Statistika: poptávka po Windows 8 existuje, po Windows 7 také

0

Bitva prohlížečů byla dobojována

Asi vás nepřekvapí, že prohlížeče pro nás ze statistického hlediska nepředstavují žádné velké lákadlo, jako tomu bylo v dřívějších letech. Pokud jste situaci v minulém roce nesledovali, vězte, že podíly se zrovna zajímavě nevyvíjely. S každým dalším měsícem bylo jasnější, že revoluce se ve stávajícím prostředí konat nebude. Situace je ve stávajících desktopových operačních systémech taková, jaká je. Výrazněji do ní promluví až vzestup mobilních platforem, jehož svědky ostatně již nějakou dobu jsme.

Tip: Listopadové statistiky: Google Chrome se propadá podezřele hluboko

Nový souboj se může odehrávat rovněž v dotekovém prostředí, které nám představila Windows 8/RT. V tuto chvíli můžeme jen konstatovat, že Internet Explorer se již několik měsíců pohybuje pod hranicí 50 %. Výrazného poklesu jsme se nicméně nedočkali, z listopadu na prosinec dokonce došlo k navýšení celosvětového tržního podílu ze 48,02 % na 49,12 %.

Podíly prohlížečů se již ustálily a výrazněji se nemění
Podíly prohlížečů se již ustálily a výrazněji se nemění

Ani Firefox nijak dramaticky neklesá. Mozilla hovoří o tom, že si její prohlížeč udržuje přinejmenším konstantní počet uživatelů. Statistika od Net Applications pak tržní dvojce přisuzuje skoro neznatelný propad z 17,88 % na 17,73 %.

Opět si o něco polepšil prohlížeč od Googlu. Připomínám, že Chrome měl velký problém překonat a následně se udržet nad hranicí 18 %. V listopadu ztratil půdu pod nohama a jeho tržní podíl činil 15,22 %. O měsíc později si nicméně polepšil o zhruba jedno procento a sezónu zakončil s 16,29 %. Na vzestup výše uvedených prohlížečů doplatilo především Safari. To se pro změnu proletělo směrem dolů, konkrétně z 12,16 % na 10,84 %. Podobný propad postihl rovněž výchozí prohlížeč v operačním systému Android. Klesl z 3,18 % na 2,24 %.

 Prosincová statistika: prohlížeče
Prosincová statistika: prohlížeče

Sedmiček se jen tak nezbavíme

Podívejme se rovněž na desktopové operační systémy. Zde opět zpíváme stejnou písničku. Jediným rozdílem a skutečnou novinkou jsou Windows 8, jejichž podíl stoupá, nikoli zrovna šnečím tempem. Jinak se nadále daří Windows 7, uživatele naproti tomu ztrácí Windows XP a v mnohem menším měřítku rovněž Windows Vista. Pohyby naznačují, že ačkoli se Osmičky prodávají solidně, zpomalují je starší Sedmičky. Nelze se divit, že kdo může, pořídí si je nyní, dokud tu možnost má. Zejména to platí pro firmy.

Ty nehodlají riskovat a přechází spíše na Windows 7 než na Windows 8. Řada z nich migruje ze zastaralých Iskpéček a dlaždicové prostředí pro ně představuje až příliš velkou revoluci. Konzervativní podnikové prostředí dlaždicím nepřeje. Sami nevíme, jak se v tomto segmentu dotekové prostředí uchytí. Nahradí někdy mocný desktop?

 

Windows 8 každopádně ve druhé měsíci na trhu překonala tržní podíl Linuxu (v prosinci 1,19 %) a v lednu se začnou prát s jablečnou platformou. Dotekové instalace Osmiček a Windows RT zatím představují zanedbatelná čísla. Prozatím se nám ani nevyplatí oddělovat Windows 8 od Windows RT. Microsoftu se tedy v prvních chvílích nedařilo proniknout na nový trh s tablety, prozatím operuje v segmentu klasických počítačů. Bohužel nevíme, kolik prodal upgradů a kolik nových licencí.

  • Windows 7 – z 44,71 % na 45,11 %
  • Windows XP – z 39,82 % na 39,08 %
  • Windows Vista – z 5,70 % na 5,67 %
  • OS X 10.8 – z 2,14 % na 2,27 %
  • OS X 10.6 – z 2,19 % na 2,07 %
  • OS X 10.7 – z 2,18 % na 2 %
  • Windows 8/RT – z 1,11 % na 1,78%

Prosincová statistika: desktopové operační systémy
Prosincová statistika: desktopové operační systémy

Relativní úspěch Windows 8

Naposledy jsme slyšeli, že Redmondští udali 40 milionů licencí. Můžeme jen spekulovat, co všechno toto číslo zahrnuje. Zřejmě se jedná o celkové prodeje, a to jak Windows 8, tak Windows RT. V době uvedení systému nebylo k dispozici zrovna mnoho přístrojů, na míru šitých napůl dotekovému operačnímu systému. To může být odpovědí na to, proč nebyly prodeje ještě větší. Až v tomto roce se dočkáme více tabletů a zajímavých strojů. Nástup by měly zaznamenat rovněž dotekové laptopy.

Metro řadu uživatelů při prvním setkání vyděsí
Metro řadu uživatelů při prvním setkání vyděsí

Čtyřicet milionů nikdy nebude bezvýznamným číslem. Přesto musíme vzít v potaz neuvěřitelné prostředky, které firma vložila do reklamy. Propagační kampaň běží na plné obrátky. Necelé dvě miliardy dolarů někde musí být vidět. Spoty v televizi a plakáty na zdech nepřehlédnete. Pokud ano, marketingové oddělení zřejmě selhalo. V potaz musíme vzít rovněž báječnou cenu, která byla nastavena na necelých osm stovek. Za ty peníze lze upgradovat prakticky libovolný starší počítač s Windows.

Vzhledem k těmto faktorům byste mohli předpokládat, že si Osmičky povedou ještě o kus lépe. Znovu zdůrazňuji, že současný výsledek není zrovna zahanbující. Přesto se obecenstvo nového produktu bojí. Je podezřele levný, obsahuje jakési hranaté objekty a nepřipomíná to, co jsme používali poslední dvě dekády. Transformovat obří ekosystém není žádná sranda a je všeobecně známo, že lidé se změny bojí. Proč měnit něco, co funguje? Tento argument pochopit lze, přesto bychom se neradi zasekli v minulosti.

Kdy vypadne desktop ze hry?
Kdy vypadne desktop ze hry?

Zdroj: Net Applications.com

Ohodnoťte tento článek!