Stahuje první alfaverzi Opery 12

0

Pokud Opera v něčem zaostávala, šlo právě o WebGL. Webová technologie slibuje chod velkých 3D her v prohlížeči, první stabilní verzi vyvinula Mozilla letos na jaře. Jak Norové s implementací nejnovějších standardů a technologických vychytávek obvykle spěchají, tentokrát si dali na čas. Vývojáři si dokonce přichystali ukázkové demo hry Emberwind. Jak vidíte, žádný Flash zapotřebí není (Flash nicméně kontroluje Unreal Tournamentem).

Tip: Unreal Tournament budeme hrát v prohlížeči. Flash způsobí revoluci

Opera kupodivu poměrně dost zaostávala v hardwarové akceleraci. Již první alfaverze používá grafickou kartu k vykreslení celého uživatelského prostředí a kompletních webových stránek. Pokud budou v cestě stát zastaralé ovladače ke grafické kartě, bude se vykreslovat standardně softwarově. Momentálně Opera nepodporuje DirectX, ale jen OpenGL. Podpora se ale zlepší, stejně jako se zlepší kompatibilita se širším spektrem grafických karet.

Pracovalo se také na zjednodušení tvorby a instalace motivů vzhledů. Lehká témata v podstatě spočívají ve výměně obrázku na pozadí Rychlého přístupu. Trochu proto připomínají Personas z Firefoxu. Zapracovalo se na zpracování JavaScriptu – prohlížeč na stránkách plných JavaScriptu spotřebuje o 30 % méně paměti. Operu 12 alfa můžete stahovat na stránkách Opera Next.

Zdroj: Opera Desktop Team

Ohodnoťte tento článek!