Stahujte: finální Firefox 5 právě vydán

0

Mozilla před chvílí vydala finální Firefox 5. Na FTP se už vyskytuje několik dní, nyní však zamířil do oficiálních distribučních kanálů: automatických aktualizací a na web.

Firefox 5 můžete stáhnout odsud. Vyšla verze pro Windows, Linux, Mac OS X a Android.

Nový Firefox má více než 1000 oprav a zlepšení. Z větších novinek je to podpora CSS animací. Mozilla zároveň vydala nový Add-on SDK, se kterým má být tvorba rozšíření ještě jednodušší. Dále se mluví o rozšíření podpory HTML5, XHR, MathML, SMIL a canvasu. Zaké o vyšším výkonu canvasu, JS, práce s pamětí a sítí.

Kompletní seznam změn najdete zde.

Stahujte: finální Firefox 5 právě vydán

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. Tahle nová opera se mi vážně líbí, dost uvažuji o přechodu z FF. A to že tam defaultně chybí tlačítko home, mi ani nějak nevadí, jelikož tam normálně nejde nastavit speed dial jako homepage (což do teď nechápu) tak pro to tlačítko stejně nevidim využití.

 2. Nastavit SpeedDial jako domovskou stránku jde, celá léta – Settings – Preferences – první pole: „Speed Dial“ . Možná jste měl na mysli zobrazení Speed Dial po stisknutí ikony Home. To mi přijde zbytečné, když gesto myší otevře novou stránku se Speed Dial během zlomku vteřiny .. Proč se plahočit doleva nahoru k ikoně? (jen můj lamerský názor)

  BTW, ovládat Operu jinak než „Gesty (MOuse Gestures) je brutálně pomalé. A poznámka o vzniku Chrome, aby Opera něco změnila? Docela legrační, po létech, kdy se ostatní prohlížeče nezmohly na nic jiného než kopírování Opery, bych jim to jednou odpustil. Nebo ne? Spustíme flame :)?

 3. a v čem, že je ta podoba s google chrome?
  v tom, že ve windows 7 obě aplikace používají standardizované Windows API a proto mají podobný rámeček? 😀
  opravdu ubohé hodnocení jednoho z mála kvalitních prohližečů, který má například integrovaný a kvalitně propracovaný „add blocker“ a další funkce, které ostatní prohlížeče řeší pomocí pochybných addonů třetích stran, jestli vůbec.

 4. Že by se Opera nějak výrazně podobala prohlížeči Google Chrome to se říci nedá. V dnešní době „minimalizace“ budou všechny prohlížeče +/- stejné. Pokud někomu nesedí daný vzhled prohlížeče, není nic jednoduššího, než-li sáhnout po nějakém skinu. A mezi námi, kolik uživatelů používá daný prohlížeč jen kvůli vzhledu ? Aspoň já, používám prohlížeč, kvůli jeho funkcím a to „oku lahodící“ přizpůsobení si můžu dotvořit sám (přidání tlačítka, odebrání tlačítka, nastavení SpeedDialu jako domovskou stránku, umístění tlačítka SpeedDialu na lištu, apod.). To, že je daný uživatel líný projít si i nastavení prohlížeče, za to vývojáři nemohou. Řešit jak ukrást kdejakou hru/program, to nikomu nevadí, ale zjistit jak si přidat tlačítko na lištu v prohlížeči, tak to je tragédie tisíciletí 😀
  A i kdyby Opera vzhledem prohlížeči Google Chrome ze „zadnice vylezla“, má stále dvě obrovské výhody – za prvé je vybavena pokročilými funkcemi (nemusím hodinu zkoumat xxxxx doplňků a hledat jak „z prkna“ udělat „funkčnost“) a za druhé a to je asi to nejpodstatnější, nehonosí se „virem“ v instalaci zvaným např. OperaUpdater.exe 😉