Stavíme freewarovou alternativu k sadě Nero

0

Problémem velkých softwarových balíků je skutečnost, že řadě lidí vnucují nástroje, které nahrazují software doposud se spokojeností používaný. Každý z nás má oblíbený prohlížeč obrázků, nástroj pro úpravu hudby, program pro práci s videem atd. V momentě, kdy si nainstalujete Nero, tak buď tyto programy začnete používat a na staré a osvědčené zapomenete, nebo některé součásti Nera prostě budete ignorovat a zase vám bude líto peněz, které jste za ně v rámci celého balíku zaplatili.

Řešení je poměrně snadné. Nero 8 není nic jiného než sada nejrůznějších programů, které jsou navzájem propojeny některými funkcemi, zástupci v nabídce Start a spouštěcím panelem Nero StartSmart. Pokud jej oželíte, nic vám nebrání tomu si poskládat vlastní sadu programů. Softwarové společnosti mají v nabídce podobné placené nástroje, jako jsou v Neru. Najít je však můžete i mezi freewarovými programy, které lze pořídit zdarma.

Vypalovací programy zadarmo

K nejlepším freewarovým vypalovacím programům patří bezesporu CDBurnerXP. Zvládá datová i hudební CD/DVD, poradí si i s DVD-Video. Program je v češtině, která sice v současné verzi programu není kompletní, ale stačí k pochopení všech funkcí i uživateli neznalému angličtiny.

Oblíbený je také program Deep Burner ve verzi free. Nemá sice tak pěkné uživatelské prostředí jako CDBurnerXP, zato však obsahuje funkci pro vytváření autorunů (jednoduchých ovládacích programů pro obsah CD) a lepší nástroj pro vytváření obalů. Ten tak můžete využít i jako náhradu za Nero CoverDesigner.

Další vypalovací programy zadarmo:

Práce s fotografiemi

K správě a prohlížení fotografií slouží v Neru programy Nero PhotoSnap a Nero PhotoSnap Viewer. Freewarových prohlížečů obrázků a nástrojů pro jejich správu existuje celá řada. Chcete-li snímky především rychle zobrazit, vyzkoušejte IrfanView. Velmi rychle startuje a poradí si se stovkami typů souborů.

O něco lépe je na tom program XnView, který navíc obsahuje již celkem použitelný nástroj pro správu fotografií. Uživatelé prahnoucí po jednoduchém a snadno ovladatelném řešení již určitě používají Google Picasa.

Další programy pro práci s fotografiemi:

Úprava hudby

Jako náhradu editoru zvukových souborů Nero WaveEditor vyzkoušejte open source program Audacity. Najdete v něm množství zvukových efektů, další je možné doplnit pomocí rozšiřujících modulů. Program zvládá práci s několika zvukovými stopami, podporuje export do MP3 a OGG. Některé uživatele by mohlo odradit jeho nepříliš moderně vypadající rozhraní.

Mixážní program Nero SoundTrax zase můžete nahradit open source nástrojem Traverso DAW. Ten nabízí všechny funkce, které budete potřebovat počínaje pořízením nahrávky a konče jejím vypálením na CD. Otázkou je, jak dlouho vývojáři tohoto open source projektu budou mít čas se jím zabývat.

Další programy pro práci s hudbou:

Úprava videa

Nero Vision určený pro úpravu videa a vytváření filmů asi jednoduchostí svého ovládání nemá ve freewarovém prostředí pro Windows odpovídající alternativu. Tedy pokud pomineme existenci Windows Movie Makeru, který je funkčně vybaven prakticky stejně. Pro úpravy existujícího videa můžete vyzkoušet program VirtualDub. Poradí si s převodem videa z kamery do počítače, jeho úpravami, převodem do formátu MPEG nebo AVI. Prostředí programu je velmi spartánské a ovládáním bude vyhovovat spíše zkušeným uživatelům.

Další programy pro úpravu videa:

Přehrávače hudby a videa

Výběr multimediálního přehrávače je docela snadný – nabídka je velmi velká. Pokud se dovedete rozhodnout, jistě brzy najdete přehrávač, který vám bude vyhovovat. Řadě uživatelů postačí výchozí Windows Media Player, jiní dávají přednost Winampu nebo iTunes.

Správu hudební sbírky nabízí Songbird, který samozřejmě obsahuje i vestavěný přehrávač a podporu internetových rádií. Zajímavostí tohoto programu je použité jádro, které je stejné, jako používá webový prohlížeč Firefox.

Něco podobného nabízí také přehrávač musikCube. Na přehrávač poněkud netypické uživatelské rozhraní se zalíbí milovníkům klasického vzhledu Windows. Jeho specialitou je především práce s playlisty.

Další přehrávače:

Zálohování dat

Zálohování dat je často podceňováno. Uživatelé se o tuto kategorii programů většinou začnou zajímat až v momentě, kdy dojde k poruše pevného disku nebo poškození operačního systému tak, že se cenná data v počítači stanou nepřístupná. Pokud jako prevenci proti těmto situacím nechcete použít program Nero BackItUp, pak vyzkoušejte asi nejlepší zdarma dostupný zálohovací program Cobian Backup. Nabízí různé typy zálohování, podporuje práci s FTP, nechybí zde možnost šifrovat zálohovaná data.

Další zálohovací programy:

Vaše oblíbené programy

Výše uvedený výběr a doporučení nezahrnuje úplně všechny zdarma dostupné programy, kterými je možné nahradit jednotlivé součásti sady Nero. Každému vyhovuje něco jiného, proto uvítáme vaše tipy na zajímavé freewarové programy pro Windows, které k výše uvedeným činnostem používáte. Dejte nám i ostatním čtenářům vědět do komentářů pod článkem. O své tipy a triky se můžete podělit i v naší poradně.

Ohodnoťte tento článek!