SSD SecureDrives nabízí fyzickou autodestrukci. Na dálku, automaticky i masově

0

Šifrování obsahu se stalo u dnešních SSD prakticky samozřejmostí, možnosti, jak zabezpečit data na disku, tím ale zdaleka nekončí. Pro subjekty pracující s až nebezpečně cennými či citlivými daty a asi i pro různé kriminální živly existují disky s nadstandardním zabezpečením a dokonce s možností nouzové autodestrukce úložiště. Mezi takové patří disky Autothysis firmy SecureDrives, které na náhodě skutečně nic nenechávají – zničit se dají na dálku, při manipulaci, nebo dokonce „gestem“.

Autothysis jsou 2,5″ disky pro použití v desktopu nebo notebooku, založené na 20nm NAND od Micronu (technologie MLC) a kapacitou 128 GB. Disky umí dvoufaktorovou autentizaci pomocí tokenu, na němž vyťukáte pin (tato autentizace probíhá bez interakce s hostitelským PC). Jejich hlavní specialitou je ale možnost ochránit data pro případ krádeže až fyzickým zničením zařízení. Kromě možnosti prostě smazat šifrovací klíč totiž zařízení umí roztříštit čipy s NAND a řadič.

Disk SecureDrives Autothysis se schopností fyzické autodestrukce
Disk SecureDrives Autothysis se schopností fyzické autodestrukce

Disk se dokáže zlikvidovat na povel odeslaný SMS zprávou, má totiž integrovaný přijímač GSM a baterii, která mu umožní být stále na příjmu i po odpojení. Tím ale ostražitost disku nekončí, pokud jej tak nastavíte, umí se zničit i zcela automaticky, pokud nastanou různá nadefinované okolnosti. K likvidaci tak může vést určitý počet neúspěšných pokusů zadat PIN, ale také ztráta signálu GSM na určitou dobu (pokud by zloděj disk chtěl ukrýt před likvidační SMS). Destrukce může nastat také, když disku dochází energie v baterii – po vybití by totiž už byl bezbranný.

Disk si dokáže na povel fyzicky zničit čipy NAND a řadič
Disk si dokáže na povel fyzicky zničit čipy NAND a řadič

Kromě toho se disk také umí zabít, když detekuje pokus o otevření pouzdra, nebo dokonce jen odpojení od kabelu SATA. Další možnost, jak v případě nouze data zneškodnit, představuje vyťukání předem definovaného signálu na tokenu, což funguje, pokud je disk v dosahu. Token lze jinak využít i jako jakéhosi hlídacího psa: spustí totiž alarm, když se mu disk ztratí z dosahu. K zadávání PINu má token dotykovou obrazovku, což umožňuje další bezpečnostní zlepšovák – poloha tlačítek se náhodně mění, což má znesnadnit vysledování hesla podle pohybů zadavatele či podle zanechaných otisků prstů.

 

V nabídce značky SecureDrives je také krásné zařízení s názvem Master Kill Switch (jinak též Data Security Protocol Switch). Jedná se vlastně o centralizovaný spínač autodestrukce disků v masovém měřítku. K jednomu takovému „červenému tlačítku“ lze přidružit až padesát počítačů (respektive SSD), takže je pak lze v nouzi všechny rychle zlikvidovat, když vám teče do bot.

Master Kill Switch pro okamžité zničení až 50 SSD naráz
Master Kill Switch pro okamžité zničení až 50 SSD naráz

Cena za disk je samozřejmě vysoká – 128GB Autothysis128t (tedy s tokenem v ceně) stojí 1027 GBP (přes 36 000 CZK), další peníze pak stojí „paušál“ GSM, který je v ceně disku jen po dobu prvního roku. Takováto důslednost při ochraně citlivých dat holt vyjde draho.

Zdroje: SecureDrives, Gizmodo

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto