Co bude lepší, Xbox Series X, nebo PlayStation 5? Otec Valve a Steamu Gabe Newell má jasno

15

Možná vás překvapí, terá z nových konzolí je nejlepší podle zakladatele Valve a Steamu Gabe Newella: prý jasně Xbox Series X od Microsoftu.

Firma Valve stojí za nejúspěšnější a nejpopulárnější (a také tou původní) digitální platformou pro distribuci her Steam, ale starší ročníky ji budou mít rády hlavně kvůli slavným hrám série Half-Life. Počítám, že si pamatujete, jak Valve mělo zájem vybudovat herní ekosystém a vlastní konzole ne Linuxu. Možná vás proto trošku překvapí, jaké názory má známý zakladatel a ústřední postava Valve Gabe Newell na nyní přicházející next-gen konzole „od konkurence“.

Gabe Newell strávil první půlku letošního roku na Novém Zélandu, jelikož ho zde zastihla pandemie koronaviru (při návštěvě po vydání Half-Life Alyx), kvůli níž se rozhodl nevracet se do USA. Vzhledem k současné situaci možná dobře udělal. Newell veřejně poděkoval za pohostinnost a zorganizoval jako výraz uznání zdarma přístupný koncert, a u té příležitosti se objevil v místní televizi, kde se ho zeptali na to, která z next-gen konzolí je lepší.

Gabe Newell řekl v podstatě okamžitě „Xbox“, možná překvapivě. Na otázku proč pak dodal, že je prostě lepší. Bohužel to nebylo rozvedeno, takže nemáme jasno, v čem přesně. Je celkem pravděpodobné, že Newell považuje za rozhodující vyšší hrubý výkon, který má konzole Microsoftu podle specifikací vývojářům her poskytovat.

Tip: Microsoft vyložil karty. O Xboxu Series X už víme (skoro) vše

Tip: PlayStation 5 bude pomalejší než Xbox Series X. Má však jiné přednosti

Newell poznamenal, že v této věci není zainteresován, protože Valve působí na poli her pro osobní počítače, z oněch dvou alternativ by si ale určitě vybral nový Xbox (Series X). Je možné, že v tomto zohledňuje i přece jenom větší blízkost ekosystému Microsoftu platformě PC, tedy alespoň PC s Windows, mezi nimiž je trošku méně ostrá hranice proti konzoli Sony.

Microsoftu už Valve není proti srsti?

Je zajímavé, že v minulosti se Valve a Newell proti Microsoftu vymezovali ostřeji, ostatně celý SteamOS, Steam Machines a podpora Steamu na Linuxu byl krok učiněný proti určité hrozbě viděné v Microsoftu. V roce 2012 totiž dorazil do Windows 8 integrovaný obchod s aplikacemi a panovaly obavy, že Microsoft distribuci softwaru zmonopolizuje tak, jako je to na mobilních platformách (nejvýrazněji s Apple iOS). Windows Store/Microsoft Store hrozilo být pro Steam nejen konkurencí, ale vyloženě ho z Windows vyštípat – nebo alespoň takové obavy panovaly mimo Microsoft.

Která next-gen konzole bude nejlepší?

Možná tedy, že teď už takovou hrozbu Newell nevidí a nemá potřebu se proti Microsoftu spojenému s Windows vymezovat a mezi oběma firmami nejsou v současnosti vykopané válečné sekery. Nebo Gabe Newell nemá problém od sebe obě věci oddělit a veřejně Xbox pochválit. Konzole Microsoftu tahala v poslední generaci za kratší provaz proti Sony a teď i Nintendu, takže možná jak se říká anglicky fandí „underdogovi“.

Funkce a specifikace Xboxu Series X Zdroj: Microsoft

Galerie: Konzole Xbox Series X

Zdroj: KitGuru

Co bude lepší, Xbox Series X, nebo PlayStation 5? Otec Valve a Steamu Gabe Newell má jasno
Ohodnoťte tento článek!
4.7 (93.33%) 9 hlasů

15 KOMENTÁŘE

   • Tohle se asi takto rici neda. Ja si treba myslim, ze lepsi exkluzivky ma Xbox, ale jen kvuli tomu, ze prave ty hry jako Uncharted a TLOU, ktere hodne lidi povazuje za naprostou pecku, mne prijdou neuveritelne nudne a treba v TLOU me prestal bavit i ten koncep 3 se opakujicich scenaru porad dokola (pribeh, najdi cestu, stealth/boj).
    Souhlasim ale s tim, ze konzole delaji hry, ne HW (i kdyz PS4 Pro crap se vazne neda srovnavat s tichym a spolehlivym Scorpiem – predchozi generace to bylo zase naopak ; co bude ted se teprve uvidi). A prave proto si myslim, ze Xbox povede, protoze maji pekne naslupnyto ve forme hernich studii, ale i promyslenejsich sluzeb.

 1. Steam nebyl schopen svoji konzoli na trhu ukotvit a proto si nemyslím, že by právě Gabe Newell byl ta správná osoba který tomu rozumí. V otázce „Co bude lepší, Xbox Series X, nebo PlayStation 5?? si tedy jenom může tak maximálně myslet že v tom má jasno.

   • Jestli jsem to správně pochopil z Vašeho odkazu tak ten Proton je jenom jakýsi konektor do Steamu který umožňuje lidem z Linuxu provozovat Steam hry (tedy pc hry). Proto to pro mne není nijak veliký úspěch ale jenom parazitování na pc hrách které jsou na Steamu.
    Díky za informaci tohle jsme netušil. Mám z toho ale pocit, že tohle je torzo z toho co právě Valve zbylo z jejich velkých plánů a snah vytvořit si vlastní operační systém a počítače.

    • Tak po přečtení jsem se musel podívat na do kalendáře, jestli není rok 1968 a do novin, jestli ještě nevládne bolševik. UFFF.
     Mě Linux nějak osobně netrápí, používám ho jen okrajově, ale nikdy bych jim nezáviděl nebo nešlapal po nečem, co by mohlo k Linuxu přivést daleko větší masu lidí.
     Možnost provozovat legálně zakoupené PC hry na jiném OS než Windows označit jako parazitování mě u ranní kávy dorazilo. 🤣

     • Hmm a co v mém příspěvku je na rok 1968?
      Jen tak mimochodem smějete se tomu že jste nepochopil co jsem napsal. Tím parazitováním myslím to že Proton parazituje na obsahu Steamu a není to nějaká samostatná platforma zpčístup%nující hry ale jenom konektor do Steamu. Byla to reakce na PetebLazar a jeho “ která má pravděpodobně víc dostupných her než Xbox a PS dohromady.“ To že má Steam víc dostupných her než Xbox a PS dohromady je snad jasné.

 2. Jsem celkem překvapený, že PC/PS5/XBSX js v anketě celkem vyrovnané. Možná špatný článek ovlivňující demografii lidí, co si to rozklikne. Já už mám naplánovaný Xbox, protože už jsem roky zainvestovaný v ekosystému, ale obě konzole letos vypadají mimořádně silně a bude to jen o hráčích. Těším se. 🙂

 3. Xbox bude o fous výpočetně výkonnější (paměťový subsystém má lepší PS), ale jeslti bude lepší? Pro PC hráče nemá koupě Xboxu smysl, ale nákup PS5 už ano, kvůli exlusivním hrám.
  Pro ty, co nemají herní PC, to bude asi jedno.