Stáhněte si Firefox 30, který vypíná zásuvné moduly a vynucuje ukládání hesel

0

Mozilla v poslední době dotahuje do konce věci, o nichž měsíce až roky mluvila. Před šesti týdny dorazil Firefox 29 s kompletně předělaným uživatelským rozhraním Australis. Včera večer vyšel Firefox 30, který pro změnu vypíná zásuvné moduly. Tento radikální krok má pomoci webu a uživatelům zbavit se modulů, které jednak musíte dodatečně instalovat, jednak aktualizovat.

Tip: Mozilla zkusí aktualizovat Firefox na počítačích, kde aktualizace selhala

Často způsobují pády prohlížeče a platí za bezpečnostní riziko, jež útočníkům otevírá vrátka do počítače, přestože používáte nejnovější a zabezpečenou verzi prohlížeče. Jejich používanost soustavně klesá, neboť webové technologie je již dokáží v mnoha ohledech nahradit. Výrobci prohlížečů si řekli, že je na čase jejich odchodu pomoct.

 

Podobnou snahu zaznamenáte také u Googlu. Firefox vypne moduly s výjimkou těch, které jsou dodávány jako součást doplňku nebo se nachází na bílé listině. Na seznamu najdete třeba Skype nebo Facebook pro videohovory. Flash Player tam nevidím, ale ten se nadále spouští normálně. Třicáté vydání ohnivé lišky dále podporuje GStreamer 1.0, knihovnu používanou pro práci s multimediálními soubory.

Na Linuxu zprostředkuje přehrávání muziky v MP3, videa v H.264 apod. Do nástrojové lišty můžete dosadit nové tlačítko pro vyvolání nabídky s dostupnými postranními lištami, kde spolu sousedí hlavně záložky a historie. Pakliže ale budete používat doplňky a služby třetích stran, i ty si v nabídce najdou své místo.

Za zmínku stojí i ignorování atributu autocomplete=”off”, jímž si weby vynucují, aby prohlížeče nevyplňovaly uložená data do formulářů, případně neukládaly nová. Včetně hesel. Moderní prohlížeče na něj ale přestávají nahlížet a Firefox je jedním z nich.

Firefox 30 blokuje velkou část zásuvných modulů
Firefox 30 blokuje velkou část zásuvných modulů

Zdroj: Mozilla

Stáhněte si Firefox 30, který vypíná zásuvné moduly a vynucuje ukládání hesel
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář