Steam Machine od Alienware bude ještě letos. S Windows a gamepadem z Xboxu

0

V týdnu před Computexem přišla z Valve zpráva, že vývoj ovladače pro konzole Steam Machine se protahuje a stroje budou kvůli tomu uvedeny až příští rok. Firma Alienware, která patří pod Dell a je jedním z výrobců, kteří Steam Machine chystají, se s tím však nespokojila. Na výstavě E3 odhalila svou verzi konzole, nazvanou Alienware Alpha. Ta má na trh přijít ještě letos a stihnout vánoční nákupy, bude to ale mít háček.

S tím, že Valve připraveno nebude, se totiž nic nenadělá. Alienware Alpha proto bude daleko spíše běžným herním PC než „Steam boxem“: místo linuxového SteamOS budou nainstalována Windows 8.1 a obzvlášť ironicky to dopadlo s ovladačem. Místo speciálního Steam Controlleru od Valve totiž bude přibalen gamepad z Xboxu 360 v bezdrátové verzi. Vzhledem k tomu, že iniciativa firmy Valve měla jít právě proti zavedeným herním konzolím a taky trochu proti Windows, asi tato volba nebyla nejštastnější, tedy alespoň z marketingového hlediska.

Alienware Alpha. K této Steam Machine paradoxně dostanete nejen Windows 8.1, ale i ovladač z Xboxu 360
Alienware Alpha. K této Steam Machine paradoxně dostanete nejen Windows 8.1, ale i ovladač z Xboxu 360

Nicméně v Alienware připravili vlastní konzoloidní GUI pro Windows, které umožní pohodlné gaučové ovládání gamepadem (klávesnice ani myš nemá být potřeba), a Alpha by do něj měla automaticky bootovat. K dispozici také pochopitelně bude i celoobrazovkové ovládací rozhraní Steam Big Picture.

Alpha bude v základní verzi (i s Windows) stát 549 USD, což klade jistá omezení na hardware. Použit bude procesor Intel Core i3 generace Haswell, 4 GB paměti DDR3 (efektivní takt 1600 MHz) a 500GB pevný disk. Tyto komponenty bude uživatel moci v případě potřeby upgradovat. To bohužel neplatí pro grafickou kartu. Alienware používá na míru vytvořenou grafiku na bázi mobilního Maxwellu s 2 GB paměti GDDR5, která bude integrována na základní desce. Mělo by snad jít o čip GM107, podrobnosti ale nejsou známy (podle některých zdrojů ale zástupci Alienware uvedli, že výkon bude odpovídat PS4 či Xboxu One). Tato koncepce je každopádně nešťastná, neboť výměna grafiky bývá u herního stroje asi nejdůležitějším upgradem.

Alienware Alpha
Alienware Alpha

Alienware Alpha bude mít dále ve výbavě bezdrátový modul s duálním WiFi 802.11 ac (i ten by se měl dát vyměnit), Bluetooth, gigabitový Ethernet, po dvou USB 3.0 a USB 2.0 a také digitální zvukový výstup přes optický S/PDIF. Obrazovka se bude připojovat přes HDMI, stroj ale bude mít také vstup HDMI, aby k televizi mohl být připojen i přehrávač Blu-ray, set-top-box a tak podobně.

 

Alienware plánuje konzoli Alpha uvést někdy před vánočními svátky, nejspíš i s určitým předstihem, aby se mohla dostat pod stromeček. Je možné, že později v příštím roce se začne prodávat i „pravověrná“ varianta s Linuxem a Steam Controllerem. Mohlo by být docela zajímavé zjistit, jak na tom budou obě verze navzájem s popularitou, to ale předbíháme.

Zdroje: Alienware, PC Perspective, The Tech Report

Ohodnoťte tento článek!