SSD budeme strkat do slotu. Konec proprietárním formátům i mSATA, je tu NGFF

0

V předcházející novince jsme se věnovali rozhraní SATA Express, kterým sdružení SATA-IO hodlá minimálně zčásti nahradit stávající Serial ATA. Zazněla tam i zmínka o NGFF. Co to je a k čemu to je, si nyní povíme.

Trend posledních několika let, honba za stále tenčími notebooky, přál vzniku mnoha proprietárních rozměrů pro SSD ve formě karty zasazované do slotu na základní desce. Jenže atypická řešení představují pro výrobce notebooku náklady a rizika navíc, pro uživatele to pak znamená, že náhradní díly budou špatně dostupné a pořádně drahé. Po snahách o standardizaci pevných disků, optických mechanik a akumulátorů pro ultrabooky tedy přichází iniciativa zaměřená na SSD, ve které se samozřejmě angažuje i Intel, který je jedním z výrobců SSD a společně s Micronem vlastní podnik na výrobu pamětí NAND Flash.

 

Standard NGFF je mířen především do mobilních strojů a zvláštěpak ultrabooků, bezpochyby ale prorazí i do stolních all-in-one počítačů a vůbec bych se nedivil, kdybychom jej v budoucnu potkali i na základních deskách s podporou Smart Response Technology, namísto stávajícího slotu mSATA, jehož datová propustnost daná roznraním SATA nebude budoucím cachovacím SSD stačit.

Na první pohled se může zdát, že nového standardu netřeba, když existuje již zmíněný mSATA. Jenže mSATA má pouze jediný možný rozměr, který ne všem vyhovuje. NGFF neboli Next Generation Form Factor tedy bude standardizován v celé řadě možných rozměrů. Aby vyhověl i výkonným SSD, bude podobně jako SATA Express používat rozhraní PCI Express. K dispozici budou až čtyři linky a to i navzdory tomu, že konektor je menší než mSATA, který je mechanicky shodný s PCI Express Mini Card s pouhou jednou linkou.

Když se v srpnu objevily první zmínky o NGFF, o rozměrech ještě nebylo zcela jasno. Nyní už víme, že karty budou užší než mSATA (22 mm) a že standardizovány budou délky od 30 do 110 mm. S nejkratším 30mm formátem se budeme setkávat spíše výjimečně. Intel předpokládá, že SSD určená jako cache na sebe nejčastěji vezmou podobu jednostranného modulu délky 42 mm. Pouze kapacitnější modely využijí vyšší délku a oboustranný formát.

Podobně jako u modulů DIMM budou existovat karty s čipy jen na jedné straně a karty oboustranné. K tomu ale budou konektory existovat ve dvou provedení, z nichž do jednoho bude možné zasadit jen jednostranné karty. Odměnou za to bude tenčí profil, 2,75 mm od povrchu základní desky vs. 3,85 mm u oboustranné varianty a 4,85 mm u mSATA. Nezávisle na kompatibilitě s jednostrannými a oboustrannými modely návrh obsahuje dva konektory, nazvané Socket 2 a Socket 3.

Socket 2 bude mít kontakty pro rozhraní Serial ATA a dvě linky PCI Express a měl by se stát unifikovaným slotem nejen pro malé SSD, ale i pro karty, které nyní používají Mini PCI Express (třeba moduly zajišťující konektivitu GSM/3G/LTE). Socket 3 nabízí čtyři linky PCI Express a hodí se tedy pro nejvýkonnější SSD. Kompatibilitu karet NGFF s oběma typy slotu poznáte podle vykousnutí konektoru (na slajdu označené jako „B key“ a „M key“). Má-li karta obě vykousnutí, bude fungovat v obou socketech. Toto provedení by mělo být nejběžnější, se socketem 3 budou nekompatibilní zřejmě jen SSD využívající rozhraní SATA.

Jak to vypadá v reálu, se můžete podívat na následujících fotografiích vystavených NGFF karet, které pořídil server Anandtech (tamtéž najdete celou galerii i fotky ve vyšším rozlišení).

  

Zdroj: Anandtech

Ohodnoťte tento článek!