
Satelitní internet Starlink je ode dneška dostupný pro Slovensko. Zájemci dostali upozornění a k některým z nich právě míří instalační balíky s parabolou.
Slovenští uživatelé by již měli obdržet nový typ antény Dishy McFlatface s menším obdélníkovým tvarem a mohou se těšit na rychlost aktuálně okolo 150 Mb/s při latenci pod 25 ms. Možná ale dostanou ještě starší typ, neboť Starlink nemusí novou anténu nabízet pro všechny země.
Za celé vybavení (parabola, Wi-Fi router, držák a kabely) zaplatíte 499 € plus nemalé poštovné. Měsíční poplatky činí 99 €. Ceny jsou stejné pro celou Evropu a není to zrovna málo, ale v oblastech bez pokrytí už může jít o zajímavou nabídku. Navíc si připojení lze vozit všude sebou – na chatu i na dovolenou.
V Česku odstartoval Starlink loni začátkem října (povolení od ČTÚ měli od 1. září) s nižší rychlosti okolo 100 Mb/s a ještě s větší kruhovou parabolou. Na nízké orbitě (LEO) ve výšce asi 340 km se aktuálně nachází asi 1700 funkčních satelitů a další mají být vyneseny v březnu. Čím více jich bude, tím má mít satelitní internet možnost vyšších rychlostí a nižší latence.
Samozřejmě to není a nebude zajímavé pro nikoho kdo je napojen na optiku, ale i rámci EU a US nepokračuje zasíťování rychlým internetem až tak zázračně rychle a vžycky asi bude po světě spousta lokalit, kde nic lepšího než Starlink nebude, takže ten systém může určitě mít komerční úspěch.
Mel jsem, za to, ze Starlink byl geo-lock (na konkretni souradnici). Od kdy to jiz neplati?
Taky bych mohl polemizovat nad rentabilitou vybudování nového satelitního připojení, v dnešní době. Musk se však nestal nejbohatším člověkem, pro nic za nic. Nic jsem sice o něm nečetl, ale asi vím jaká je strategie. Za nějakou dobu prohlásí, že samoriditelna auta nemají bez satelitního internetu/starlinku šanci. Těžko pak bude stíhat uspokojit poptávku po jeho vozech. Všichni výrobci automobilů a jiných dopravních prostředků budou nakupovat konektivitu u něj. Neni potřeba dosahovat parametrů optické sítě, ale být stále a všude online… Něco jako GPS, kdysi to neměl nikdo, a dnes je to životně důležitá funkcionalita.
To je síce pravda a myšlienka ma svoje (mierne sci-fi) kúzlo, ale sieť GPS je v tomto prípade financovaná Americkými daňovými poplatníkmi a je dostupná celému svetu so širokým spektrom využitia.
Ano, ale kdyby ji býval někdo vybudoval komerčně, tak by nepochybně našel zákazníky, nedříve pro letadla a podobné „průkopníky“ a postupně by se cena za přístup snížila a pravděpodobně by se to rozšířilo velmi podobně jako teď (možná lehce pomaleji), jen bychom za každý mobil s GPS platili drobný poplatek provozovateli GPS. A dlouhodobě by se to provozovateli IMHO bohatě vrátilo, jen by nesměl chtít, aby to bylo během pár let (a o to Muskovi určitě taky nejde).