Staňte se ajťákem, mají dvojnásobek průměrného platu

0

Kluci od počítačů nejsou spjati pouze s klasickými „kompjůtry“, ale třeba průmyslovými stroji. A zdaleka nemusíme mluvit pouze o klucích. IT odborníci podle klasifikace zaměstnání spadají v ČR do dvou skupin:

  • Vědci a odborníci v oblasti výpočetní techniky – projektanti a analytici výpočetních systémů, programátoři, ostatní odborníci zabývající se výpočetní technikou
  • Techničtí pracovníci v oblasti výpočetní techniky – poradci v ICT, operátoři a obsluha výpočetní techniky, operátoři průmyslových strojů, ostatní technici v IT

Ke konci roku 2009 bylo v Česku evidováno asi 60 tisíc technických pracovníků a 54 tisíc vědců a jiných odborníků. Z toho jen programátoři činí asi 37 000 zaměstnanců.

V Praze mají se blaze

Nejlepší uplatnění pro ajťáky je tradičně v hlavním městě. Počet odborníků je zde větší než kde jinde a také tomu odpovídají vyšší platy. Po Praze se ještě daří v Brně a vůbec Jihomoravskému kraji. Na Moravě (mimo jižní) a ve Slezsku ale loni dostávali nejméně zaplaceno.

Zdroj: ČSÚ

Rozdíl průměrných platů v různých městech země činí i 16 000 korun. Platové podmínky jsou ve 14 krajích odlišné i v jiných oblastech, když k tomu přičteme i jiné pracovní pozice (např. v Praze odbornější/placenější funkce), tento nepoměr už není tolik překvapivý.

Zdroj: ČSÚ

Podle statistiky Eurostatu u nás v oboru IT pracuje asi 2,25 % z celkového počtu zaměstnanců. To je více než průměr EU, ale se Švédskem (3,5 %) se nemůžeme měřit. Slovenských ajťáků je asi 1,75 %.

Klepněte pro kompletní seznam, Zdroj: Eurostat

Ajťáků přibývá, žen ubývá

Česko rovněž kopíruje evropský trend a během 15 let se počet pracovních pozic v IT zvýšil dvojnásobně. 

Zdroj: ČSÚ

V roce 1995 byl poměr mezi IT odborníky ženského a mužského pohlaví 1 : 2. Dnes většinu pozic zabírají muži a ženy už tvoří jen 11 % ajťáků (předtím 34 %).

Každý třetí je programátor

Podíl programátorů na celkovém počtu odborníků se prakticky nemění už od vzniku samostatné České republiky. Programátorem je prakticky každý třetí. Od roku 1995 ale znatelně ubyla ženská složka. Ještě na konci milénia byla pětina programátorů žen, dnes už to není ani každá desátá. Asi 63 % dnešních programátorů dokončilo různé stupně terciálního vzdělávání (VOŠ, VŠ), 34 % pak střední s maturitou.

Zdroj: ČSÚ, Strukturální mzdová statistika

Polovina programátorů má mezi 25 a 34 lety, 35–44 let má čtvrtina lidí. Překvapivé je, že v kategorii mezi 15–24 a 55+ je počet zhruba stejný, asi 5 % všech programátorů.

Kolik kdo vydělává

Průměrný plat ajťáků neustále roste, meziroční nárůst mezi rokem 2008 a 2009 už je však jen 250 korun. Průměrná mzda odborníků v IT je 43 952 Kč (v roce 2002 to bylo 26 530 Kč), průměr všech zaměstanců je asi 27 825 Kč, některé statistky ale ukazují i 22 000 Kč (kurzy.cz). Finanční ohodnocení se však dost liší i v oboru. Nejvíce dostávají analyticky a projektanti, o polovinu méně pak operátoři CNC strojů.

Zdroj: ČSÚ, Strukturální mzdová statistika

Zklamáním jsou mzdy žen – IT odbornice, vědkyně i technické pracovnice mají vždy asi o 10 000 korun méně. Bakaláři a absolventi VOŠ dostávají jen o 5 % vyšší platy (průměr 38 799 Kč) než středoškoláci s maturitou. Vyšší stupně vzdělání jsou i lépe ohodnoceny, průměrně vydělávají asi 54 000 Kč.

Obecně se má nejlépe muž nad 25 let s titulem Ing. nebo Mgr., pracující v Praze jako analytik výpočetních systémů. Znáte někoho, kdo přesně odpovídá tomuto profilu?

Další statistiky a analýzy najdete v původní zprávě Českého statistického úřadu.

Zdroj: ČSÚ

Ohodnoťte tento článek!