Starlink je ode dneška dostupný pro Slovensko

5
Slovensko
Slovensko
-
Zdroj: Depositphotos

Satelitní internet Starlink je ode dneška dostupný pro Slovensko. Zájemci dostali upozornění a k některým z nich právě míří instalační balíky s parabolou.

Slovenští uživatelé by již měli obdržet nový typ antény Dishy McFlatface s menším obdélníkovým tvarem a mohou se těšit na rychlost aktuálně okolo 150 Mb/s při latenci pod 25 ms. Možná ale dostanou ještě starší typ, neboť Starlink nemusí novou anténu nabízet pro všechny země.

Za celé vybavení (parabola, Wi-Fi router, držák a kabely) zaplatíte 499 € plus nemalé poštovné. Měsíční poplatky činí 99 €. Ceny jsou stejné pro celou Evropu a není to zrovna málo, ale v oblastech bez pokrytí už může jít o zajímavou nabídku. Navíc si připojení lze vozit všude sebou – na chatu i na dovolenou.

V Česku odstartoval Starlink loni začátkem října (povolení od ČTÚ měli od 1. září) s nižší rychlosti okolo 100 Mb/s a ještě s větší kruhovou parabolou. Na nízké orbitě (LEO) ve výšce asi 340 km se aktuálně nachází asi 1700 funkčních satelitů a další mají být vyneseny v březnu. Čím více jich bude, tím má mít satelitní internet možnost vyšších rychlostí a nižší latence.

zdroj: Starlink, Reddit

Starlink je ode dneška dostupný pro Slovensko
Ohodnoťte tento článek!
4.2 (84%) 5 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Samozřejmě to není a nebude zajímavé pro nikoho kdo je napojen na optiku, ale i rámci EU a US nepokračuje zasíťování rychlým internetem až tak zázračně rychle a vžycky asi bude po světě spousta lokalit, kde nic lepšího než Starlink nebude, takže ten systém může určitě mít komerční úspěch.

  2. Taky bych mohl polemizovat nad rentabilitou vybudování nového satelitního připojení, v dnešní době. Musk se však nestal nejbohatším člověkem, pro nic za nic. Nic jsem sice o něm nečetl, ale asi vím jaká je strategie. Za nějakou dobu prohlásí, že samoriditelna auta nemají bez satelitního internetu/starlinku šanci. Těžko pak bude stíhat uspokojit poptávku po jeho vozech. Všichni výrobci automobilů a jiných dopravních prostředků budou nakupovat konektivitu u něj. Neni potřeba dosahovat parametrů optické sítě, ale být stále a všude online… Něco jako GPS, kdysi to neměl nikdo, a dnes je to životně důležitá funkcionalita.

    • To je síce pravda a myšlienka ma svoje (mierne sci-fi) kúzlo, ale sieť GPS je v tomto prípade financovaná Americkými daňovými poplatníkmi a je dostupná celému svetu so širokým spektrom využitia.

      • Ano, ale kdyby ji býval někdo vybudoval komerčně, tak by nepochybně našel zákazníky, nedříve pro letadla a podobné „průkopníky“ a postupně by se cena za přístup snížila a pravděpodobně by se to rozšířilo velmi podobně jako teď (možná lehce pomaleji), jen bychom za každý mobil s GPS platili drobný poplatek provozovateli GPS. A dlouhodobě by se to provozovateli IMHO bohatě vrátilo, jen by nesměl chtít, aby to bylo během pár let (a o to Muskovi určitě taky nejde).