Sticky Password – vaše hesla nikdy nebyla bezpečnější

0

Program Sticky Password má celou řadu zajímavých vlastností, pomocí kterých zajišťuje své tři hlavní funkce. Funguje tak zároveň jako správce hesel, dokáže za vás vyplňovat webové formuláře a navíc obsahuje i bezpečnostní prvky. A nutno podotknout, že vše zvládá bravurně. Aplikaci může používat více uživatelů na jednom počítači, aniž by vzájemně získali přístup ke svým citlivým informacím.

Pokud se naopak často pohybujete na více počítačích a potřebujete mít svá hesla stále u sebe, umožňuje program snadné vytvoření přenosné verze na USB flash disk. Pokud se obáváte poškození pevného disku a ztráty dat z něj, můžete databázi pravidelně zálohovat na přenosný disk.

Bezpečný přístup k databázi

Přestože se jedná o špičkový software, instaluje se Sticky Password rychle a snadno. Průběh celé instalace vám nezabere víc než pár minut, všechny instalované funkce jsou navíc doplněny o stručné a jasné popisy. Už při samotné instalaci si zvolíte několik základních nastavení, která jsou pro fungování programu klíčová. Jedním z nich je přístup k databázi a její zabezpečení. Tu je možno nechat i volně přístupnou, což však nedoporučuje ani výrobce, ani naše redakce.

Sticky Password představuje bezpečnou oázu pro vaše přihlašovací údaje. Snadno se ovládá a bez problémů se integruje do vašeho oblíbeného prohlížeče

Program nabízí celkem tři možnosti ochrany databáze. Každý přístup k citlivým informacím bude požadovat autorizované přihlášení. To provedete buď pomocí USB disku, telefonu vybaveného Bluetooth nebo prostřednictvím tzv. hlavního hesla. První dvě varianty tedy vyžadují k přihlášení konkrétní kousek hardware, který ovšem můžete ztratit nebo zničit. Přístup do databáze za pomoci hlavního hesla je způsob jistě pohodlnější, na druhou stranu riskujete prolomení, případně zapomenutí tohoto hesla. Pokud ale zvolíte heslo dostatečně silné a zároveň pro vás dobře zapamatovatelné, máte vyhráno.


Import hesel z prohlížečů

Jedno heslo chrání všechny

Program se dokáže bezproblémově implementovat do nejpoužívanějších internetových prohlížečů a zajistit vám tak zrychlení práce a vyšší zabezpečení přesně tam, kde ho potřebujete. Většina prohlížečů dnes sice obsahuje automatické ukládání hesel, nicméně hovořit v souvislosti s těmito nástroji o bezpečnosti by bylo bezesporu více než troufalé. K plné funkčnosti programu je tedy třeba se správců hesel obsažených v prohlížečích vzdát a plně je nahradit komplexnější metodou v podobě databáze Sticky Password.

Při každém zadání přihlašovacích údajů kdekoli na webu vám program automaticky nabídne možnost uložit si tento login včetně hesla. Jednotlivé účty můžete přidat do databáze i manuálně. Pokud chcete zvolit pro jakýkoli nový účet silné heslo, pomůže vám jistě přiložený generátor hesel. Při zadávání hesla se nemusíte bát keyloggerů (programů tajně odposlouchávajících stisknuté klávesy), proti kterým vás ochrání virtuální klávesnice. Zvědavých očí ve vašem okolí se zase zbavíte díky nástroji anti-spy.


Uložení účtu do databáze

Hesla ve vaší databázi jsou šifrována pomocí nejmodernějších kódovacích technologií. Vybrat si můžete mezi algoritmy AES, Twofish nebo Sapphire II. S jejich pomocí budou jednotlivá hesla databáze přístupná pouze po zadání hesla hlavního. Poté je vám kompletní databáze zcela k dispozici. Jednotlivé účty můžete editovat, mazat, přidávat k nim další loginy a rozřazovat je do skupin. Následné zadávání přihlašovacích údajů na internetové stránce probíhá zcela intuitivně.

Přihlašovací údaje vám jsou buďto do příslušných polí automaticky doplněny, nebo je můžete vyvolat klávesovou zkratkou. K tomuto musíte mít samozřejmě přístup do databáze, který vyžaduje odemčení programu. Pokud tedy například odcházíte od počítače, stačí program zamknout a nikdo se k vašim citlivým údajům nedostane a ani se s jejich pomocí nikam nepřihlásí. Samozřejmě lze nastavit automatické zamykání programu při nečinnosti počítače.

Vyzrajte na formuláře

Další nezanedbatelnou funkcí programu je automatické vyplňování všemožných webových formulářů. K tomuto účelu si můžete v programu vytvářet tzv. identity. Přímo v databázi programu vyplníte množství různých polí o své osobě a v případě potřeby je program okamžitě do formulářů na web doplní. Z důvodu zvýšení bezpečnosti tak program nečiní automaticky, ale prostřednictvím zvolené akční klávesy nebo speciálního tlačítka. Program sám najde mezi vašimi informacemi ty odpovídající a doplní je do příslušných polí, čímž vám ušetří čas i energii. Identit si samozřejmě můžete vytvořit i více a při vyplňování formuláře si vybrat tu pravou.


Integrace v Opeře

Poslední neméně důležitou složkou programu je několik bezpečnostních prvků, které automaticky hlídají váš počítač a především citlivé údaje při brouzdání po internetu. Upozorní vás v případě, že údaje zadávané na web jsou přeposílány na jinou stránku nebo poskytovány k dispozici dalším stranám. Obsahuje také účinný nástroj proti phishingu, který dokáže odhalit stránky, které si svým vzhledem hrají na stránky jiné. Ty bývají často tak přesvědčivé, že by se jim mohlo snadno podařit zneužít vaší důvěry, Sticky Password se však v žádném případě ošálit nenechá.


Výrobce: Lamantine Software

Web: www.stickypassword.cz

Požadavky:  Windows XP/Vista/7, 256 MB RAM, 14 MB místa na disku

Cena: 555 Kč (jeden počítač), 960 Kč (2 počítače), 1111 Kč (tři počítače)

Ohodnoťte tento článek!