ST-Ericsson je bez ředitele a na prodej. Sen o telefonech s 3GHz SoC asi končí

0

V uplynulých měsících a letech jsme se zájmem informovali o novinkách mladé společnosti ST-Ericsson, která chtěla konkurovat velikánům jako Qualcomm a Nvidia na trhu procesorů (SoC) pro mobilní telefony a tablety. Naposledy se společnost blýskla na lednovém veletrhu CES 2013, kde ukázala prototyp chytrého telefonu, jehož procesorová jádra ARM Cortex-A9 běžela na těžko uvěřitelných 2,8 GHz. Dosažení vysoké frekvence při nízké spotřebě umožnil výrobní postup FD-SOI, který poskytla firma STMicroelectronics, která je jedním z investorů ST-Ericssonu (vlastní přesně 50 %, zbylá polovina patří – kdo by to byl řekl – Ericssonu).

Navzdory zvučným jménům za zády ale společný podnik založený v roce 2009 nikdy nedosáhl zisku a STMicroelectronics se už koncem minulého roku rozhodla svůj podíl prodat. Vedení ST-Ericssonu poté najalo konzultanty z JP Morgan Chase & Co., aby prozkoumala možnosti, které společnost má. Jako pravděpodobné se tehdy jevilo odkoupení některým ze silnějších hráčů na trhu.

Společnost nyní utrpěla další ránu. Potápějící se loď opouští její kapitán, generální ředitel Didier Lamouche. Ve funkci zůstane do 31. března, není ale známo, kdo firmu povede po jeho odchodu. Předseda představenstva Hans Vestberg Lamoucheovi suše poděkoval za jeho přínos společnosti, vyzdvihl přitom její schopnost plnit strategická předsevzetí a nové produkty s modemy pro LTE, které mají být letos vydány.

 

Lamouche ale odchází, aniž by pro ST-Ericsson našel spasitele. Investoři nemají zájem, a celkem oprávněně: jak těžké je prorazit na trhu mobilních SoC, se přesvědčila i společnost Texas Instruments, která se rozhodla jej opustit a zaměřit se na jiné segmenty.

Roste tak pravděpodobnost, že ST-Ericsson nebude prodán vcelku, ale potupně rozebrán po částech. X-bit labs spekuluje, že různí konkurenti, spíše ti menší a slabší, by mohli mít zájem o know-how, patenty a talentované inženýry.

Zdroj: X-bit labs

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář