Stell SHO 8055 Pro: pověste na zeď i ten největší televizor (vyzkoušeno)

1

Zavěsit televizor na zeď lze velmi levně, ale také se dá pořídit Ferrari mezi držáky. Takovým je Stell SHO 8055 Pro, který unese až 90kg vážící 100″ obrazovku. Velmi dobře funguje i s běžnými televizory, jejichž stojánek většinou moc estetický není. Zavěšení na zeď umí zlepšit zážitek ze sledování filmu, zvlášť pokud jste kutil a nachystáte si do zdi i nějaký silnější husí krk pro kabeláž.

Ani nevím, jestli na trhu vůbec existuje televizor, který by tento držák neunesl. I velmi těžký 85″ Samsung 8K má pod 60 kg a laserový 100″ HiSense H100LDA váží méně. Pokud myslí Stell tyto parametry vážně, tak se dříve utrhne zeď. V balení jsou šrouby pro všechny možné typy televizorů a většina vám na konci zbyde. Ty pro upevnění do zdi jsou 8mm vruty.

Stell SHO 8055 Pro

Držák sestává z několika částí: konzole na zeď, rameno pro naklápění a část pro přišroubování na televizor. Pokud máte běžný televizor, tak vám na konci zbude kromě šroubů i nevyužité rozšíření ramen pro jiné rozteče VESA.

Postup je vždy stejný: z televizoru odšroubujete nohy nebo stojan a přišroubujete na něj modul VESA. Ten stačí do běžného rozměru 200 × 200 mm, pro případné jiné rozteče využijete ještě ona rozšířená ramena až do rozměru 600 × 400 mm. Na konzoli zavěsíte a zajistíte hlavní rameno, na něj zacvaknete televizor, zajistíte šroubem a je hotovo.

 

Dvakrát měř

Vybrat horizontální střed je jednoduché a navíc s ním lze i trochu hýbat. Pozdější výškové nastavení už ale možné nebude. Změřit si vhodné místo na zdi pro přivrtání konzole je proto velmi důležité.

Při sledování obrazu z gauče byste neměli mít hlavu v záklonu ani předklonu, v mém případě to při výšce sedáku gauče 45 cm vychází zhruba na 70 cm pro spodní hranu obrazovky.

Ale závisí to i na úhlopříčce vašeho televizoru, výšce členů domácnosti, jak na gauči sedíte … zkrátka je lepší si sednout, podívat se na zeď a dobře si výšku zaměřit. Záleží také na tom, v jaké části zad vašeho televizoru jsou umístěné šrouby systému VESA.

Bez pozdějšího převrtání konzole výšku umístění televizoru nezměníte, to nabízí jen málo stěnových držáků a ty mají zase jiné omezení. Je tak dobré se smířit s tím, že budete někdy vrtat znovu. Všechny zapravené díry ale budou stejně schované za televizí, a pokud je nezamáznete jen sádrou, ale dáte si záležet s rozfilcováním omítky, nepůjde nic poznat.

Těsně na zeď je nedostižný ideál?

Prakticky žádný držák neumožňuje osazení televizoru až úplně na zeď. Tomu se blíží třeba proprietární držáky Samsungu, které ale nejsou kompatibilní se systémem VESA, nebo pak některé jednodušší držáky bez možností polohování. Je tu ale také otázka kabelů a přístupu k zadním konektorům, což je u statických držáků s televizory na zdi náročná operace.

Model SHO 8055 Pro je od zdi vzdálený 13,6 cm, což není málo. K tomu ještě musíte připočítat hloubku televizoru. Do obýváku, kde bude televizor vždy rovnoběžně se zdí, a k zadním konektorům nehodláte nic připojovat, stačí i jednoduchý model. Třeba SHO 3020 umí být od zdi jen 2 cm.

V případě Philipsu s Ambilightem myslete na to, že pro správný efekt nějaký odstup od zdi být musí. Výklopný držák je zkrátka lepší a umožňuje i více variant naklápění.

Pokud chcete polohovací výklopný držák, je SHO 8055 Pro jedním z nejlepších, navíc nejde o žádnou čínskou značku. Pokud byste si ale chtěli se vzdáleností od zdi vyhrát, dobrým řešením je vysekat ve zdi mělkou niku, do které se celý mechanismus schová. Tohle řešení je vhodné zase jen pro kutily, ale můžete zkusit i opačný přístup, kdy kolem televizoru umístíte hlubší desku, poličky nebo něco takového.

Stell SHO 8055 Pro: pověste na zeď i ten největší televizor (vyzkoušeno)
Ohodnoťte tento článek!
4.5 (90.91%) 11 hlasů

1 komentář