SSD budou větší než pevné disky? Mosaid příští rok nabídne 8 TB v 3,5″ SSD

0

Že mají úložiště typu SSD ve srovnání s plotnovými disky nižší kapacitu, je obecně známá věc. Vedle ceny je na vině i velikost jednotlivých čipů NAND, kterých jednoduché úložiště SSD nemůže obsahovat neomezený počet. Kapacita disků bez mechanických částí se tak zatím obvykle pohybuje pod hranicí 1 TB. Nemuselo by tomu tak ale být nadlouho. Firma Mosaid demonstrovala SSD pro rozhraní SATA, na něž se vejdou 2 TB dat. Již příští rok má však v plánu zařízení s kapacitou 8 TB, čímž by se jí podařilo předstihnout i ty největší plotnové disky.

Mosaid vyvíjí speciální technologii, kterou firma nazývá HLNAND (kolega Lukáš Fiala o ní již před časem psal), přičemž písmena HL znamenají HyperLink. Aby mohl Mosaid naskládat do jednoho zařízení více paměti, integruje do jediného pouzdra několik čipů NAND. Samotný řadič disku s nimi komunikuje přes rozhraní HyperLink. V pouzdru je pro tento účel zřejmě zabudován i zvláštní můstek.

Úložiště s kapacitou 2 TB, které Mosaid představil pod jménem HLSSD, má rozměry 3,5″ pevného disku a do systému se zapojuje rozhraním SATA 6 GB/s. Obsahuje 4 plošné spoje nesoucí NAND; na každém z nich by mělo být 16 modulů HLNAND. Tento 2TB prototyp zřejmě používá pouzdra HLNAND s kapacitou 32 GB. Sériové disky budou používat zvláštní řadič, schopný obsloužit přes rozhraní SATA až 8 TB HLNAND. Čip bude s Mosaidem vyvíjet společnost Novachips (jejíž řadič Bugatti byl k vidění na Computexu). Zatím ale není hotový, takže prototyp provizorně používá řešení na bázi programovatelného hradlového pole.

Mosaid se chlubí, že bez technologie HLNAND by podobný disk potřeboval 4 řadiče a ještě přepínač, který by je propojil do jediného zařízení. Jde zejména o to, že počet kanálů pro připojení NAND, kterými řadiče disponují, není neomezený. K tomu se však přidávají i praktické limity dané velikostí PCB a potřebou někudy vést všechna spojení mezi řadičem a čipy.

Mosaid se zároveň pochlubil, že již má vzorky větších, šestnáctičipových modulů. Při integraci 32Gb čipů jedno takové pouzdro HLNAND obsahuje 64 GB paměti. Přenosová rychlost do systému má přes jeden kanál rozhraní Hyperlink (o šířce 64 bitů) údajně dosahovat 333 MB/s. Tyto moduly ovšem dostane až následovník současného HLSSD, který tak zřejmě nabídne kapacitu 4 TB. Zároveň s tím však Mosaid na polovinu příštího roku plánuje ještě model o hned dvojnásobné velikosti. Ta tak dosáhne na hodnotu celých 8 TB, čímž Mosaid porazí plotnové disky v jejich vlastní disciplíně.

 

Pravda, zcela jistě tomu tak bude za cenu zcela nekřesťanských pořizovacích nákladů. Zařízení ovšem není ani omylem určeno pro běžného spotřebitele. Jeho cílem jsou datová centra a servery. Zejména je zřejmě myšleno k nasazení ve velkých počtech. K tomu je jeho klasická konstrukce výhodnější, než karty pro PCI Express, obvyklé v špičce highendových SSD. Po těch jste dosud museli sáhnout, pokud jste měli zájem o SSD s kapacitou přes 1 TB.

Tyto karty ale zabírají sloty na základní desce a je mnohem obtížnější jich do systému nainstalovat velké množství. O externím umístění ani nemluvě. Naproti tomu z disků klasické konstrukce, připojovaných kabelem, je daleko snazší sestavit velké pole RAID nebo síťové úložiště. Na rozdíl od karet pro PCI Express u nich lze dosáhnou mnohem větší koncentrace zařízení. A přesně pro taková použití zřejmě Mosaid svá HLSSD konstruuje.

Zdroje: Mosaid (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto