Stavíme herní mini-ITX stroj s pořádnou porcí výkonu – Jde to?

0

Gigabyte Z97N-Gaming 5 a Nvidia GeForce GTX 770

Gigabyte Z97N-Gaming 5

Dražší sestava si žádá dražší a lépe vybavenou základní desku, ideálně i s chlazením napájení. K tomuto účelu společnost Gigabyte zapůjčila model Z97N-Gaming 5.

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC

Rozložením součástek je velmi podobná B85N-Phoenix, kterou jsem použil v případě první, levnější, sestavy. Jsou však použity kvalitnější součástky, napájecí kaskáda zvládne dodat více proudu a hlavně je i na MOSFETech chlazení. 

Výkonné mini-ITX herní PC
Gigabyte Z97N-Gaming 5

Na chlazení čtyřfázového napájení je použit menší hliníkový pasiv nesoucí logo Gigabyte a spojený pomocí heatpipe s pasivem na čipsetu. Celkově by se mohlo zdát, že taková malá plocha navíc moc nepomůže, ale díky spojení s druhým pasivem je vyzařovací plocha o dost větší a napájení se tak i při přetaktování procesoru na 4,5 GHz a v maximální zátěži zahřálo na „pouhých“ 56 °C (pokud vezmeme v úvahu, že byla sestava zavřená v mini-ITX skříni, je to slušná hodnota).

Výkonné mini-ITX herní PC

Pasiv na čipsetu je překryt hliníkovým plechem, na jehož povrchu je typické logo řady Gigabyte Gaming. Čipset se kvůli přenosu tepla z napájení zahřál trochu více a to na 52 °C. Uškodit by mu to však nijak nemělo.

Výkonné mini-ITX herní PC

Pravý spodní roh obsahuje konektor pro připojení panelu skříně (B85N-Phoenix tyto konektory má nad paticí procesoru), konektor pro dva rozšiřující porty USB 2.0 a konektor pro dva rozšiřující porty USB 3.0. Zapomenout samozřejmě nesmím ani na to podstatnější a to konektory SATA, které jsou všechny ve verzi 6 Gb/s. Je jich pět z toho důvodu, že šestý je na zadním panelu v podobě konektoru eSATA.

Výkonné mini-ITX herní PC

Součástí Z97N-Gaming 5 je i WiFi a Bluetooth modul Intel Dual Band Wireless-AC 7260. Jak již jeho označení napovídá, dokáže pracovat ve WiFi sítích na frekvencích 2,4 i 5 GHz a navíc podporuje standard IEEE 802.11ac. Cena samostatného modulu se pohybuje okolo 600 Kč. Připojení Bluetooth je ve verzi 4.0.

 

Zároveň si na fotce můžete všimnou osmipinového přídavného napájecího konektoru pro procesor a vedle něj dvou čtyřpinových konektorů pro ventilátory.

Výkonné mini-ITX herní PC
Výkonné mini-ITX herní PC

Pro obsluhu ethernetu zvolil Gigabyte síťový čip Qualcomm Killer E2201, který je již známý z vyšších řad základních desek tohoto výrobce. Jako zvukový kodek byl použil Realtek ALC1150, který je doplněn ještě kvalitními kondenzátory Nichicon, což však na zvukový výstup příliš velký vliv nemá.

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC

Zadní panel obsahuje prakticky vše, co byste mohli u základní desky této třídy požadovat. Jako obrazové výstupy integrovaného grafického jádra v procesoru slouží DVI, HDMI a DisplayPort. Portů USB je celkově šest, dva jsou ve verzi 2.0 a čtyři ve verzi 3.0. Trochu zvláštní je osazení konektoru eSATA 6 Gb/s, který má (alespoň podle mě) v dnešní době již velmi omezené využití, jelikož oproti USB 3.0 již nenabízí ani o moc vyšší rychlost. Dále ještě na zadním panelu naleznete kombinovaný port PS/2, konektory pro WiFi a Bluetooth anténu, optický zvukový výstup, ethernet a šest jack konektorů zvukového kodeku.

Výkonné mini-ITX herní PC

Nvidia GeForce GTX 770

Výkonné mini-ITX herní PC
Referenční GeForce GTX 770

Jako grafickou kartu jsem použil Nvidii GeForce GTX 770, která oproti Radeonům R9 280X nabízí znatelně nižší spotřebu a tedy méně vyzařovaného tepla, což je v případě mini-ITX sestavy velká výhoda. Navíc nabízí podobný výkon za jen o něco vyšší cenu. V době, kdy byla tato sestava kompletována, nebyl ještě Radeon R9 285 uveden (pro případ, že by někdo namítal, proč nebyl použit právě ten). Momentálně bych si však již počkal na novou GeForce GTX 970, jelikož podle všech uniklých informací by měla mít vynikající provozní vlastnosti s výkonem okolo GTX 780.

Kingston HyperX Fury 2× 8 GB a HyperX Fury 240 GB

Kingston HyperX Fury 2× 8 GB 1866 MHz CL10

Společnost Kingston podpořila i druhý díl o stavbě herního mini-ITX počítače. V případě operačních pamětí mi byly zaslány moduly HyperX Fury s frekvencí 1866 MHz a časováním CL10. Kit sestává ze dvou 8GB modulů, což je maximum, jež základní deska Gigabyte Z97N-Gaming 5 dokáže pojmout.

Výkonné mini-ITX herní PC

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PCVýkonné mini-ITX herní PC 

Výška modulů je v nejvyšší bodě pouze 33 milimetrů, což je jen o tři milimetry více, než je výška samotného plošného spoje. Pokud se vám tedy vlezou běžné moduly bez chladičů, nemusíte se bát, že by se HyperX Fury nevlezly.

Výkonné mini-ITX herní PC
Výška modulů HyperX Fury je maximálně 33 milimetrů

Přetaktování v tomto případě popíšu pouze slovně, bez screenshotů. Je totiž velmi podobné modulům HyperX Fury 2× 4 GB 1600 MHz CL10, které jsem testoval u předchozí mini-ITX sestavy. Je tedy možné, že oba kity používají stejné paměťové čipy a v případě toho s poloviční kapacitou jsou čipy osazeny vždy jen na jedné straně.

Při časování CL11 si dal 16GB kit říct až na zhruba 2500 MHz při napětí 1,65 V. Na to, že se jedná o jeden z nejlevnějších, je přetaktování na hodně pěkné úrovni a i pro dražší herní počítač naprosto dostačuje.

Kingston HyperX Fury 240 GB

Jelikož se jedná o sestavu, kdy se cena nových komponent pohybuje nad 30 tisíci Kč, bylo jasné, že použité SSD bude mít velikost minimálně 240 GB. Žádné takové jsme však neměli v testlabu k dispozici a proto nám Kingston zaslal opět další novinku, SSD HyperX Fury 240 GB. 

Výkonné mini-ITX herní PC

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC

Kingston tradičně využil řadiče Sandforce SF-2281, který je obecně velmi rozšířený a známý. Pro celou řadu SSD HyperX Fury udává rychlosti až 500/500 MB/s (čtení/zápis), avšak když se podíváte přímo na stránky Kingstonu, zjistíte, že pro 240GB model platí rychlosti 470 MB/s pro čtení a 220 MB/s pro zápis. To není nijak špatné a proti ostatním SSD při běžné práci rozdíl nepoznáte, avšak za jen o něco málo vyšší cenu nabízí Samsung 840 Evo zápis až 520 MB/s, což minimálně u nižšího 120GB modelu potvrzují i naše testy.

Výkonné mini-ITX herní PC
Kingston HyperX Fury 240 GB

SSD jsem samozřejmě otestoval, abych zjistil, jak na tom je. Testoval jsem v benchmarcích CrystalDiskMark a AS SSD Benchmark.

Naměřené hodnoty odpovídají specifikacím a pohybují se jen o několik desítek MB/s pod nimi, což je naprosto běžné. Když jsem pracoval nějakou dobu na HyperX Fury 240 GB a následně na vlastním Crucialu MX100 256 GB, rozdíl nebyl vůbec žádný a to i přesto, že je MX100 podle mého měření o něco rychlejší. Rozhodně si však myslím, že by cena HyperX Fury mohly být o pár stovek níže, byť je potom otázka, zda by to již nekanibalizovalo levnější model V300.

Bitfenix Phenom, Raijintek Ereboss a zdroj

Bitfenix Phenom a single-sleeved kabeláž

Již při prvních úvahách o tom, jak by výkonnější verze mini-ITX sestavy měla vypadat, jsem měl téměř jasno, že použitá skříň bude od Bitfenixu. Prvně jsem uvažoval nad velmi oblíbeným modelem Prodigy, avšak pro tyto účely mi nakonec více padl do oka model Phenom, který je již na první pohled mnohem decentnější a méně extravagantnější.

Výkonné mini-ITX herní PC
Bitfenix Phenom

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC

Vnitřní rozvržení je stejné jako u Prodigy. Zdroj se tedy nachází pod základní deskou a za předním ventilátorem jsou dva koše na disky, oba lze v případě potřeby vymontovat. Více se však skříni budu věnovat až v samostatné recenzi.

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC

Z Caseking.de, které dělá zastoupení společnosti Bitfenix ve střední Evropě, rovněž dorazilo několik prodlužovacích napájecích kabelů (ATX 24pin, EPS12V 8pin, 2× PCIe 6+2pin). Jedná se o single-sleeved bílou kabeláž, která se hodí k základní desce a chladiči a kontrastuje s černou skříní. Pokud nevíte, co znamená single-sleeved, tak se jedná o textilní „ochranu“ (spíše vzhledové vylepšení) kabelů, kdy je však každý káblík potažen samostatně a jedná se o velmi oblíbenou kabeláž mezi casemoddery.

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC

Raijintek Ereboss

Jelikož Caseking.de zastupuje i Raijintek, dostal jsem rovnou nabídku na zapůjčení chladiče Ereboss. Podle všeho, co jsem o něm našel a po konzultaci s kolegou, jsem jej tedy vzal.

 

Balení je uzpůsobeno přesně na velikost chladiče a v příslušenství se nachází jen to nejnutnější. Použitý ventilátor je rovněž od Raijinteku (avšak vyráběn zřejmě někde jinde) a navíc nízkoprofilový. Hlučností a výkonem na tom není špatně, jen náš kus bohužel vydával podivné klapající zvuky na celém rozsahu otáček, tedy jsme narazili zřejmě na vadný kus.

Výkonné mini-ITX herní PC

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC

Zpracování pasivní části je na běžné úrovni, nic high-endového á la Noctua, ale zároveň ani nic špatného, jako se dá vídat u některých velmi levných chladičů. Zkrátka takový průměr. Pasiv je velmi rozměrný a tvarem hodně připomíná Thermalright HR-22. Je tedy možné, že se oba vyrábí ve stejné továrně. Rozdílné je však uchycení ventilátoru. K tomu se používají gumové kolíčky, které se prvně zasunou do připravených otvorů v žebrech a následně se na ně přichytí ventilátor. Rozhodně to pomůže, pokud byste chtěli osadit nějaký více vibrující kus.

Výkonné mini-ITX herní PC
Raijintek Ereboss

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC

Heatpipes jsou pouze potaženy ochranou proti oxidaci a nejsou poniklovány. V kombinaci s neponiklovanými hliníkovými žebry vypadá tato kombinace velmi pěkně. Základna chladiče je jednak protkána šesti heatpipes a navíc je její styčná plocha dokonale vyleštěna do zrcadlového lesku. Po demontáži chladiče byla pasta rovnoměrně po celé ploše procesoru.

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC

Instalace je jednoduchá a snad nikdo by s ní neměl mít problém. Menší nevýhodu vidím akorát v backplatu, který je z plastu. Sice se deska neprohýbala, ale pořád je to plast a v případě použití s AMD by se už deska trochu prohnout mohla. V mém případě jsem byl však za plast rád, jelikož jedna část backplatu kolidovala s šroubkem, který drží chladič čipsetu.

Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC Výkonné mini-ITX herní PC

Výkonné mini-ITX herní PC

Jak můžete vidět na následující fotce, vyšel nám chladič úplně přesně, ventilátor nad operačními pamětmi a zadní část pasivu jen pár milimetrů od zadního ventilátoru. Výkonově na tom není vůbec špatně. Jelikož použitý kus Core i7-4770K hřeje poměrně hodně kvůli použité pastě mezi IHS a jádrem, vyzkoušel jsem chladič ještě na nejnovějším monstru Core i7-5960X, kde si vedl velmi dobře. Jde vidět, že má pasiv velký potenciál.

Výkonné mini-ITX herní PC

Corsair RM550

O napájení se stará výborný zdroj Corsair RM550, který jste u nás již mohli vidět v plnohodnotné recenzi. Corsair nám jej ponechal v testlabu a měl jsem tedy hned jasno, pro co jej využiju. Kvalitní návrh, kvalitní součástky, modulární kabeláž a velmi tichý chod byl přesně to, co jsem hledal.

Corsair RM550

Mělo to však jeden háček, na který jsem přišel až při skládání sestavy. RM550 je delší, než jsou běžné zdroje, přičemž ve skříni je pouhých 170 mm místa. Bylo to velmi natěsno a kabeláž byla o koš pro disky opřena tak silně, že byl trochu vychýlen ze své osy. V závěru článku naleznete tipy na jiné zdroje, které by se svou délkou neměly mít žádný problém.

Testovací metodika a přetaktování

Testovací metodika

Výkonné mini-ITX herní PC

Jelikož výkon samotného procesoru a samotné grafické karty znáte již z našich recenzí, zaměřil jsem se čistě jen na herní testy výkonu. Následující odkazy směřují na nejaktuálnější recenze.

 

V naprosté většině případů jsem u her využil metodik Mirka Jahody, který je používá pro testování grafických karet. Pouze v případě F1 2013 a World of Tanks se metodika liší. U Formulí 1 jsem použil výchozí nastavení benchmarku a u World of Tanks jsem testoval v aktuální verzi 0.9.2 se svým vlastním záznamem bitvy z mapy Windstorm, která je momentálně jednou z nejnáročnějších.

Přetaktování

Výkon, teploty i spotřebu jsem testoval ve čtyřech nastaveních, kdy v prvních dvou byl procesor nastaven na výchozí hodnoty. Další nastavení bylo přetaktování všech čtyřech jader na frekvenci 4 GHz při napětí 1,1 V. Situace ohledně teplot a spotřeby se příliš nelišila, jelikož použité napětí nebylo od výchozího o moc vyšší a navíc procesor boostuje až na 3,9 GHz.

Posledním přetaktování procesoru bylo na 4,5 GHz při napětí 1,275 V (reálně okolo 1,27 V). Tohle je, podle mě, úplně optimální přetaktování, kdy se procesor zbytečně hodně netrápí a poskytuje již velkou porci výkonu.

Mini-ITX výkonné herní PC screenshoty
Podtaktování procesoru v idle při přetaktování na 4,5 GHz 

Jelikož jsem měl k dispozici pouze referenční verzi GeForce GTX 770, kde je boost nastaven na 1150 MHz na jádře, změřil jsem výkon dodatečně ještě s boostem na 1200 MHz, kterého dosahují nejlevnější nereferenční verze. Další přetaktování bylo na 1280 MHz na jádře a 7800 MHz efektivně na pamětech, tedy v rámci toho, co mi grafická karta dovolila.

Mini-ITX výkonné herní PC screenshoty
Přetaktování grafické karty na úroveň nereferenčních modelů

Mini-ITX výkonné herní PC screenshoty
Maximální přetaktování grafické karty

Herní testy

Herní testy

Provozní vlastnosti

Provozní vlastnosti

Teploty jsem měřil pomocí Real Tempu (CPU) a MSI Afterburneru (GPU). Spotřeba byla odečítána z běžného zásuvkového wattmetru. Provozní vlastnosti jsem zkoušel celkem v sedmi situacích:

 • Idle: systém ponechám v klidu po dobu patnácti minut
 • Surfování: využito skriptu pro testování výdrže notebooků, který v Chrome každých 15–20 vteřin obnovuje web Cnews.cz
 • Full HD video: přehrávání full HD videa Samsung Oceanic Demo pětkrát za sebou (akcelerace GPU)
 • 4K video: YouTube – přehrávání videa Dubai in 4K – City of Gold v rozlišení 4K (akcelerace GPU)
 • Hry: třikrát po sobě běžící benchmark v Metro: Last Light s nastavením z testu výkonu
 • Zátěž CPU: zátěž procesoru v Intel Burn Test s nastavením zátěže na high
 • Zátěž GPU: zátěž grafické karty ve Furmarku, 1920×1080 burn-in-test

Mini-ITX herní PC screenshoty

Teploty

 

Spotřeba

Doporučení a poděkování

Cena a doporučení komponent

Je jasné, že tato drahá herní mini-ITX sestava nebude zdaleka tak zajímavá jako ta předešlá, ale věřím, že se najdou lidé, kteří by něco menšího, decentního a výkonného ocenili.

Cena komponent s DPH (aktuální k 18.9.2014)
Procesor: Intel Core i7-4770K 8 800 Kč
Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 770 7 900 Kč
Základní deska: Gigabyte Z97N-Gaming 5 3 600 Kč
Operační paměť: Kingston HyperX Fury 2× 8 GB 1866 MHz CL10 3 950 Kč
SSD: Kingston HyperX Fury 240 GB 3 250 Kč
Zdroj: Corsair RM550 2 700 Kč
Chladič procesoru: Raijintek Ereboss 1 000 Kč
Skříň: Bitfenix Phenom 2 000 Kč
Celkem: 33 200 Kč

Celková částka se vyšplhala na 33 tisíc Kč, což už je poměrně dost a sepsal jsem tedy opět nějaké tipy, na čem by se dalo ušetřit. Je toho poměrně hodně a pokud budete chtít s čímkoliv okolo výběru poradit, stačí se zeptat v komentářích, případně na našem diskuzním fóru.

 • Procesor: Zde bych osobně volil spíše Intel Core i5-4690K. Jednak ušetříte víc jak dva a půl tisíce a navíc budete mít o něco lepší provozní vlastnosti. 4690K je obecně lepší volba na hry než 4770K nebo 4790K, ale pokud využijete výkon navíc ve vícevláknových operacích, potom už je jen na vás, který procesor vezmete.
 • Grafická karta: V sestavě jsem použil referenční GeForce GTX 770, kterou máme v testlabu a proto je volba toho správného modelu jen na vašich sympatiích a zkušenostech. Popravdě bych však raději počkal na novou GeForce GTX 970, která by na tom měla být s provozními vlastnostmi diametrálně jinak a do takovéto sestavy se bude hodit.
 • Operační paměti: Zde asi není co dodat. 16 GB RAM považuji u sestavy na takové úrovni jako minimum. V tomhle případě je to však zároveň i maximum, jelikož základní deska má pouze dva paměťové sloty a podporuje moduly o maximální velikosti 8 GB.
 • SSD: Stejně jako u minulé sestavy se i zde nabízí možnost ušetření několika stovek zvolením jiného modelu. Případně můžete místo 240GB modelu vzít nějaký menší a pokud SSD z nějakého důvodu nechcete (podle mě je to však již „nutnost“ mít v takovém počítači), tak ho úplně vypustit.
 • Pevný disk: Je jasné, že se tahle menší herní stanice neobejde bez pevného disku. Výběr je jen na vás, protože netuším, jakou kapacitu požadujete, jestli vám bude stačit na data jen nějaký pevný disk s označením „green“ (5400 ot./min.), zda si koupíte ještě větší SSD, případně žádné, apod.
 • Chladič CPU: Raijintek Ereboss se až na klapající ventilátor (problém našeho kusu) osvědčil a myslím si, že to byla správná volba. Pokud chcete ušetřit, můžete šáhnout po SilentiumPC Fortis 2 nebo SilentiumPC Fera 2, oba s velmi dobrým poměrem cena/výkon. Nabízí se i možnost, že použijete chladič z balení procesoru, což bych však rozhodně nedoporučoval.
 • Zdroj: Jelikož má Bitfenix Phenom nějaký ten prostor na kabeláž (zvlášť, pokud zvolíte kratší zdroj, než je náš Corsair RM550), nabízí se poměrně dost možností, jak ušetřit. 5xxW model je samozřejmostí, jelikož 4xxW by se již zbytečně hodně zatěžoval a účinnost už by nebyla tak dobrá. Pokud chcete zajít až do „extrému“, můžete vzít Seasonic OEM. Další možností je Seasonic S12II-520, který má kvalitní osazení, je tichý a je krátký, takže nebude takový problém se schováním kabeláže. Corsair RM550 jsme zvolil jednak proto, že jsme jej měli k dispozici po testu zdrojů a taky proto, že je to kvalitní a velmi tichý zdroj s modulární kabeláží a vysokou účinností. Jako alternativu k RM550 (pokud ponecháte ve skříni koš na disky) můžete vzít třeba Seasonic G-550, Enermax Platimax 500 W, případně pasivní Seasonic SS-520FL2 F3 Platinum.

Nakonec ještě tabulka, jak by mohla vypadat levnější verze téhle sestavy, která vychází o necelých 5 000 Kč levněji.

Cena komponent s DPH (aktuální k 18.9.2014)
Procesor: Intel Core i7-4690K 6 150 Kč
Grafická karta: Nvidia GeForce GTX 770 7 900 Kč
Základní deska: Gigabyte Z97N-Gaming 5 3 600 Kč
Operační paměť: Kingston HyperX Fury 2× 8 GB 1866 MHz CL10 3 950 Kč
SSD:   2 800 Kč
Zdroj: Seasonic S12II-520 1 600 Kč
Chladič procesoru: SilentiumPC Fera 2 620 Kč
Skříň: Bitfenix Phenom 2 000 Kč
Celkem: 28 620 Kč

Na co si dávat pozor při skládání/tipy při skládání

U skříně Bitfenix Phenom toho není moc, na co si dávat pozor. Nejpodstatnější věc je délka zdroje, kterou jsem neodhadl úplně dobře a byl ve skříni nacpaný opravdu velmi natěsno. Jedním z dalších problémů by mohla být akorát výška chladiče, aby se do skříně vlezl a délka grafické karty, kdy však pochybuji, že do této skříně budete dávat nějaké monstrum delší jak 330 mm.

Výkonné mini-ITX herní PC

Shrnutí a poděkování

Snažil jsem se navrhnout a poskládat počítač, který bude mít ještě stále jakž takž úsporné rozměry, vzhledově bude velmi decentní a bude mít rozumné provozní vlastnosti. To poslední se mi podařilo jen z části, jelikož jsem měl k dispozici pouze referenční verzi grafické karty Nvidia GeForce GTX 770, která je hlučnější než nereferenční verze a navíc nejde ani tak dobře přetaktovat, jelikož se teploty už tak pohybují okolo 90 °C.

V současné době, být na místě toho, kdo by si podobnou sestavu chtěl pořídit, bych počkal na nové GeForce GTX 970, kdy se zdá, že by nereferenčních verzí mělo být již poři launchi dostatek. Nové GeForce by zároveň podle všeho měly nabídnout velmi nízkou spotřebu (efektivitou se blížící GTX 750 Ti), což rozhodně prospěje.

Velké poděkování patří společnostem, které byly ochotny poskytnout za účelem tohoto článku potřebné komponenty a bez kterých by tohle všechno prakticky nebylo možné.

Za zapůjčení základní desky Z97N-Gaming 5 děkujeme společnosti Gigabyte


Za zapůjčení operačních pamětí HyperX Fury 2× 8 GB a SSD HyperX Fury 240 GB děkujeme společnosti Kingston


Za zapůjčení skříně Bitfenix Phenom, single-sleeved kabeláže Bitfenix a chladiče Raijintek Ereboss děkujeme společnosti Caseking.de


Ohodnoťte tento článek!