Nečekaný sňatek, na Chromebooky zamíří Steam a jeho hry

3
Steam
Steam

Tento týden se začalo šuškat, že by se Steam mohl objevit na novém Xboxu Series X. Podobně nepravděpodobnou zprávou je, že nejpopulárnější PC obchod s hrami zamíří na Chromebooky. Avšak tuhle informaci potvrdil sám šéf vývoje Chrome OS Kan Liu pro magazín Android Police. Detaily ani časový plán neznáme a samotné Valve (provozovatel Steamu) se k informaci nevyjádřilo.

Je však zřejmé, jak by taková integrace mohla vypadat. Chrome OS používá linuxové jádro a již více než rok dokáže oficiálně spouštět programy napsané pro tento systém. Steam přitom má klientskou aplikaci pro Linux a v katalogu jsou tisíce kompatibilních titulů (aktuálně 6000+). Firma navíc pracuje na technologii Proton (odnož Wine), díky níž půjde na Linuxu spouštět i hry napsané čistě pro Windows.

Otázkou je, jak by případné hry na Chromeboocích vůbec běžely. Technicky sice fungovat mohou, ale typický Chromebook je levný počítač s omezeným hardwarem. Má pomalý procesor, slabou grafiku, málo paměti i úložiště se směšnou kapacitou. Situaci může komplikovat i to, že řada Chromebooků běží na ARMové platformě.

V katalogu jsou nicméně stovky kvalitních nezávislých her či starších titulů, jejichž hardwarové nároky zvládnou uspokojit i ty levnější stroje, a Google by mohl případně ručně vytipovat zařízení, na kterých Steam poběží. V minulosti takto postupně rozšiřoval podporu aplikací pro Android, než se tato funkce stala běžnou součástí všech nově prodávaných počítačů. A na druhou stranu již vznikají i premiové Chromebooky (například od Samsungu) s cenami nad 30 000 Kč, takže není vyloučeno, že vzniknou i ryze herní modely.

Bližší informace se možná dovzíme na herních akcích GDC (březen) či E3 (červen).

Zdroj: Android Police

Nečekaný sňatek, na Chromebooky zamíří Steam a jeho hry
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE

  1. Tohle by znamenalo preklad kodu z jine architektury, coz by konecne byl poradnej pokrok, ono treba Wine tohle dela v ramci Android verze, jenze velmi spatne.. Stejne jako tohle dela Qemu a ted by to konecne musely posunout dal.. Protoze jedna vec je takhle pustit nejaky desktopovy program a druha hry v plynulym frameratu..

    • Většina Chomebooků prodávaných je dnes snad na bázi x86_64 a vespod by měla mít upravené Linux jádro. Takže by o překlad kódu z jiné architektury (při upravení Steam/Proton) asi nemuselo jít. Autor článku pozapoměl na nadcházejí mobilní Ryzeny 4xxx, které mohou přinést zajímavé ceny i výkon GPU, pro nenáročné (starší) hry možná budou dostatečné. Třeba se jich dočkáme i v chromeboocích.