SSD přecházejí na 25 nm: Samé výhody?

0

Do nedávna se všechny SSD disky vyráběly 34 nm technologií, rozdíly v rychlostech vznikaly pouze v rámci použitého řadiče. Každý z vás si jistě přál, aby ceny padaly níž a níž. Výrobci tato přání vyslyšeli a postupně začínají přecházet na 25 nm výrobní proces.

Přechod na novější výrobní proces sebou nese nemalé výhody: nižší náklady na výrobu (a s tím spojenou nižší cenu) a možnost vyšších kapacit při stejných rozměrech. Jak už to tak na trhu chodí, cena ze dne na den nespadne rázově o deset procent, spíše bude pozvolna padat.

OCZ Vertex 2

Jak kolegové ze Storage Review ukázali, je tu i pár kostlivců ve skříni, se kterými se výrobci (a jmenovitě OCZ) nechtějí pochlubit. Názorně si problém ukážeme na OCZ Vertex 2, který se prodává v obou variantách (25 i 34 nm) bez jediného rozdílu.

Prvním průšvihem budiž nižší použitelná kapacita. Moduly vyrobené novějším procesem snesou o dost méně přepisů (5000 vs. 3000) než původní moduly. Aby byla zachována použitelnost SSD, výrobce část disku zarezervuje a postupně jimi nahrazuje odpadlé sektory. Z původních 111 GB místa použitelného v operačním systému tak u nových kousků bude 107 GB.

Situace je ještě horší u nejmenších kapacit. 40 GB se rázem promění na 36 GB. Zajímavou poznámkou pak je případ RAID 0, kdy ke svému starému Vertex 2 přidáte nový a místo 80 GB budete mít 72 GB (RAID 0 zabere na každém disku jen kapacitu nejmenšího použitého disku).

Ještě stále vám to přijde snesitelné? Je tu další problém, tentokrát v rychlosti čtení a zápisu. Na stejném serveru získali nový i starý Vertex 2 a rozdíl je markantní:

Kapacita [GB) Čtení [MB/s] Zápis [MB/s]
Hodnoty udávané výrobcem 60 285 275
Vertex 2 @34nm 60 248 246
Vertex 2 @25nm 55,9 182 215

 

Takový pokles už nadzvedne mandle nejednomu zákazníkovi. Zásadní problém je v tom, že OCZ se nestydí prodávat rozdílné produkty pod stejným názvem a minimálně příštích pár dní stejnou cenou. Snad se k podobným praktikám neuchýlí i ostatní výrobci.

Zdroj: Storage Review

Ohodnoťte tento článek!