Steam Box, kapitola 1.: Valve představilo operační systém SteamOS

0

Valve nás hezky napíná. Před pár momenty firma odhalila první ze tří dílků skládačky jménem Steam Box. Že slavné vývojářské studio a dnes už hlavně provozovatel největší herní sítě na Windows chystá vlastní herní konzoli, už nejde popřít. Dnes byl odkryt SteamOS, herní operační systém.

Valve odhalilo SteamOS
Valve odhalilo SteamOS

SteamOS stojí na linuxovém jádru a tvůrci jej údajně upravili pro co největší grafický výkon a aktuálně se soustřeďují na snížení latence zvuku. Úprava těchto rozhraní už na úrovni operačního systému by mohla přinést určité výhody oproti standardnímu klientu Steamu pro Windows, OS X a Linux.

Pro SteamOS budou z počátku možné stahovat jen menší množství her, často ale nepůjde o AAA tituly, ale jednodušší hříčky nebo starší tituly. Výjimky se najdou, ostatně SteamBox nativně rozjede vše, co dnes běží na Linuxu. V následujících týdnech však Valve upřesní, na které pecky se máme těšit příští rok. A jestli v tom nebude další díl série Half-Life nebo Portal, tak… tak leckoho naštvou.

Co s hrami, které už máte nakoupené pro Windows nebo OS X, ale na SteamOS nepoběží nativně? Stačí nechat spuštěný počítač a klient Steam bude do SteamOS streamovat obraz a zvuk, opačnou cestou půjdou ovládací povely. Nvidia podobný systém uvedla u konzole Shield, zde by teoreticky vše mohlo fungovat plynuleji, protože se počítače mohou připojit i gigabitovým síťovým kabelem. Pro Valve ale vzniká nepříjemná situace. Uživatel bude muset mít spuštěné dva výkonné počítače, každý s nemalým příkonem.

Osobně si myslím, že další dva dílky skládanky se na tento problém soustředí. Určitě se dočkáme Steam Boxu, což bude samotná silná konzole s rychlým hardwarem. Valve by ale mohlo vydat i jednodušší, levnější a hlavně úspornější krabičku, kterou pouze připojíte k televizi a která bude sloužit pouze pro příjem streamovaných her z hlavního počítače. Další odhalení nás čeká ve středu v 19:00 našeho času, to budeme vědět více.

 

Na SteamOS poběží i některé známé hudební a video služby. Ač to Valve zatím neupřesnilo, určitě očekáváme YouTube, Spotify, Netflix a podobné nám nedostupné aplikace. Ve SteamOS bude i nedávno odhalené rodinné sdílení a chystá se i víceuživatelské nastavení. Jednu konzoli v obýváku bude moci ovládat více lidí, každý bude mít svoji knihovnu her, své uložené pozice atd.

Valve zatím tají, kdy SteamOS zpřístupní. Až na to, že bude zdarma pro koncové uživatele i výrobce hardwaru, nevíme o dostupnosti vůbec nic.

Zdroj: Valve

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Osobně jsem neslyšel, že by si někdo koho znám stěžoval, že mu něco podobného pro Win8 chybí, ale na škodu taková aplikace určitě nebude… hlavně na Windows RT. I když zrovna Windows RT taky nejsou žádným hitem. Kdyby metro bylo oblíbené, tak by na něj Google nemohl kašlat, ale takhle….