StatCounter: Konec jedné éry. Windows již není nejpoužívanější OS

Android se v březnu 2017 stal nejpoužívanějším OS světa. O chlup přeskočil Windows, který drží první místo již od 80. let.

7
Windows XP
Windows XP

Microsoft dominoval operačním systémům přes 30 let, ale tomu je teď prý konec. Analytická společnost StatCounter tvrdí, že v březnu už byl Android používanější než Windows. Sice o prsa (podíl 37,93 % oproti 37,91 %), ale byl. A trend ukazuje, že zelený panáček bude růst a okna klesat.

Startovní pozice obou systémů se přitom přes pěti lety velmi lišila. V březnu 2012 měl Windows 90% zastoupení, zatímco Android jen 2,4%. Pro novou generaci uživatelů je však PC – osobním počítačem – to zařízení, které nosí v kapse. Levný mobil s Androidem si přitom může dovolit každý a velké části světa (Asie, Jižní Amerika či Afrika) může být i jediným počítačem, se kterým uživatel přichází do styku.

Na „obranu“ Microsoftu musím dodat, že na Cnews nepovažujeme čísla StatCounteru za spolehlivá (důvod třeba zde) a při měření globálních podílů prohlížečů nebo systémů vycházíme z dat Net Applications. I pro ně ale platí, že neměří to, kolik je mezi lidmi koncových zařízení, ale jak moc se na nich surfuje na webu.

Android je podle StatCounteru nejpoužívnajším OS na světě
Android je podle StatCounteru nejpoužívnajším OS na světě

Pokud je někde skryto několik desítek milionů offline počítačů, ve statistikách nebudou vidět. Na druhou stranu ale ne každý Android musí sloužit k surfování, ale může být jen náhradou za hloupý telefon pro volání a esemesky.

Relevantnější Ne Applications každopádně nemíchá dohromady mobily a počítače, takže jejich čísla neznáme. Vlastní analytiku ale vede Wikimedia Foundation (provozovatel Wikipedie a dalších webů). A z ní vyplývá, že Android má 24,1% podíl, iOS 19,2% a Windows 7 18,2%. Různé verze Windows jsou počítány zvlášť, desítky mají 14,2% zastoupení. Z toho vyplývá, že alespoň u uživatelů Wikipedie Microsoft stále vede.

V Česku má nejlepší přehled Rankings.cz. Podle něj je Android s 21% podílem třetím nejpoužívanějším OS. Vedou Windows 7 a 10, které mají po 28 %.

Ohodnoťte tento článek!

7 KOMENTÁŘE

 1. he, to už není ani míchání jablek s hruškama ale až s bramborama 🙂
  Telefonní vyspělejší firmware zkoušet srovnávat se stolním OS, no už dlouho jsem se tak nezasmál :)))

  A mimochodem podle Steam statistiky minulý měsíc následoval prudký růst W10 o skoro 2,5%. Zřejmě ta hrozba utnutí bezp. aktual. na Kaby Lake a RyZen zafungovala.

  • No můžu, ale z globálního hlediska to není reprezentativní vzorek (stejně jako a čísla Steamu). U nás je to takhle:

   Windows: 65,95 %
   Android: 23,41 %
   iOS: 5,02 %
   Linux 2,12 %
   OS X: 1,51 %.
   Windows Phone 0,87 %

   U Windows je to takhle:
   W10: 54,56 %
   W7: 34,28 %
   W8.1: 5,51 %
   XP: 3,50 %
   Vista: 1,23 %
   W8: 0,85 %

 2. Spíš je otázka, co se skutečně měří. Jestli jen obecně nějaký přístup k internetu, tak se nevidím, protože na inet se dnes připojuje prakticky každý chytrý telefon, kterých je na Androidu většina. Minimálně kvůli aktualizaci, synchronizaci apod.

  • StatCounter má nějaké webové stránky, ze kterých vychází. Nejedná se o pouhá připojení k síti jako takové, ale o návštěvnost stránek, takže aktualizace a synchronizace se tam vůbec neprojeví.