Srovnávací test sedmi inkoustových multifunkcí do 3000 Kč a 5000 Kč

0

Úvod a metodika testu

Na českém trhu se výběr tiskáren zmenšil na pouhou čtveřici výrobců. Pole levných strojů opustil Lexmark a tak se konkurenční boje odehrávají mezi Brotherem, Canonem, Epsonem a HP. Abychom uspokojili potřeby domácích uživatelů, kteří tiskárnu využívají minimálně i uživatelů z kanceláří, rozhodli jsme se pro otestování dvou cenových kategorií multifunkcí. Tu první jsme ohraničily cenou 3 000 Kč a dražší stroje částkou 5 000 Kč.

Ač jsme čekali, že budeme testovat celkem osm modelů, nakonec jich bylo o jeden méně. V levnější kategorii totiž nenajdete zástupce Epsonu. Ten se rozhodl pro strategii dražších kvalitnějších strojů i pro domácí prostředí, u nichž je pořizovací cena vykompenzována extrémně levným tiskem. O tom se můžete přesvědčit v recenzi modelu L210.

Test inkoustových multifunkcí

Překvapí vzhledem

Poslední roky jsme si zvykli, že tiskárny už nemusíme schovávat na nějakou zadní polici, kde ideálně není vidět. Výrobci se snaží potencionální zákazníky zaujmout i vzhledem, který nekončí u použití lesklých černých plastů. Často můžeme především na domácích modelů najít pohledné plasty s použitou texturou, která zabraňuje ulpívání otisků prstů. Nesmíme zapomenout ani na vývoji ovládacích prvků. Standardem již jsou velké displeje, které poslouží jak pro snadné ovládání menu, tak pro zobrazení náhledů. Ty se hodí třeba při skenování dokumentů i kopírování.

Vývojem prošla také samotná tisková technologie. Zatímco v minulosti byly v této kategorii převážně používány pouze dvě inkoustové kazety (barevná a černá), dnes se ve valné většině setkáte s plně oddělenými inkousty. To oceníte, především když vám dojde pouze jedna jediná barva. Snadno vyměníte pouze jednu kazetu a zbytek můžete vesele používat dál. Někteří výrobci používají rozšířené inkousty a k základní černé barvě přidávají ještě jednu, která je využívána pro tisk dokumentů v nižší kvalitě. Když jsme domácí multifunkce testovali naposled, objevil se mezi testovanými modely i jeden který využíval šestici inkoustů označovanou jako CcMmYK. Podle označení si můžete odvodit, že byly zdvojeny azurové a purpurové náplně. V současné době však tento typ inkoustů najdete především ve fototiskárnách. 

Poradí si s fotkami

Především u modelů na doma kladou výrobci důraz na kvalitní tisk fotografií. Pokud si tedy snímky pořízené digitálem chcete vytisknout do domácího alba, není nutností dražší fototiskárna. Důležitým předpokladem, který mnoho uživatelů nedodržuje je používání originálního spotřebního materiálu výrobce. Většina z nich totiž tisk optimalizuje právě pro své inkoustové náplně a fotopapír. Pokud se tedy necháte zlákat a zakoupíte neoriginální renovovaný inkoust, nebo dokonce budete plnit kazety doma svépomocí, můžete se s kvalitními fotkami rozloučit. To stejné platí o používání univerzálních fotografických papírů. Cena originálních inkoustových náplní se pohybuje v řádu stokorun, a pokud to myslíte s tisknutím fotografií opravdu vážně, je jejich pořízení nutnou investicí. Pokud byste se báli technických problémů nebo zhoršující se kvality s přibývajícím stářím, i na toto výrobci tiskáren pamatují. Ve svých produktech nabízí inteligentní software, který dokáže vyčistit a zkalibrovat tiskové hlavy a samotné trysky inkoustových kazet.

Jak jsme testovali

U multifunkčních tiskáren je samozřejmě nejdůležitější schopností tisk. U fotografií jsme se zaměřili na reálné podání barev a to, jak si tiskárny dovedou s jemnými detaily. Pokud se totiž na fotografii objeví větší část s velmi podobnými odstíny, často se celý kus slije do jednolité plochy bez detailů.

Mezi náklady na vytištění stránky A4 jsou stále velké rozdíly

Ke kvalitní tiskárně patří i jiné grafické prvky než jsou fotografie – tiskli jsme vektorové obrazce z PDF a pozorovali jsme, jak si tiskárny poradí s jemnými čárami. Na testovacím obrazci v JPEGu jsme se mimo jiné zaměřili na přechody v celém barevném spektru. U levnějších tiskáren totiž často dochází k jevu, kdy tiskárna není schopná vytisknout plynulý přechod, ale složí jej z viditelných proužků jednotlivých odstínů. S proužky se na fotografiích se někdy můžete setkat také vinou podavače – papír musí být samozřejmě při průjezdu tiskárnou pevně uchycen, a pokud není inkoust dokonale zaschlý, může se stát, že některá mechanická část podavače zanechá na fotografii stopy.

S použitelností v domácnosti jsou samozřejmě spjaty náklady. Počítali jsme cenu vytištěného listu A4, přičemž jsme vycházeli z údaje, který výrobci udávají jako výtěžnost. K našemu překvapení jsou mezi jednotlivými modely stále velké rozdíly a ceny se liší klidně o několik desítek haléřů. I proto je dobré si před koupí tiskárny určit své priority a určit si nejčastěji tisknutý typ dokumentu.

 

Po tisku jsme přešly k dalším dvěma disciplínám – skenování a kopírování. U skenování jsme   sledovali, jak si přístroje poradí s digitalizováním fotografií při vysokém rozlišení 300 dpi. U žádné z testovaných multifunkcí jsme nezaznamenali větší výkyv v kvalitě a neměl by tak být problém s jejich použitím při skenování rodinného analogového alba. U digitalizace textu je pak kvalita důležitá především při skenování knih, které si díky OCR software můžete snadno převést na text.

V kategorii ovládání jsme zhodnotili vše od délky počáteční instalace, snadnosti nastavení instalovaného software, to jestli výrobce nabízí lokalizované prostředí a jak snadno je možné vyměnit inkoustové kazety. Bodovali jsme, jaké jsou možnosti ovládacího software  jak se tisk ovládá přímo na tiskárně. Vše ostatní jsme shrnuli do kategorie funkce. Porovnali jsme možnosti připojení tiskárny – tedy jestli nabízí kromě obvyklého USB i síťovou konektivitu (často ve formě Wi-Fi) a také podporu paměťových karet společně s možností tisku z fotoaparátu (PictBridge). Velkou měrou se na tomto podílelo také hodnocení vstupní a výstupní podavače, kde jsme bodovali jak jejich přístupnost, tak kapacitu.

Inkoustové multifunkce do 3 000 Kč

1. Canon Pixma MG5450

Canon Pixma MG5450
Canon Pixma MG5450

V levnější kategorii domácích tiskáren, které se cenou vejdou do 3 000 Kč, opět dominoval Canon. Nad svými soky měl navrch především kvalitou tisku. Ta se nám nejvíc zamlouvala jak v případě textu (černobílého i barevného), tak u fotografií. U Canonu jsme nezaznamenali žádnou z vad tisku, které se občas vyskytli u konkurenčních modelů. Pokud některý z testovaných modelů může konkurovat specializovaným fototiskárnám, pak to bude právě Pixma MG5450.

Navzdory posledním trendům, které velí mít dotykový displej na každém zařízení, se rozhodl Canon pro kombinaci nedotykového displeje a fyzických tlačítek. Těch je navíc poměrně dost a jsou dedikovaná pro všechny nejdůležitější funkce. Rozhraní, ve kterém je možné nastavovat vše potřebné je navíc maximálně přehledné a práce s tiskárnou je tedy velmi intuitivní.

Rovněž se software, který je společně s ovladači instalován do počítače, si dal výrobce záležet. Pokud budete tiskárnu používat často, můžete si nechat na ploše ovládací panel tiskárny. Z toho je možné skenovat a vyvolávat další funkce tiskárny. V případě, že budete tiskárnu používat jednou či dvakrát do měsíce, je možné tuto miniaplikaci zakázat a používat pouze ovládací panel Canonu. Na Pixmu MG5450 by se měli obrátit uživatelé, kterým víc, než na nejrychlejším tisku, záleží na jeho kvalitě. A to především v případě fotografií.

Parametry
Cena 2 990 Kč včetně DPH
rozlišení tisku 9 600 × 2 400 dpi tisk čb. dokumentu 7,7/4,6 s
rozlišení skeneru 2 400 × 4 800 dpi tisk bar. dokumentu 19,2/5,3 s
kapacita podavačů 150/150 listů tisk fotografie 10 × 15 54,3 s
připojení USB, Wi-Fi b/g/n skenování dokumentu A4 12,3 s
paměťové karty CF, MS, MS Pro, MS Duo, SD, SDHC, MMC rychlost čb. kopírování 21,9 s
PictBridge ano cena dokumentu A4

0,24 Kč

rozměry 450 × 366 × 166 mm    
hmotnost 8,3 kg hodnocení 91 %

2. Brother DCP-J725DW

Brother DCP-J725DW
Brother DCP-J725DW

Model od Brotheru na rozdíl od Canonu zvládá především rychlý tisk. Zejména v případě barevného textu, který obsahoval i další grafické prvky jako grafy či zmenšené fotografie konkuroval dražším kancelářským modelům. Některé z nich potom rychlostí překonal. Je to však dané i nižší kvalitou, která sice byla stejně jako u dalších modelů nastavené na střední úroveň, i tak se dost lišila. I proto dostal Brother nejnižší známku právě za kvalitu černobílého tisku. Parádu tedy udělá především v domácnostech, kde je tisknuto větší množství dokumentů, u kterých nezáleží na jejich kvalitě. Na druhou stranu má však Brother nejdražší černobílý tisk a je tedy takřka nutností nakupovat ekonomičtější XL cartridge.

Při instalaci tiskárny, která patří k těm delším, doporučujeme použít pokročilý režim, jenž umožňuje podrobně zvolit součástí instalace. Pokud totiž nainstalujete veškerý dodávaný software, zbytečně vám přibude mezi programy další prohlížeč dokumentů PDF a jiné programy. Brother taktéž patří k jedněm z mála tiskáren, které vyžadují restart po instalaci ovladačů. V roce 2013 to nevidíme moc rádi.

I samotné nastavení multifunkce na dotykovém displeji je zaměřeno spíše na domácí uživatele. Základní funkce jsou tedy hned po ruce, pokud však toužíte po podrobnějším nastavení, budete se k němu muset chvíli proklikávat.

Parametry
Cena 3 044 Kč včetně DPH
rozlišení tisku 6 000 × 1 200 dpi tisk čb. dokumentu 10,3/3,7 s
rozlišení skeneru 1 200 × 2 400 dpi tisk bar. dokumentu 11,3/3,5 s
kapacita podavačů 100/50 listů tisk fotografie 10 × 15 51,7 s
připojení USB, Wi-Fi b/g/n skenování dokumentu A4 14,5 s
paměťové karty CF, MS, MS Pro, MS Duo, SD, SDHC, MMC rychlost čb. kopírování 18,7 s
PictBridge ano cena dokumentu A4

0,86 Kč

rozměry 405 × 378 × 180 mm    
hmotnost 9 kg hodnocení 85 %

3. HP Deskjet Ink Advantage 5525

HP DeskJet Ink Advatage 5525
HP DeskJet Ink Advatage 5525

Ač se tiskárna HP umístila na bronzové příčce za dvojicí modelů konkurence, stále se jedná o jeden z nejpovedenějších modelů v dané kategorii. Pokud si srovnáte naměřené rychlosti tisku, zjistíte, že nemá konkurenci v rychlosti přípravy a tisku první strany černobílého textu. V případě, že tisknete více než stohy dokumentů najednou spíše jednotlivé stránky, HP je nejlepší volbou z testovaných modelů v kategorii do 3 000 Kč. To se může hodit třeba na úřadech, kde není možná investice do dražší laserovky nebo jsou potřeba další schopnosti multifunkce. I díky rychlému probouzení z režimu stand-by a svižnému zahřívání skeneru byl model HP nejlepší v rychlosti kopírování. A to jak v případě černobílého, tak barevného. Nijak pozadu nezaostává ani při skenování.

Tiskárna nás poněkud zklamala svými provozními vlastnostmi – především pak hlukem. Při tisku znamená každý průjezd listu papíru nepříjemné skřípění. Další nepříjemností je kapacita vstupního podavače a výstupního zásobníku. K potištění je možné založit 80 stran, což by zas tolik nevadilo, málokdo tiskne takováto množství najednou. Bohužel výstupní zásobník pojme pouze 15 papírů, což kontinuální tisk zbytečně znepříjemňuje.

Parametry
Cena 2 599 Kč včetně DPH
rozlišení tisku 4 800 × 1 200 dpi tisk čb. dokumentu 7,4/4,7 s
rozlišení skeneru 1 200 × 2 400 dpi tisk bar. dokumentu 11,5/5,1 s
kapacita podavačů 80/15 listů tisk fotografie 10 × 15 49,3 s
připojení USB, Wi-Fi b/g skenování dokumentu A4 12,8 s
paměťové karty MS Duo, SD, SDHC, MMC rychlost čb. kopírování 16,1 s
PictBridge ne cena dokumentu A4

0,36 Kč

rozměry 444 × 545 × 207 mm    
hmotnost 5,05 kg hodnocení 79 %

Inkoustové multifunkce do 5 000 Kč

1. Brother MFC-J4510DW

Brother MFC-J4510DW
Brother MFC-J4510DW

Šampion mezi dražšími tiskárnami, které jsou více než do domácností určené pro menší kanceláře, měl nad konkurencí jednu velkou výhodu. I když se jedná o multifunkci, jejíž cena se pohybuje kolem částky 4 600 Kč, umožňuje tisk na papír rozměrů A3. I když je pro tuto možnost dostupný pouze omezený zásobník v zadní části tiskárny, důležitá je vůbec přítomnost této vlastnosti.

Na velmi vysoké úrovni je i ovládání tiskárny pomocí velkého dotykového displeje. S jeho pomocí je možné vše nastavit velmi pohodlně a to včetně takového úkonu jako je zadání hesla pro připojení k Wi-Fi. Zde volí ostatní výrobci většinou zobrazení virtuální klávesnice typu mobilního telefonu (3 písmena na jedné klávese). Brother mohl díky velikosti displeje zvolit zobrazení klasické QWERTY klávesnice, s níž se pracuje určitě pohodlněji. Jediné co by mohlo méně zdatné uživatele odradit je ovládací menu v angličtině. Na tři virtuální plochy na displeji si můžete volit zástupce pro složitější úkony (skenování na FTP, oboustranné kopírování s určitým zmenšením nebo odeslání faxu) stejně jako umisťujete ikony na plochu smartphonu. Díky tomu budete mít často prováděné operace vždy po ruce. Velmi se nám také líbila výměna inkoustů pomocí dvířek na přední straně. Je to mnohem praktičtější, než klasické odklápění skenovací desky.

A tak jediná výtka v případě MFC-J4510DW je podobná jako u levnějšího modelu – delší instalace ovladačů a ovládacího software s nutným restartem.

Parametry
Cena 4 610 Kč včetně DPH
rozlišení tisku 6 000 × 1 200 dpi tisk čb. dokumentu 10,5/3,1 s
rozlišení skeneru 1 200 × 2 400 dpi tisk bar. dokumentu 10,9/4,9 s
kapacita podavačů 200/150 listů tisk fotografie 10 × 15 37,9 s
připojení USB, Wi-Fi b/g/n, Wi-Fi Direct skenování dokumentu A4 11,8 s
paměťové karty CF, MS, MS Pro, MS Duo, SD, SDHC, MMC rychlost čb. kopírování 15,6 s
PictBridge ano cena dokumentu A4

0,57 Kč

rozměry 480 × 290 × 186 mm    
hmotnost 9,3 kg hodnocení 89 %

2. HP Officejet Pro 8600

HP OfficeJet Pro 8600
HP OfficeJet Pro 8600

Model od HP dělá čest svému druhému jménu. Jedná se o kancelářského dříče, který víc než na kvalitu fotografií vsází na rychlý a kvalitní tisk dokumentů. K tomu přidává i kvalitní skenování s rychlým kopírováním. Ne že by nebylo na OfficeJetu možné vytisknout fotografii, nebude však v takové kvalitě jako v případě Epsonu. Ostatně přesvědčit se o tom můžete v rámečku s naměřenými hodnotami. Žádná jiná tiskárna nezvládne černobílé stránky tisknout pod tři sekundy a nezaostává ani s barevnými texty, které vytiskne za 3,5 s.

Na rozdíl od svého levnějšího sourozence je chod tiskárny i skeneru velice tichý. Především při skenování ve vyšším rozlišení, kdy je pohyb skenovací lišty pomalý, o digitalizačním procesu nebudete ani vědět.

Významné plus si zaslouží HP i za rychlou a bezbolestnou instalaci ovladačů a všech přídavných programů. Mezi nimi si můžete snadno vybrat, které budete potřebovat a které do instalace nezahrnete. Ovládací panel tiskárny, který se integruje do systému, patří k těm nejpřehlednějším v našem testu. Je plně lokalizován do češtiny a obsahuje veškeré potřebné funkce. Často používaná nastavění skenování či tisku si navíc můžete uložit do profilů.

OfficeJet tedy rozhodně doporučujeme do menších kanceláří, kde není kladen důraz na fotografické schopnosti, ale spíše na rychlost a kvalitu tisku dokumentů.

Parametry
Cena 4 490 Kč včetně DPH
rozlišení tisku 5 760 × 1 440 dpi tisk čb. dokumentu 7,9/2,9 s
rozlišení skeneru 1 200 × 2 400 dpi tisk bar. dokumentu 10,8/3,5 s
kapacita podavačů 250/150 listů tisk fotografie 10 × 15 46 s
připojení USB, Wi-Fi b/g, LAN skenování dokumentu A4 13,8 s
paměťové karty CF, MS, MS Pro, MS Duo, SD, SDHC, MMC rychlost čb. kopírování 19,1 s
PictBridge ano cena dokumentu A4

0,31 Kč

rozměry 494 × 412 × 300 mm    
hmotnost 11,5 kg hodnocení 88 %

3. Canon PIXMA MX925

Canon Pixma MX925
Canon Pixma MX925

Třetí v pořadí mezi dražšími tiskárnami je výborným kompromisem mezi kvalitou tisku a tiskovými náklady. Pořízení jedné černobílé stránky vyjde na 0,23 Kč, což je vůbec nejméně v našem testu. Hodnota se udává při pětiprocentním pokrytí inkoustem, což přibližně odpovídá strukturovanému dopisu. Dlouhou dobu se také nebudete muset starat o výměnu inkoustů. Se standardní černou cartridge vytisknete přes 1 100 listů A4, pokud však investujete 350 Kč do balení s označením XL, stoupne výtěžnost na úctyhodných 4 420 stran.

Kancelářské zaměření je patrné i z kapacity zásobníku – jak vstupní, tak výstupní pojmou celkem 250 listů. Canon navíc disponuje horním zásobníkem, který se používá při oboustranném skenování a kopírování a také kontinuálním skenování většího počtu dokumentů.

I zde Canon zvolil nedotykový displej s trojicí funkčních kláves, které mění svoje role podle zvolené nabídky. Stejně jako na levnějším modelu, i zde najdete dedikovaná tlačítka pro základní funkce. Klávesnice, která je primárně určena pro ovládání faxu navíc může sloužit i jako směrový kříž pro ovládání menu. Tiskárna samozřejmě podporuje AirPrint pro zařízení Apple i bezdrátový tisk pro další zařízení včetně smartphonů s Androidem.

Moc se nám nelíbil černý lesklý povrch, který je zárukou dobré viditelnosti všech nečistot a nebude tak chybět časté leštění.

Parametry
Cena 4 090 Kč včetně DPH
rozlišení tisku 9 600 × 2 400 dpi tisk čb. dokumentu 4,1/3,9 s
rozlišení skeneru 4 800 × 2 400 dpi tisk bar. dokumentu 11,4/5,1 s
kapacita podavačů 250/250 listů tisk fotografie 10 × 15 32 s
připojení USB, Wi-Fi b/g, LAN skenování dokumentu A4 12,9 s
paměťové karty CF, MS, MS Pro, MS Duo, SD, SDHC, MMC rychlost čb. kopírování 24,8 s
PictBridge ano cena dokumentu A4

0,23 Kč

rozměry 491 × 396 × 231 mm    
hmotnost 11,7 kg hodnocení 86 %

4. Epson WorkForce WF-3530DTWF

Epson Workforce WF-3530DTWF
Epson Workforce WF-3530DTWF

Epson již tradičně dominuje v kvalitě tisku fotografií. Nejinak tomu bylo i v tomto testu multifunkcí. Bohužel jsme mezi kancelářskými tiskárnami (tedy v této katregorii do 5 000 Kč) na zmíněnou disciplínu nekladli takový důraz a zaměřovali se spíše na rychlost a kvalitu tisku dokumentů. Stejně jako Canon mezi levnými multifunkcemi by Epson mohl konkurovat fototiskárnám. K vytištění fotografie sice potřebuje poměrně dost času, na druhou stranu, výsledek je perfektní.

To stejné můžeme říct o kvalitě vytištěných dokumentů. V případě modelu od HP se tiskárně dařilo především při tisku na standardní kvalitu, když jsme však přepnuli na kvalitu nejvyšší, začal dominovat Epson.

Epson má jednoznačně nejlepší ovládací panel z celého testu. Nedotykový displej je doplněn o ovládací panel tvořený senzorovými dotykovými tlačítky. Ty reagují lépe než dotykové displeje. Dotyková je i část, která slouží pro ovládání faxu.

Taktéž podavače jsou největší ze všech testovaných modelů. Naládovat můžete až 500 listů, což je zároveň kapacita výstupního zásobníku. Do horního štěrbinového zásobníku pro průjezdové skenování pak naskládáte až 30 stránek. Naopak vadou na kráse byla jednoznačně hlučnost při tisku i skenování.

Parametry
Cena 4 650 Kč včetně DPH
rozlišení tisku 5 760 × 1 440 dpi tisk čb. dokumentu 8,3/4,2 s
rozlišení skeneru 4 800 × 2 400 dpi tisk bar. dokumentu 11/6,4 s
kapacita podavačů 500/500 listů tisk fotografie 10 × 15 1:55 s
připojení USB, Wi-Fi b/g, LAN skenování dokumentu A4 11,9 s
paměťové karty CF, MS, MS Pro, MS Duo, SD, SDHC, MMC rychlost čb. kopírování 12,6 s
PictBridge ano cena dokumentu A4

0,66 Kč

rozměry 449 × 427 × 308 mm    
hmotnost 10,9 kg hodnocení 85 %
Ohodnoťte tento článek!