Steam ustoupil a tvůrcům her nechá více peněz

2
Forza Horizon 4
Forza Horizon 4

Valve minulý týden oznámilo novinky v tzv. Distribučním programu systému Steamworks. Nová smlouva mezi Steamem a studii nebo vydavateli má přinést tvůrcům her více peněz, Valve si totiž z prodejů ukousne nižší provize. Doteď si stejně jako jiné distribuční platformy nechával třicet procent. Nově se výše provize bude odvíjet od úspěšnosti hry.

Jakmile utrží přes 10 milionů dolarů, Steam si sníží provizi na 25 %. Po pokoření 50 milionů už provize budou činit jen 20 %. Pravidlo platí pro veškeré prodeje her, DLC, herních doplňků a jiných mikrotransakcí placených skrz Steam, a týká se pouze tržeb od 1. října 2018. V minulosti úspěšné hry si tedy budou muset počkat na další příjmy ve výši 10 a 50 milionů, aby jejich tvůrcům zůstalo 75, resp. 80 procent.

TIP: Steam poběží svižněji. Zvýšil rychlost spojení s Českem

Valve nevysvětluje, proč pravidla mění až nyní. Pouze uvádí, že chce zůstat atraktivní platformou pro distribuci her. A peníze s tím jistě souvisí. Dominantní obchod s PC hrami nechce, aby od něj tvůrci utekli jinam. A že té konkurence je čím dál víc. Máme tady Origin, Uplay, GOG, Battle.net, Humble Bundle, vlastní obchod teď spustil Discord a Microsoft chce ze Storu také udělat lepší místo pro hráče.

Steam ustoupil a tvůrcům her nechá více peněz
Ohodnoťte tento článek!
4.3 (86.67%) 6 hlasů

2 KOMENTÁŘE

  1. Njn kdo chce víc nemá nic…. jako taky mě štve že CODBO4 mám na jiném klientu který jsem doteď nepoužíval.
    Ale může si za to sám 😀 jako 30% z tržby už je v případě COD,Fortnite atd.. balík jako prase :DDD

  2. Ve výčtu chybí ještě Epic Games launcher a Bethesda launcher. Za zmínku stojí i Twitch, který se o prodej her taky pokoušel přes vlastní platformu a launcher, těsně před Discordem a pokud jste si koupili hru přes streamera, který ji zrovna streamoval, tak z toho měl streamer provizi. Ale už to Twitch zase v tichosti zrušil.