Stahujte z internetu jako diví: Co a kde stahovat bez omezení?

2

Ulož.to

V Česku již delší dobu existují cesty, jak legálně přes internet nakupovat hudbu a filmy. Příkladem je globální digitální obchod iTunes společnosti Apple, který u nás funguje od roku 2011, nebo portál Voyo, provozovaný televizí Nova, který za měsíční předplatné vedle archivu vysílání této televize nabízí české a zahraniční filmy. Přesto stále většina uživatelů využívá k získávání nejnovějších filmů, seriálů či hudebních novinek internet. Hlavní důvod je zřejmý: je to zdarma a navíc legální.

Zatímco ve většině západních zemí by podobné stahování neprošlo, čeští uživatelé se mohou těšit z toho, že mezi českými zákonodárci zatím není vůle tento stav změnit. Na jednu stranu je to pro uživatele výhodné, současně je však nutno říci, že tímto tvůrci přicházejí o značné výdělky. A není příliš pravděpodobné, že se situace v dohledné době změní.

Fenomén Ulož.to

Jak tedy postupovat, chcete-li si například na sobotní večer stáhnout filmovou novinku z posledního měsíce? Nejjednodušší je, když zavítáte na některý ze stovek stahovacích serverů a bez jakýchkoliv komplikací si stáhnete snímek, na který máte náladu.

Ulož.to je zřejmě nejoblíbenějším stahovacím serverem českých uživatelů. Je možné na něm nalézt prakticky cokoliv od filmů a hudby, přes programy až po knihy v elektronické podobě. Součástí je také integrovaný vyhledávač, díky kterému můžete snadno a rychle najít vše, co potřebujete.

ulozto 1 1
Server Ulož.to obsahuje praktický vyhledávač souborů

Použití tohoto serveru je velmi intuitivní. Po otevření stránky zadejte do vyhledávacího pole název filmu, hudební sklady či jiného obsahu a klepněte na tlačítko Vyhledat. Během okamžiku se zobrazí seznam nalezených položek. V levém sloupci se nachází několik nabídek s parametry, podle kterých můžete nalezené položky třídit a filtrovat (například podle typu souboru, jeho stáří nebo oblíbenost).

ulozto 2
Zadání kontrolního kódu při bezplatném stahování

Pokud vás některý z nalezených souborů zaujme, klepněte na něj. Zobrazí se podrobnější popis souboru i diskuse k němu. Pro zahájení stahování klepněte na Stáhnout pomalu. Pokud máte na serveru zřízen účet a zakoupeny kredity na stahování, můžete se přihlásit a poté soubor bez omezení stáhnout (Stáhnou rychle). V opačném případě opište do příslušného řádku ochranný kód na obrázku a klepněte na Stáhnout pomalu. Bez registrace a kreditu budou možnosti stahování výrazně omezeny.

Placené stahování

Serverů, jako je Ulož.to, naleznete na internetu celou řadu (viz Další stahovací servery). Vyhledávání i stahování souborů je velmi podobné a liší se jen v detailech. U některých serverů třeba musíte několik desítek sekund čekat, než je vám nabídnuto stažení souboru, jiné pro bezplatné stahování vyčleňují jen část kapacity stahovacích linek a je pak nutné čekat i desítky minut, než se nějaká linka uvolní. Prakticky všechny pak zakazují paralelní stahování více souborů.

ulozto 3
Čím více kreditů si koupíte, tím je to výhodnější

Tato omezení můžete obejít, protože všechny servery nabízejí možnost předplatit si stahování bez jakýchkoliv omezení. Obvykle si zaplatíte určité množství dat, které pak můžete kdykoliv stáhnout. Ceny se pohybují od pár desítek korun za několik GB až po tisíce korun za neomezené množství stažených dat. Každý server má svůj vlastní ceník i metody, kterými lze za kredity na stahování zaplatit. Ulož.to například nabízí za 100 Kč 10 až 25 GB dat a možnost platit kartou, převodem na účet i pomocí SMS. Kredit můžete zakoupit po registraci v sekci Dobít kredit.

Stahování přes torrenty

Velmi rozšířeným způsobem pro získávání obsahu na internetu je síť BitTorrent, která funguje na principu P2P (peer-to-peer), kdy zjednodušeně řečeno soubory nejsou nikde uloženy, ale uživatelé je sdílejí mezi sebou navzájem. Stačí si stáhnout speciální program, který zajistí komunikaci vašeho se sítí a ostatními uživateli, od kterých si budete data stahovat. Na internetu pak musíte vyhledat speciální soubor s příponou .torrent, díky kterému požadovaný obsah stáhnete.

Podle počtu sdílejících uživatelů zjistíte, jak rychlé stahování bude
Podle počtu sdílejících uživatelů zjistíte, jak rychlé stahování bude

Na shromažďování torrentů se zaměřuje několik velkých serverů, přičemž nejznámějším je server The Pirate Bay. Hned na úvodní stránce se nachází vyhledávací pole, do kterého zadejte název požadovaného souboru a pak klepněte na Pirate Search. Zobrazí se seznam nalezených torrentů, které seřaďte podle počtu sdílejících uživatelů. Čím je jich více, tím rychleji budete stahovat. Torrent si pak do počítače stáhnete klepnutím na malou zelenou šipku. Vyhledání na jiných torrentových serverech je prakticky totožné.

Práce s programem

Program μTorrent je dlouhodobě nejoblíbenějším nástrojem pro práci s torrenty. Jeho přednostmi jsou hlavně minimální nároky na výkon počítače a počeštěné rozhraní programu, díky němuž si se stahováním poradí i naprostí začátečnicí. Program získáte na stránce www.utorrent.com. Samotné instalaci věnujte zvýšenou pozornost, abyste si do počítače nainstalovali i další nechtěné programy.

utorrent 1

Nastavení parametrů stahování v programu μTorrent

Pro přidání torrentu do programu zvolte Soubor | Přidat torrent, vyhledejte torrent na disku a klepněte na OK. Můžete torrent také přímo otevřít a program si jej automaticky načte. Následně se zobrazí se dialog, ve kterém zvolte složku, do které bude stahovaný obsah uložen, a zatrhněte položky, které budou staženy. Po klepnutí na OK bude zahájeno stahování. Samozřejmostí je možnost stahování více souborů současně.

utorrent 2
Program vás informuje, kolik času zbývá do konce stahování

Stahování

Další stahovací servery

Podobných serverů jako Ulož.to jsou na internetu desítky. Všechny fungují na stejném principu a díky české lokalizaci většiny z nich by se stahováním neměli mít problémy ani méně zkušení uživatelé. Obvykle vyhledáte požadovaný soubor, zadáte požadavek na jeho stažení a projdete kontrolou, při které nejčastěji zadáte náhodně vygenerovaný kód. Pak již stačí vyčkat, než se soubor stáhne.

Čím se servery mohou lišit, je množství nabízeného obsahu. Na těch nejoblíbenějších naleznete prakticky cokoliv, na druhou stranu jsou tyto servery pod větším drobnohledem autorských svazů. V praxi to znamená, že třeba nové filmy, které někdo nahraje, jsou dostupné jen v řádu dnů, než je některý uživatel nahlásí a provozovatel serveru odstraní. Starší obsah však bývá bez větších problémů dostupný.

Mezi servery, které jsou u českých uživatelů oblíbené a disponují českým rozhraním, patří například eDisk nebo Fastshare. Ze světových lze pak zmínit třeba Uploaded.to nebo Rapidgator.net.

Výhodu prvních tří zmíněných serveru a Ulož.to je především to, že nabízejí vyhledávač souborů, což u světových stahovacích serverů není úplně běžné. To však neomezuje možnost jejich využívání, protože odkazy na nejrůznější soubory uložené na těchto serverech je možné vyhledat přes Google. Stačí zadat například spojení nohavica dvd uploaded a s velkou pravděpodobností na různé odkazy narazíte. Na shromažďování odkazů se specializují i mnohá internetová diskusní fóra.

Přes co stahujete?

Stahujte odkudkoliv

Pokud si na některém stahovacím serveru předplatíte kredity, budete omezeni na stahování pouze v rámci něj. Existují však i speciální stahovací servery, které jsou sice o něco dražší, ale za zakoupený kredit umožňují stahování i z konkurenčních serverů. Příkladem je třeba server www.superload.cz, který nabízí za jednotnou cenu stahování z více než dvou desítek serverů.

superload
Superload patří ke službám, které stahují ze stahovacích služeb

Jak stahování ošetřuje zákon

Problematiku stahování v ČR ošetřuje autorský zákona a z pohledu běžného uživatele je poměrně benevolentní. Nezakazuje totiž stahování audiovizuálních děl pro vlastní potřebu. V praxi to znamená, že pokud si z internetu stáhnete film nebo album a nebudete jej dále šířit (například někomu vypalovat nebo ho veřejně promítat), nic vám nehrozí.

Jinou situaci už ale představuje jakékoliv sdílení. Pokud jakýkoliv autorsky chráněný obsah nahrajete na internet, už zákon jednoznačně porušujete a hrozí vám soudní spory s autorskými svazy. Totéž platí také o stahování prostřednictvím torrentů, které v tomto článku zmiňujeme. Vzhledem k tomu, že od prvního okamžiku stahování začínáte obsah sdílet i ostatním uživatelům, dochází k porušování zákona. Jednoznačně byste se tedy měli vyhnout stahování autorsky chráněného obsahu tímto způsobem.

Nemusíte však torrenty hned zavrhnout, protože je lze využít ke stahování veškerého obsahu, který je volně šířen. Ať už jde o různé volně dostupné filmy a hudbu nebo díla, která jejich autoři volně zpřístupní. K tomuto typu distribuce se opakovaně přiklání například písničkář Jaromír Nohavica, který torrenty k šíření využívá. Naposledy takto loni v prosinci volně zpřístupnil své nové DVD s názvem Půlnoční trolejbus.

Naprosto odlišná je ovšem situace v případě softwaru, to znamená u aplikací a her. Zákon jasně zakazuje jakékoliv stáhnutí spustitelného kódu, který je autorsky chráněn. Žádné výjimky neexistují a takový software nelze využívat. Platí to i pro zkušební verze programů, které byste si například plně zpřístupnili zadáním licenčního čísla z internetu. V případě programů a her tedy nezbývá nic jiného, než je legálně zakoupit.

JDownloader

Pomocník každého stahovače

Pro efektivnější stahování je vhodné využít stahovací manažer, který po nakopírování odkazů automaticky stáhne všechny požadované soubory. JDownloader je šikovný nástroj, který usnadňuje stahování z internetu. Ocení jej hlavně uživatelům, kteří si předplatili některý ze stahovacích serverů a rádi by automatizovali veškeré úkony související se stahováním desítek či stovek souborů.

Program nemusíte instalovat, pouze je potřeba jej nakonfigurovat. Po stažení archivu ze stránky www.jdownloader.org jej rozbalte a poté program spusťte. V prvním okně zvolte češtinu a také složku, do které budou stahovány všechny soubory. Poté klepněte na OK a tlačítkem Zrušit odmítněte instalaci dalšího softwaru. Nyní již dojde ke spuštění hlavního okna programu a pravděpodobně také k automatické aktualizaci. Ta může trvat několik minut a bude vyžadovat opětovné spuštění programu.

Vkládání odkazů na soubory

Máte-li JDownloader spuštěný a zkopírujete pomocí klávesové kombinace Ctrl+C do schránky nějaký odkaz ze stahovacího souboru, automaticky se vloží do takzvaného sběrače, který naleznete pod záložkou Sběrač odkazů. Chcete-li hromadně vložit více odkazů, využijte dialog, který zobrazíte klepnutím na tlačítko Přidat nové odkazy. Jakmile program ověří, že je soubor dostupný, můžete zahájit jeho stahování. Klepnutím na tlačítko v podobě modré šipky přesunete všechny odkazy ze sběrače do stahovací fronty na záložce Stahování. Program vás vyzve k zadání ověřovacích kódů a zahájí stahování.

jdownloader 1
Sběrač odkazů hromadí odkazy, které budou staženy

Mějte na paměti, že ne všechny servery budou takto bezproblémově fungovat. V době přípravy tohoto čísla například nebylo možné volně stahovat soubory ze serveru Ulož.to. Občas problémy vyřeší aktualizace programu, ale ne vždy. Pak si musíte vystačit s webovým rozhraním server, nebo se pokusit nalézt soubor na jiném serveru.

Ideální pro předplatitele serverů

Velkou službu vám program prokáže hlavně ve chvíli, kdy máte předplacený kredit na některém ze stahovacích serverů. Stačí totiž vložit své přihlašovací údaje, čímž dojde propojení. Pak už bude stačit, abyste kdykoliv zkopírovali odkaz na soubor uložený na daném serveru a zařadili ho do fronty stahování. JDownloader už se postará o jeho automatické stažení.

Pro vložení přihlašovacích údajů otevřete nabídku Premium a poté v podnabídce vyhledejte váš server (podporovány jsou desítky serverů) a klepněte na příkaz Přidat účet. Zadejte své údaje a klepněte na OK. Máte-li zaplaceno více účtů, můžete si je přidat také.

jdownloader 2
Vložení údajů k zaplacenému účtu na Ulož.to

Pokud nyní do sběrače vložíte odkaz na soubor ze serveru, jež máte zaplacen, program to rozpozná a automaticky jej bez jakýchkoliv omezení stáhne. Velmi praktické je to zvláště v případech, kdy stahujete velký soubor, který je zabalen do archivu a rozdělen do několika částí. Stačí všechny odkazy nakopírovat do programu prostřednictvím tlačítka Přidat URL a zahájit stahování. Program vše stáhne a dokonce automaticky rozbalí.

jdownloader 3
Program dobře informuje o průběhu stahování

JDownloader nabízí i řadu užitečných nastavení. V dolní liště můžete určit počet paralelně stahovaných souborů i maximální rychlost stahování. Podrobnější nastavení, třeba složky pro ukládání stažených souborů nebo aktualizací programu, naleznete na záložce Nastavení. Přehled všech předplacených serverů zobrazíte příkazem Premium | Nastavení Premium. Tady můžete například měnit hesla nebo účty odebírat

Stahujte z internetu jako diví: Co a kde stahovat bez omezení?
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.86%) 7 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Filmy, hry, hudba, software a iné
    ulozto.sk dá sa sťahovať zadarmo ale pri väčších súboroch odporúčam si zakúpiť kredit aby mohol človek sťahovať veľkou rýchlosťou a využil tak potenciál vysokorýchlostného pripojenia ktoré má. Dnes je asi na výber iba ulozto.sk ohľadom sťahovania najlepší.

    • Já teda nevím, mě osobně na tom vždycky dost vadila už jen ta myšlenka platit za pirátění.
      Stahování je jedna věc, ale když na tom někdo rýžuje, tak mi to přijde morálně dost špatně. Když už má někdo dostávat prachy, tak autor nebo držitel autorských práv (který za ně autorovi zaplatil).