SSD v běžných sestavách: Barbone W Five Ultra (test)

0

Proč ne běžná recenze sestavy, představení, procesor, deska, paměti

W Five Ultra je tak trochu ohranou písničkou jak z pohledu
portfolia Barbone, tak z pohledu dalších výrobců sestav. Velká část
Barbone sází na skříně Sharkoon a také částo používá v T.S.Bohemii dobře
zavedenou značku Gigabyte pro vnitřní komponenty. Z řady sestav mezi 20–25 000
Kč navzájem si konkurujících značek zase W Five Ultra nevyčnívá vinou v současnosti
snad nejobvyklejší kombinace procesoru Core i5-760 (Lynnfield), základní desky
s Intel P55 a grafiky GeForce GTX 460. Velmi podobně poskládaný počítač Barbone najdete také ve starší recenzi Radka Bábíčka. I proto bude dnes pojato proklepnutí sestavy trochu jinak.

Existují smělé pokusy s Phenomy II X6 (viz článek Barbone Asus Extreme Game: Šest jader na hraní), někde je zase
GeForce GTX 460 nahrazena jedním z dvojice Radeon HD 6850 a 6870, ale i
nedávný velký test sestav v Extra PC nám ukázal, že právě na zmíněné
konfiguraci se výrobci shodnou ve většině případů. Za zlé jim to můžeme mít těžko, pro domácí
počítač s častým využitím pro hry se v oné ceně nedá vymyslet nic moc
lepšího. A kvůli problémům s čipsety pro Sandy Bridge to bude platit zase
ještě nějaký ten měsíc.

Jedna z konfigurací Barbone W Five Ultra nese ale přídomek SSD ed. Na webu
Barbone se dozvíte, že se jedná o první počítač této značky, který používá jako
systémový disk právě SSD. Ve vzpomínaném testu v Extra PC jste mohli narazit
ještě na další podobnou sestavu konkurenční značky Lynx. Ta ale podle všeho tak
trochu zmizela z nabídky a nahradila ji možnost zaplatit si SSD v konfigurátoru
sestavy zcela na míru. Možná i proto Kingston, který měl stejný SSD v obou
zmíněných sestavách, stál o recenzi Barbone W Five Ultra.

Opět trochu lituji, že v době testování W Five Ultra
byl u mě detekční program HWiNFO32 zrovna ve fázi zapomnění – mohl jsem
konfiguraci odbýt jediným přehledným screenshotem. Udělám to alespoň částečně prostřednictvím Speccy, souhrnné informace zde ale nejsou pro web jako EHW dostatečné.

O procesoru Intel Core i5-760 jsme už trochu mluvili, jeho pouze o 133 MHz níže taktovaný kolega i5-750 se nachází v grafech v každém testu procesorů. Procesory Lynnfield v pouzdře LGA 1156 patří do patice H, typicky jsou doprovázeny čipsety P55, H55 nebo H57. Na rozdíl od Clarkdale či Gulftown ještě Lynnfieldy (a Bloomfieldy) nepodporují AES-NI, do řady i5-7xx tento procesor Intel zařadil však především kvůli tomu, že neumí HyperThreading. Tato funkce, která díky tomu, že každé fyzické jádro se tvaří jako dvě logická (zpracuje dvě vlákna), dokáže přinést až kolem 30 % výkonu navrch (v mnohovláknových aplikacích), je dostupná až v řadě i7-8xx.

Velká, 8MB L3 cache zůstala u Core i5-760 nedotčena a plně k dispozici.

Za ušetření na nesprávném místě a vůbec ne zrovna ideální volbu považuji osazení základní desky Intel Whitesberg (DP55WB). Vzhledem k osazení silné diskrétní grafiky budou výstupy na monitor u desky s Intel H55 zřejmě stejně nevyužity, formát Micro-ATX ve skříni middle tower zbytečně snižuje možný počet rozšiřujících karet a nastavuje kompromisy v rozložení komponent. A hlavně by moderní sestavě už slušely nějaké porty USB 3.0. Čekal bych, že v tomto případě sáhne T.S.Bohemia po nějaké základní desce Gigabyte P55A. Přetaktování asi nebude zrovna koníčkem těch, kdo si kupují hotové sestavy, ale i zde byste na tom s deskou Gigabyte byli lépe (už díky celkem schopné automatice v Gigabyte EasyTune 6).
4 GB DDR3 považuji jako současné rozumné optimum, vůbec nevadí, že paměti nemají heatsink. Alespoň bude méně kalkulování v případě, že někdy v budoucnu koupíte větší chladič procesoru. Jestli CPU-Z nekecá, tak v T.S.Bohemii opomněli nastavit Command Rate na 1T. To by nemělo stávající konfiguraci činit problém a někde to nějaký ten kousíček výkonu znamená.

Skříň, zdroj, grafická karta, chlazení, teploty, příkon

Přes CPU-Z a podobné utility bychom se nedostaly k dalším součástem sestavy jako je skříň nebo zdroj. Skříň (i) na hry zaměřeného počítače musí být podle dnešních trendů pořádně děravá, takže tvůrci Barbone sáhli po Sharkoon Rebel 9 Special Edition. Ta kromě perforovaného kompletního čela má v bočnici 250mm ventilátor.

 
   

Když k tomu přidáte 12cm ventilátor (mimochodem přinejmenším (v sestavě) relativně tichý Silent Eagle od Sharkoonu), nemusíte mít o teplotu komponent skutečně obavy. Koneckonců to ukazují také teplotní senzory na screenshotech v HWMonitoru. Nejprve klidový stav v desktopu Windows 7 (Aero):

Následuje zhruba desetiminutová zátěž procesoru v Prime95 (In-place large FFTs, čtyři vlákna):

Na procesor tedy stačí Freezer 7 Pro rev. 2 od Arcticu. Ten je nepříjemné montovat, nebo ještě spíše demontovat a opět nasazovat, ale svou službu za dané peníze odvede dobře. Až na dlouhou zátěž jej regulace díky chladnému procesoru drží na úzdě a v tichých hladinách otáček.

 Málem bych zapomněl, v noci či jen v šeru se projeví podsvícení obou ventilátorů modrým světlem. Bílá dioda indikující zapnutí také není zrovna slabá. Na nízké otáčky se velký ventilátor projevuje jako nejhlučnější komponenta sestavy, ale není to nic hrozného. Jedná se o nikterak silný hluboký tón.

K této sestavě Barbone dostanete nijak drahou klávesnici i myš. Oboje je však z portfolia Logitechu zvoleno dobře. Klávesnice má klasické rozložení včetně nezmršeného bloku s Ins, Home, Del apod. a velkého Enteru, optická (drátová) myš pak solidní rozlišení i ergonomii. Zbytek příslušenství v krabici pochází především od grafický karty.

Úlohu grafické karty plní GeForce GTX 460 od Gigabyte. Jedná se o 1GB variantu (256bitová paměťová sběrnice) s takty zvednutými z referenčních 675/1350/3600 na 715/1430/3600 MHz (jádro/stream procesory/paměti efektivně).

Tato OC verze používá vlastní design PCB Gigabyte a především dvouventilátorový chladič WindForce. S ním jste už měli tu čest v recenzích GeForce GTX 470 Super OC (trojvětráková varianta) a především GTX 560 Ti Super OC.


V klidových zhruba 1600 ot./min zapadá do mírné hlučnosti sestavy. V lépe odhlučněné skříni byste o něm alespoň ve Windows nevěděli. V náročné herní zátěži jdou větráky na 2100 rpm a to už uslyšíte. Hluk je však stále docela mírný a při hrách vám snad kromě noční pařby se sluchátky vedle spícího sourozence/přítelkyně/ženy apod. vadit nebude. Windforce si s GF104 v zátěži hravě poradí, teplotám pod 65 stupňů Celsia napomáhá i 25cm ventilátor v bočnici. Jak to s průběhem teplot v souvislé herní zátěži vypadá, to už vidíte na grafech z Afterburneru:

Než se dostanu k příkonu sestavy, vrátím se ještě k jedné důležité komponentě: zdroji. Jeho roli zde zastává velice populární EnergyKnight SS-500ET3 od Seasonicu. Můžete si být jisti, že ani při jedné činnosti nebude tento zdroj tím, co byste ze sestavy slyšeli. 

Celá sestava (bez monitoru) měla v klidu v desktopu Windows příkon 53 W. Při zátěži procesoru v Prime95 (všechny čtyři jádra) pak 157 W a v 3D hře Crysis bylo možno chvílemi vidět na wattmetru hodnoty přes 220 W (nejvýše 224 W).

Výkonnostní testy, SSD vs. HDD především

Nechtěl jsem zbytečně zaplácávat místo
zbytečnou sbírkou výkonnostních testů v různých benchmarcích zaměřených
na procesor nebo grafické kartou. Výkon je prostě takový, jaký byste od
dua Core i5-760 a mírně přetaktovaná GeForce GTX 460 (1 GB) čekali. Pár
důkazů jen formou odkazu na screenshoty s provedenými testy:

Naproti tomu diskům se budeme věnovat trochu více. Připomeňme si, že úlohu systémového disku plní 64GB SSD od Kingstonu.

Kapacita 64 GB by v dnešní době stačila málokterému uživateli, takže jako datový je tu běžně a často osazovaný 1TB Samsung SpinPoint F3. Jedná se o 7200otáčkový pevný disk s 32 MB cache a dvěma plotnami (500 GB každá). V poměru výkon/cena se jedná o jednu z nejlepších nabídek na trhu s HDD, disk byl i v děravé skříni tichý (jak jen 7200otáčkový může být) a použitý kus se neprojevoval vibracemi.

Šikovným programem pro rychlé a přehledné srovnání výkonu disků je freewarový AS SSD Benchmark. Kingston SSDNow V+ SNVP325 v něm téměř atakoval udávané max. rychlosti čtení a zápisu. Okolo 3500 iops při práci s malými bloky tento SSD v době vydání řadilo do nadprůměru, dnes je to spíše podprůměr.

Jak ale vidíte na dalších třech screenshotech, ve srovnání s pevným diskem se jedná o násobně rychlejší provádění operací právě s malými bloky dat. AS SSD je navržen právě pro flashové disky, na pevném disku trvá jeho provádění tak dlouho, že jsem nechal projet jen část testů pro získání částečných výsledků. Ty pro představu stačí, pro více detailů pokračujte přes odkazy kousek níže. Všimněte si, že při testech rychlosti kopírování různých vzorů dat není rozdíl mezi rychlým HDD a běžným SSD tak markantní. Navíc v praxi samozřejmě bude většinou limit jinde (u dalšího zdrojového či cílového zařízení, případně rozhraní).

Chcete-li se o Kingston SSDNow V+ alias SNVP325 dozvědět více, zavítejte do recenze plné nízkoúrovňových testů a obsahující také srovnání s rychlým pevným diskem (HDD):

Podle produktové stránky Barbone W Five byl SSD Kingston nahrazen SSD od OCZ. Ta je však pěkně rozpolcená a o víkendu si pro vysvětlení do T.S.Bohemie volat nebudu. V horní části se stále mluví o SSD Kingston, níže je to už o SSD OCZ s čtením/zápisem max. 285/275 MB/s. Zatímco v testované konfiguraci byl 500W EnergyKnight, týž specifikační seznam slibuje jen 400W zdroj.

Značka OCZ a zmiňované rychlosti patří zřejmě současnému hitu: Vertexu 2 od OCZ. Ten je levnější než Kingston V+ a především v operacích s malými bloky i násobně rychlejší. Ne, že by to běžný uživatel už nějak poznal – ten bude spíše kvitovat několikařádově nižší přístupovou dobu oproti pevnému disku a funkční trim starající se o stále dobrou kondici SSD. Další rozdíly už pozná hůře, ale přeci jen pár stovek dolů za teoreticky výrazně rychlejší řešení není od věci. Kingston zatím bojuje jen migračním softwarem Acronis True Image HD, což se kompletní sestavy netýká. My jsme v samostatné recenzi měli jen o trošičku pomalejšího sourozence Vertexu 2 – Agility 2. Oba používají řadiče SandForce série SF-1200:

Tentokrát jsem vyzkoušel i několik praktických testů. Kromě obligátního startu Windows 7, kde se mimochodem díky jejich „čerstvosti“ neprojevil rozdíl mezi SSD a HDD markantně, jsem zařadil i natahování mapy v Crysis, start Internet Exploreru a instalaci Unreal Tournament 3 beta demo (spousta rozbalování, nějaké zápisy do registru, knihovny PhysX…). Právě při na pevném disku obvykle dlouhotrvajících instalacích oceníte SSD možná nejvíce. Samozřejmě pokud instalujete z SSD na SSD, nikoli třeba z DVD.

Co když… (dám 3000 Kč za něco jiného)

Co mohlo za cenu 64GB SSD (cca 3000 Kč) v sestavě být jiného (vždy jen jeden z bodů, ne všechny naráz)?

  • další dva 1,5TB 5400otáčkové pevné disky na data (tedy + 3 TB k celkové kapacitě)
  • výkonnější grafická karta (přetaktované verze GeForce GTX 560 Ti, Radeon HD 6950 s 2 GB paměti a bezmála i GeForce GTX 570)
  • výkonnější procesor (Core i7-870 s vyšším taktem a zpracováním osmi vláken, Phenom II X6 1090T se šesti jádry a po opravě čipsetů dokonce i podstatně výkonnější Core i7-2600K)
  • 8 namísto 4 GB paměti + ještě třeba jeden 1,5TB pevný disk
  • odhlučněná počítačová skříň + třeba deska vhodnější pro přetaktování a další upgrade (Multi-GPU)

Vymyslel bych i další příklady (zejména po zabroušení do periferií, tři tisíce jsou přece jen tři tisíce), ale raději si některé zmíněné body ilustrujme na příkladech. Začít se dá třeba zmíněným silnějším procesorem.

Celkový výkon tak, jak jej počítáme v typické recenzi procesoru. Core i5-760 v otestovaných CPU nemám, Core i5-750 je však jen cca o 4–5 % pomalejší. Momentálně by to mohlo vypadat, že žádný pořádný upgrade kromě chybou zmražených Sandy Bridge za rozumný příplatek 3000 Kč (ušetřených nezvolením SSD do sestavy) nezískáte:

To se však jednalo o nějaký průměrující graf ze spousty testů. Co když ale na vašem počítači často převádíte HD videa pomocí x264? Pak by to mohlo vypadat třeba takto:

Možná se bavíte také modelování a renderingem, nebo máte i domácí PC jako pracovní stanici pro programy jako Cinema 4D. Benchmark Cinebench R11.5 ukazuje, že s procesorem o pár tisíc dražším si můžete významně pomoct:

A co tedy namísto SSD raději připlatit za grafickou kartu? V celkovém výkonu (následující grafy pochází z měření na výkonnějším CPU Core i7-920 @ 4 GHz s vypnutým Turbo Boost, ale GeForce GTX 460 OC v nich má zase o pár procent vyšší takt – oboje je při ilustračním příkladu vcelku zanedbatelné, především proto, že se jedná o výběr her zaměstnávajících především grafickou kartu) spočítáném z deseti herních testů je vidět, že příplatek na GeForce GTX 560 Ti nebo Radeon HD 6950 by už takto nemusel být od věci. Dokonce byste se součtem ceny GTX 460 OC od Gigabyte a SSD ve W Five Ultra dostaly i na cenu daleko výkonnější GeForce GTX 570.

A co teprve, když by se jednalo o graficky stále silně nadprůměrně intenzivní Crysis

…nebo dokonce jatka grafik s 1GB (a méně) videopaměti v podobě Metro 2033 na max. detaily v DX11 a s anti-aliasingem? (všechny grafy jsou pro rozlišení 1920 × 1200 px)

Dosaďme si ještě Gigabyte GeForce GTX 460 OC s Intel Core i5-760 do kontextu nedávného testu střední třídy grafik (včetně nové GeForce GTX 560 Ti) a ukažme si moderní hry i hry ne úplně staršího data, ale spíše zastaralejšího návrhu (myslím třeba u nás velmi hranou Trackmanii):

 

Ve hrách procesorem lišícím se kromě ceny hlavně přítomností HyperThreadingu tedy typicky nic nezískáte a výhodnost proinvestování pár tisíc korun navrch do grafiky se liší podle toho, co hrajete, jaké máte požadavky na míru detailů a jaké rozlišení má vaše konfigurace monitoru(-ů).

Verdikt

Verdikt

Kdybych vám řekl: „Tohle je PC sestava na jakou jste čekali,
kupujte ostošest, SSD jako systémový disk je nutnost.“, bylo by to stejně
krátkozraké a obecně špatné tvrzení jako: „Vyhněte se zatím SSD obloukem,
ušetřené peníze raději vražte do grafiky, procesoru nebo třeba větší RAM či
lepší skříně“. Pevně doufám, že série testů a výsledků výše, vás společně se
započatými úvahami donutí dospět k rozhodnutí, zda je takové PC s SSD
jako systémovým diskem tím pravým pro vás.

Věřím, že se najdou tací, kteří
rychlejší starty OS a programů nebo často i výrazně rychleji dokončené instalace ocení, stejně jako takřka absentující typický
zvuk pohybu hlaviček disku (seek) při hledání, automatické defragmentaci na
pozadí a spoustě dalších činností. I ti z vás, kteří se dosud SSD báli
kvůli povídání o trim, správně zarovnaných diskových oddílech, nebo prostě do
vnitřku počítače raději nesahají, mají nyní možnost volby v podobě hotových
sestav jako je Barbone W Five Ultra SSD ed. Jednoduše se podívejte do předchozí kapitoly a přemýšlejte, který scénář je pro vás nejdůležitější.

Jako obyčejně jsme všechny komponenty sestavy naházeli do e-shopového košíku, abychom viděli, jestli se nás výrobce nesnaží natáhnout, nebo naopak nejde o dotovanou sestavu jako tomu bývá v případě předvánočních sestav, u nichž se hodně myslí na umístění ve srovnávacích testech v magazínech (a do takové reklamy se pak klidně něco investuje).

 
Kód

Název produktu

Výrobce
 
Cena s DPH

Celkem s DPH
 
Image

Gigabyte Nvidia GTX460 1024MB 256bit DDR5, 2xDVI, miniHDMI,
PCIE2.0


GIGABYTE


  4 220 4 220
    Recyklační poplatek: Komponenty nezaložené na mechanickém pohybu 2    
Image

CHLADIČ CPU INTEL Arctic-Cool. Freezer 7 Pro Rev.2 (775.1366,
AM3,AM2,AM2+,979)


ARCTIC-COOLING


  419 419
    Recyklační poplatek: Všechna doposud nezařazená do 1kg 2    
Image

CARD READER i-TEC USB 2.0 All-in-One, USB, interní, Black


I-TEC


  188 188
    Recyklační poplatek: Externí drive 2    
Image

DVD RW LG Black GH22NS ±R/±RW/RAM/DL/Secure Disk,bulk,SATA


LG


  430 430
    Recyklační poplatek: Komponenty založené na mechanickém pohybu 2    
    Autorský fond: Zař.pro zápis na opt. nosiče zabudovatel.do PC 13    
Image

DIMM DDR3 4096MB 1333MHz (2x2048MB) Kingston CL9


KINGSTON


  1 050 1 050
    Recyklační poplatek: Komponenty nezaložené na mechanickém pohybu 2    
Image

Pevný disk SAMSUNG F3 1TB SATAII/300 32MB 7200 RPM


SAMSUNG


  1 278 1 278
    Recyklační poplatek: Komponenty založené na mechanickém pohybu 2    
    Autorský fond: HDD zabudovat. do PC 38    
Image

Intel Core i5 760 2,80GHz (8MB/2,5GT/s DMI) BOX LGA1156


INTEL


  4 380 4 380
    Recyklační poplatek: Komponenty nezaložené na mechanickém pohybu 2    
Image

CASE SHARKOON Rebel 9 SPECIAL Edition, ATX, bez zdroje


SHARKOON


  1 478 1 478
Image

Intel Whitesberg DP55WB s1156, DDR3, SATA2, GLAN, 1394,
PCIE2.0, mATX bulk


INTEL


  2 190 2 190
    Recyklační poplatek: Komponenty nezaložené na mechanickém pohybu 2    
Image

SEASONIC (Energy knight) SS-500ET 500W 80PLUS OEM


SEASONIC


  932 932
    Recyklační poplatek: Komponenty nezaložené na mechanickém pohybu 2    
Image

Microsoft Windows 7 Home Premium 64-BIT CZ OEM 1PK


MICROSOFT


  2 124 2 124
Image

Logitech klávesnice Deluxe 250 Keyboard black,CZ, USB


LOGITECH


  184 184
    Recyklační poplatek: Počítačová klávesnice 2    
Image

Logitech myš B105 Optical Mouse Black, USB


LOGITECH


  204 204
    Recyklační poplatek: Počítačová myš 2    
Image

OCZ 60GB SATAII 2,5“ SSD Vertex 2 Series disk – (chip MLC)


OCZ


  3 258 3 258
    Autorský fond: HDD zabudovat. do PC 98    

 Celkem bez DPH: 18 754 Kč

 Celkem s DPH: 22 505 Kč

Dotace se tentokrát nekoná, naopak za poskládání a instalaci zaplatíte vcelku snesitelné 2000 Kč. Při letmém srovnání cen s e-shopy Alfa Computer, Alza.cz a CZC.cz se dá konstatovat, že T.S.Bohemia má ve svém e-shopu konkurenceschopné ceny a pro srovnání s cenou kompletní sestavy stačilo využít místní košík.

Kingston SSDNow V+, 64 GB

+ výrazně svižnější než HDD, žádné starosti s hlukem a zahříváním
+ výkon v práci s malými bloky dat naznačuje SSD bez problémových slabin
+ podpora trim
+ Acronis True Image HD v retail verzi SSD
– jako další SSD stále drastická cena za 1 GB
– za stejnou či nižší cenu koupíte výkonnější SSD

Barbone W Five Ultra SSD Ed.

+ povětšinou rozumně vybrané komponenty, vyvážená sestava
+ svižná odezva všude tam, kde dojde na práci s diskem
+ hlučnost bude pro většinu lidí nízká (i v zátěži)
± SSD jako systémový disk (více v článku)
± zhruba o 2000 Kč dražší než použité komponenty (ale zase se jedná o reálnou a dostupnou sestavu)
– levná základní deska formátu Micro-ATX a bez USB 3.0
– podsvícení nejde jednoduše vypnout
– vinou silně perforované skříně nejde o zcela tichou sestavu

Ohodnoťte tento článek!