyto testy generují skóre v bodech, pomocí kterého můžete porovnávat celkové výkony jednotlivých konfigurací, a také dílčí skóre (třeba výkon procesoru, grafiky nebo v případě PCMarků výkon v různých oblastech použití počítače). Celkové skóre v testu vždy najdete v tabulce, dílčí skóre na přiložených screenshotech, takže se nemusíte obávat, že byste o něco přišli.

Testy disků zajišťuje již zmíněný HDTune, který měří rychlost čtení z disku ve všech jeho oblastech. Kromě toho měří i odezvu, která je velmi důležitá pro celkovou rychlost systému a aplikací a která se na grafu opět objevuje v závislosti na fyzické poloze na disku. K tomu jsme přibrali CrystalDiskMark 3 (64bitovou verzi), který měří rychlost čtení a zápisu v několika módech.

Screenshot z CrystalDiskMarku

Z testů převodu videa vypadl VirtualDubMod, ponechali jsme však x264 Benchmark HD v3.0 a Windows Media Encoder. Oba testy byly prováděny podle standardní metodiky s tím, že zdrojový i cílový soubor byly na vnitřním pevném disku počítače – nepoužívali jsme externí disk.

Procesor a grafiku jsme otestovali také známým testem CineBench R11.5, který provádí krátký test renderingu v reálném čase v OpenGL (policejní honička dvou aut, výsledek je ve snímcích za vteřinu) a pak rendering náročné scény, čímž testuje procesor (jedno a více jader, výsledek je skóre v bodech).

Teorie i praxe

Z praktických testů jsme zařadili dva herní: Trackmanii Nations v nativním rozlišení a vysokých detailech (preset najdete na obrázku níže) a Devil May Cry 4 Benchmark, který jsme spouštěli ve vysokých detailech, bez antialiasingu a v rozlišení 1360×768 (chtěli jsme nativní rozlišení, ovšem hra jej z nějakého důvodu nepodporuje…). Kromě toho jsme ještě z praktických testů nově zařadili takovou drobnost – změřili jsme rychlost startu systému od stisknutí napájecího tlačítka až k načtení domovské stránky v prohlížeči. Použitý prohlížeč byl Google Chrome, jehož zástupce jsme umístili do složky Po spuštění v systému, nastavená domovská stránka byla www.google.cz a počítač byl samozřejmě připojený k napájecímu adaptéru.

Testovací nastavení TrackManie

Změřili jsme i teploty, kterých jednotlivé komponenty dosáhují. Nejdříve jsme každý notebook nechali „odpočinout“, pak jsme spustili HWMonitor (ten měří teploty ze všech nainstalovaných čidel a zaznamenává i minimální a maximální hodnoty, které pak můžete vidět na screenshotu), pak jsme spustili zároveň FurMark pro zatížení grafiky a Prime 95, který dělá to samé s procesorem, a nechali je běžet deset minut. Vyzkoušeli jsme i dotykem, jestli se některý z notebooků nadměrně nezahřívá na povrchu, třeba okolo touchpadu či na spodní straně. Navíc jsme změřili i maximální spotřebu adaptéru při těchto testech (pomocí zásuvkového wattmetru).

A nakonec testy výdrže na baterii. Tu jsme změřili ve třech režimech: při přehrávání filmu (720p film v MKV puštěný v Media Playeru Classic v nekonečné smyčce, jas displeje na 50 %, zapnutá Wi-Fi); při surfování po webu (prohlížeč Google Chrome, pět otevřených tabů (extranotebook.cz, extrahardware.cz, extrawindows.cz, cnews.cz, facebook.com), přičemž každý se obnovuje v náhodném intervalu (od 15 do 45 s). Jas displeje je opět na 50 %, Wi-Fi je samozřejmě opět zapnutá. Poslední test baterie probíhal v herním režimu. Spustili jsme opět benchmark Devil May Cry 4, nechali jej donekonečna opakovat a měřili jsme čas do vypnutí počítače.

Media Player Classic... poznáte film? ;)

Všechny bateriové testy začínaly při stavu akumulátoru 100 % a končily na 5 %, kdy systém automaticky přešel do režimu hibernace. Ty ostatní (výkonové) probíhaly vždy se zapojeným síťovým adaptérem.

Nejde jen o výkon

Kromě testování výkonu a výdrže jsme se podívali na zoubek i zpracování, hodnotili jsme hmotnost, rozměry, kvalitu, použité materiály, nebo třeba to, jestli baterie z notebooku vyčuhuje nebo zda její hrany jdou rovnoběžně s tělem. Ohodnotili jsme i displej, kvalitu reproduktorů (spoiler: audiofilovi utrhnou uši všechny, ostatně od repra o rozměrech 2 × 1 cm se nic jiného čekat ani nedá), rozměry a hmotnost napájecího adaptéru i rychlost nabíjení akumulátoru při úplném vybití. Bohužel narozdíl od výkonu a výdrže se většina těchto parametrů nedá hodnotit úplně objektivně, takže v testu nebudeme přiřazovat žádná numerická hodnocení, ale budeme se spíše snažit každý notebook pořádně popsat. Naše dojmy a naměřené výsledky si budete moci přečíst již za pár dní.

Nyní ještě přehled parametrů testovaných modelů:

  Acer Aspire TimelineX 3830TG Asus U36SD Dell Vostro V131 Fujitsu Lifebook SH531
procesor Intel Core i5-2430M (2× 2,4 GHz) Intel Core i3-2310M (2× 2,1 GHz) Intel Core i3-2310M (2× 2,1 GHz) Intel Core i5-2410M (2× 2,3 GHz) 
operační paměť 4 GB (1333 MHz) 4 GB (1333 MHz) 4 GB (1333 MHz) 4 GB (1333 MHz)
pevný disk 750 GB 5 400 rpm 640 GB 5 400 rpm 500 GB 7 200 rpm 500 GB 5 400 rpm
grafická karta Nvidia GeForce GT540M 1 GB + Intel HD Graphics 3000 Nvidia GeForce GT520M 1 GB + Intel HD Graphics 3000 Intel HD Graphics 3000 Intel HD Graphics 3000
displej 13,3″ 1366 × 768 13,3″ 1366 × 768 13,3″ 1366 × 768 13,3″ 1366 × 768
bezdrátové sítě 802.11n, Bluetooth 802.11n, Bluetooth 802.11n, Bluetooth 802.11n, Bluetooth
optická mechanika ne ne ne DVD¬±RW SuperMulti
rozhraní 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, 2× 3,5mm audio 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, 2× 3,5mm audio 2× USB 3.0, 1× USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, 1× 3,5mm audio 1× USB 2.0 & eSATA, 2× USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, 2× 3,5mm audio, ExpressCard 34
čtečka karet SD/MMC/MS/
MS Pro/xD
SD/MMC/MS/MS Pro/xD SD/MMC/MS/MS Pro SD/MMC/MS/MS Pro
baterie 66,6 Wh 81,2 Wh 65 Wh 44 Wh
operační systém Windows 7 Home Premium (64b) Windows 7 Home Premium (64b) Windows 7 Professional (64b) Windows 7 Professional (64b)
rozměry (v × š × h) 22,2 – 29,2 × 321 × 228 mm 19 × 328 × 232 mm 16 – 21 × 329 × 238 mm 32,3 × 323 × 234 mm
hmotnost 1,85 kg 1,66 kg 1,82 kg 1,9 kg
cena s DPH 16 690 Kč 17 989 Kč 18 499 Kč 17 899 Kč

 

 

  HP ProBook 4330s Lenovo ThinkPad Edge E320 Packard Bell Easynote NX69 Toshiba Satellite L735
procesor Intel Core i5-2430M (2× 2,4 GHz) Intel Core i5-2430M (2× 2,4 GHz) Intel Core i3-2310M (2× 2,1 GHz) Intel Core i3-2310M (2× 2,1 GHz)
operační paměť 4 GB (1333 MHz) 4 GB (1333 MHz) 4 GB (1333 MHz) 4 GB (1333 MHz)
pevný disk 640 GB 5 400 rpm 320 GB 7 200 rpm 640 GB 5 400 rpm 640 GB 5 400 rpm
grafická karta AMD Radeon HD 6490M 1 GB + Intel HD Graphics 3000 Intel HD Graphics 3000 Intel HD Graphics 3000 Nvidia GeForce 315M 1 GB
displej 13,3″ 1366 × 768 13,3″ 1366 × 768 14″ 1366 × 768 13,3″ 1366 × 768
bezdrátové sítě 802.11n, Bluetooth 802.11n, Bluetooth 802.11n, Bluetooth 802.11n, Bluetooth
optická mechanika DVD¬±RW SuperMulti ne DVD¬±RW SuperMulti DVD¬±RW SuperMulti
rozhraní 1× USB 3.0, 3× USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, 2× 3,5mm audio, ExpressCard 34 1× USB 2.0 & eSATA, 2× USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, 1× 3,5mm audio 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, 2× 3,5mm audio 1× USB 3.0, 2× USB 2.0, HDMI, VGA, LAN, 2× 3,5mm audio
čtečka karet SD/MMC/MS/MS Pro SD/MMC/MS/MS Pro SD/MMC/MS/
MS Pro/xD
SD/MMC/MS/MS Pro
baterie 46,3 Wh 62,1 Wh 64,8 Wh 54,8 Wh
operační systém Windows 7 Home Premium (64b) Windows 7 Professional (64b) Windows 7 Home Premium (64b) Windows 7 Home Premium (64b)
rozměry (v × š × h) 27,9 × 330 × 235 mm 26,7 – 30,9 × 322 × 224 mm 31 × 342 × 245 mm 27,9 – 36,9 × 329 × 221 mm
hmotnost 2,13 kg 1,74 kg 2,2 kg 2,1 kg
cena s DPH 15 520 Kč 15 828 Kč 16 990 Kč 15 104 Kč

 

Ohodnoťte tento článek!