Startup slibuje levné vypalování na optická média s až 2TB kapacitou

0

Optická média dnes poněkud přehlížíme, neboť již dnes nejsou příliš výhodná pro běžné ukládání dat a navíc jsou spojená s určitým nepohodlím. To ale neznamená, že do budoucna umělohmotné kotoučky zcela zmizí ze scény. Americká firma Folio Photonics věří, že pro malé firmy je dlouhodobé zálohování a skladování dat na optických médiích nejvýhodnější. Pro tyto úlohy vyvíjí zapisovatelné disky, které mají vcelku levně poskytnout kapacity okolo 1 až 2 TB, a nahradit v této roli magnetické pásky.

Folio Photonics je takzvaný startup, tedy na zelené louce založená společnost. Zplodili ji výzkumníci z Case Western Reserve University v Ohiu, aby uplatnila výsledky jejich dřívější práce v oboru polymerů.

Základní fyzická podoba nových optických médií by měla zhruba odpovídat stávajícím diskům DVD a Blu-ray. Inovace by měla spočívat ve speciálním záznamovém materiálu. Ten totiž umožní zapisovat do vysokého počtu na sobě položených vrstev, údajně až čtyřiašedesáti, díky čemuž celková kapacita disku dosáhne 1 až 2 TB. Přesto by nová technologie neměla údajně vyžadovat nijak radikální změny mechanik; vědci z Folio Photonics prý umí číst jednotlivé vrstvy, aniž by jim překážely ty sousední. Potřebné úpravy čtecího aparátu údajně ani nejsou příliš složité (soudím ale, že záznam už nějaká ta kouzla potřebovat bude).

Optický disk (Blu-ray)

Příliš sofistikovaná (a tedy drahá) nemají být ani použitá média. Záznamový materiál se má vyrábět v pásech a po rozřezání bude prostě nanesen na klasické podkladové kotouče. Jeho mnohovrstvá struktura je výsledkem procesu, který (pokud popisu době rozumím) trochu připomíná přípravu listového těsta. Materiál je v tvárném stavu překládán, aby v něm vznikly potřebné vrstvy, a poté se ‚vyválí‘ do tenkého filmu. Proces by údajně neměl být nijak náročný, záznamový film lze prý vyrábět v objemu dosahujícím kilometru čtverečního za hodinu.

 

Pokud se Folio Photonics skutečně podaří nabídnout systém, který by používal levný hardware a vysoké hustoty zápisu dosahoval díky speciální struktuře masově vyráběných médií, mohly by tyto disky být skutečně výhodnou volbou pro zálohování či skladování velkého množství dat. Podmínkou samozřejmě je, že se k těmto datům nepřistupuje pravidelně (v tomto ohledu by však disky pořád měly výhodu před páskovými zálohami). Úspěch bude samozřejmě záviset i na životnosti médií.

Prototypy mechanik a médií by měla firma prý mít k dispozici zhruba do roka. Výrobou se zřejmě nemíní zabývat sama, v případě úspěšného nasazení asi bude spolupracovat s existujícími dodavateli úložných a zálohovacích zařízení. Firma není první, kdo si věří na terabajtová optická média, o úspěchu ale zřejmě rozhodne právě cena technologie. Uvidíme, jestli „štrúdlová“ technologie nováčkovi umožní tato média vyrábět za ceny blízké současným vypalovatelným diskům.

Zdroj: Case Western Reserve University

Ohodnoťte tento článek!