Štíhlá Opera 15: budoucnost nepřeje záložkám ani pošťákům

0

Nemusíme zřejmě příliš zabíhat do minulosti, neboť pokud nás pravidelně čtete, všechno podstatné dávno víte. V krátkosti si připomeňme, že norská vývojová společnost se dobře uhnízdila na trhu s prohlížeči pro mobilní telefony, ovšem ve vodách osobních počítačů se jí nikdy nepodařilo získat významnější tržní podíl. Prohlížeč si oblíbila především komunita náročných uživatelů, kteří ocenili nadstandardní výbavu. U uživatelů zabodoval jednoduchý Firefox, o pár let později štafetu převzal ještě jednoduší Chrome.

Opera 15 ke stažení | Vývojáři vydali teprve první veřejné vydání Opery 15, proto počítejte s tím, že nemusí být stabilní. Chybět mu mohou také některé funkce. Pro každodenní používání zvolte dvanáctou řadu a raději vyčkejte, až „patnáctka“ opustí stádium betaverze. Pokud se nebojíte zariskovat, prohlížeč stáhněte z www.opera.com.

Bylo jisté, že se stávajícím přístupem se Opera z místa nepohne. V podstatě firmě zbyly dvě možnosti. Zaříznout nákladný a problémový vývoj desktopové verze úplně, nebo jej zkusit restartovat. Příznivce značky jistě potěší, že se s ní budou potkávat nadále. Naopak je zřejmě nepotěší, kam znovuzrozený prohlížeč směřuje.

Stávající řada, kterou ještě můžeme považovat za Operu ze staré školy, byť se i ona např. vzhledem inspirovala u Chromu, nese číslo dvanáct. Opera, která pomalu vstává z popela, se naproti tomu honosí patnáctkou. Vývojáři přeskočili třináctou a čtrnáctou řadu. Krom jiného tím chtějí naznačit, o kolik mílových kroků se novinka své starší sestře vzdálila. Oproti ní postrádá řadu funkcí, na které byli uživatelé zvyklí. Přináší ale svěží vítr do stagnujícího trhu?

Pošťák se oddělil

Operu potkal osud ne nepodobný tomu, co jsme před lety viděli u Mozilly. Z balíku nástrojů Mozilla Suite se stal jednoúčelový prohlížeč pro surfování po internetu, oproštěný od zbytečností. Podobně jako od té doby Firefox doprovázel věrný poštovní klient Thunderbird, k podobnému rozdělení dospěli Norové. Pošťák M2 se oddělil a přejmenoval na Opera Mail. Jakou má budoucnost? Můžeš uspět?

Nezapomínejme, že Mozilla poštovního klienta nakonec z velké části přestala vyvíjet – skoro by se chtělo říct, že jej uložila do stavu hibernace. Opera Mail s sebou vzal rovněž čtečky pro kanály RSS, jíž rovněž disponuje polomrtvý Thunderbird. Odečtete proto rovnou dvě funkce, které by ovšem běžného uživatele prokazatelně nikdy nenapadlo použít. Webový e‑mail stačí, novinkové kanály nenároční jedinci sledují maximálně na hlavní straně portálu Seznam.cz.

Rychlý přístup je důležitější než kdy jindy
Rychlý přístup je důležitější než kdy jindy

Pryč se záložkami

Navzdory tomu, že jako podvozek posloužily technologie od Googlu, se nová Opera na pohled podobá Chromu paradoxně méně než dřív. Ostřejší hrany dobře zapadají hlavně do Windows 8. Zjednodušení patrné je. Prohlížeč ovšem nepůsobí svěže, protože okopíroval funkce Chromu. Tvůrci prokázali invenci. K několika dobrým nápadům patří přepracovaný Rychlý přístup, potažmo obecně obsah nového panelu. Ikonická stránka s miniaturami oblíbených webů stále slouží k rychlému přesměrování na jednu z uložených adres.

 

Byla však po vzoru jiných prohlížečů obohacena o více sekcí. Právě tady objevujeme dosud nepoznané. Rychlý přístup doplňuje Úschovna a Zajímavosti. Začněme Úschovnou, která v českém uživateli evokuje cloudové úložiště pro dočasné uložení dat. Opera ji také považuje za dočasné úložiště, ale pro weby. Pokud například čtete dobrý článek od Lukáše Václavíka, nemáte ale čas nebo chuť jej studovat okamžitě, klepnete na symbol srdíčka v adresním řádku. Odkaz se uloží a vy se k němu můžete vrátit později.

V podstatě se jedná o variaci na službu Pocket (dříve Read it later). Obejdete se ale bez dodatečných registrací a instalací doplňků. Čekáte, kdy přijde zvrat? Tak se posaďte. Opera 15 skoncovala s záložkami, jak je známe. Vytrhává nám z rukou obsáhlé knihovny, lišty se záložkami atp. Domnívám se, že tím pouze ukazuje, na jakou část trhu cílí. Tentokrát to není žádné náročné obecenstvo, ale naopak co nejširší masy. Upřímně si nemyslím, že by tento přístup byl něčím špatným. Opera jen utíká z oblasti, kde se jí dlouhodobě příliš nedařilo. Zkouší to jinak.

E-mail a RSS kanály nyní jedině v oddělené aplikaci
E-mail a RSS kanály nyní jedině v oddělené aplikaci

Dočasné ukládání zajímavých článků

Bude přitom někomu vadit, že mu v prohlížeči bude chybět klasická knihovna záložek? Méně náročný uživatel si bez problému vystačí s Rychlým přístupem, kam nasází své nejoblíbenější stránky. Ne každý jich potřebuje mít v prohlížeči několik stovek. Kdybyste nesouhlasili, nová Opera pro vás není určená. V minulosti autoři dokázali vymyslet několik zlepšováků, které od nich převzali zbylí výrobci prohlížečů. Rychlý přístup je jedním z nich. Jestli se osvědčí zrušení záložek, se uvidí.

Nevidím však důvod, proč by uživatelé změnu nepřijali. K občasné ukládání zajímavých odkazů máme Úschovnu, pro dlouhodobé účely miniatury o stránku vedle. Komu se ještě stýská po záložkách? A zajímá vás, kolik se toho vejde do Úschovny? Omezené kapacity se nebojte. Články můžete zvětšovat, takže dokonce vidíte náhled stránky, při větším počtu položek ale proužky snadno zmenšíte natolik, že zbude jen textový popis. Navíc lze hledat psaním.

Ukládejte zajímavé články k pozdějšímu přečtení
Ukládejte zajímavé články k pozdějšímu přečtení

Integrované zpravodajství

Hledání a další akce jsou přitom maximálně plynulé. Když otevřete nový panel, máte ještě jednu možnost, kam se přepnout. Poslední oddíl se nazývá Zajímavosti a jedná se o přehled zpráv, ovšem v pěkném a přehledném zobrazení, které zapadá do kontextu prohlížeče. Víme, jak to s podobnými funkcemi chodí. Např. zpravodajská aplikace pro Windows 8 nepodporuje lokální zdroje. Opera se blýskla, protože si v ní přečtete dokonce česky psané zprávy.

Nemusíte přitom otrocky zadávat zdroje. Pouze zvolíte region Česká republika. Filtrování dále spočívá pouze ve vybírání kategorií. Pakliže vás míjí zprávy o jídle, sportu nebo cestování, jednoduše je vypnete. Mít možnost si sestavit vlastní seznam zdrojů bychom ocenili, ale v rámci nově ustanovené strategie by se taková funkce stejně míjela účinkem.

Zprávy v češtině jsme nečekali, Opera příjemně potěšila
Zprávy v češtině jsme nečekali, Opera příjemně potěšila

Evoluce Rychlého přístupu

Můžeme bez nadsázky říct, že Rychlý přístup více než kdy jindy hraje úlohu stěžejní funkce prohlížeče. Vývojáři mu z toho důvodu naložili pár dovedností navíc. Miniatury již nemusí vymezovat prostor jedinému webu, naopak jich do jednoho políčka nasázíte několik. Pak se nabídka rozevře a vy vyberte cíl. Skupiny se hodí pro méně navštěvované, stále však důležité weby. Kdybyste byli nároční a měli v miniaturách zmatek, opět můžete využít šikovného vyhledávání, které výsledky plynule profiltruje.

Kdyby se vám přidávání stránek do Rychlého přístupu zdálo pomalé, můžete rovnou ukládat celé skupiny otevřených webů. Stačí otevřít kontextovou nabídku jednoho z panelů a všechny otevřené stránky se uloží do společného políčka. Funguje to i obráceně, všechny stránky ze skupiny můžete otevřít najednou. Pokud při ranní kávě pravidelně slídíte na vybraných portálech, otevřete si je všechny najednou. Dobré je, že s novým Rychlým přístupem hlásí kompatibilitu stávající doplňky.

Miniaplikace můžete do Rychlého přístupu přidávat jako za starých časů
Miniaplikace můžete do Rychlého přístupu přidávat jako za starých časů

Tedy, vývojáři je zřejmě museli malinko upravit, ale již nyní si do miniatur můžete bez dalšího vyčkávání přidat např. miniaplikaci sledující Twitter, která vás bude upozorňovat na nové zmínky nebo soukromé zprávy, kterou jste používali i dříve. Norové vývojáře na příchod nové generace prohlížeče očividně připravovali delší dobu, ti se tak mohli nachystat. Miniaplikace Facebook je např. v Opeře 12 dostupná ve verzi 1.2.3, zatímco do Operu 15 nainstalujete již verzi 1.2.7.

Odečítání funkcí

Cekově jsem velmi příjemně překvapen tím, jak je prohlížeč odladěný. Prozatím máme k dipozici pouze testovací vydání, do finále má Opera 15 ještě relativně daleko. Co umí, ale zvládá bez zaváhání. O zeštíhlení jsme mluvili, mohli bychom se ale podrobněji podívat na to, které prvky padly za oběť. Postranní panel logicky odpadl, zrovna tak se na věčnost odebral spodní stavový řádek. Z prostředí zmizela ikonka pro rychlé obnovení naposledy zavřených stránek.

Výrazně chudší nastavení podtrhuje zaměření prohlížeče
Výrazně chudší nastavení podtrhuje zaměření prohlížeče

Zato se vedle adresního řádku celkem zbytečně usadil symbol Rychlého přístupu. Jenže když otevřete nový panel, miniatury se objeví zrovna tak. Supluje funkci tlačítka pro návrat na domovskou stránku, jak ale víme, na domovskou stránku moderní prohlížeče obvykle nehrají. Chrome tlačítko úplně schoval, jeho funkci nahradil nový panel. Konečně však byl sjednocen adresní řádek s vyhledávacím políčkem. Bez něj se moderní intuitivní browser neobejde.

Režim pro omezené připojení k internetu, který se nazýval Turbo a byl dost podstatným důvodem, proč Operu přinejmenším na cestách používat, setrval, avšak pod novým označením Off-Road. Prohlížeč jej může (de)aktivovat automaticky. Poku vás bude trápit FUP, díky kompresi dat limit tak rychle nevyčerpáte. Nyní můžeme celkem s klidem prohlásit, že více funkcí prohlížeč neobsahuje. O čem jsme nemluvili, to v něm nenajdete.

Méně je někdy více

Poštovní klient M2 se od prohlížeče oddělil. Pokud jste si na něj zvykli, stáhněte si ukázkové vydání. Kromě e-mailu pro vás bude stahovat novinky z webů prostřednictvím kanálů RSS.

Některé funkce se vrátí. Autoři pracují přinejmenším na návratu synchronizační služby Link. V současnosti vás prohlížeč pouze odkáže na web, kde můžete prohlížet stávající položky. Plná synchronizace je ale zatím hudbou budoucnosti. Bude výrazné zjednodušení někomu vadit? Nad tím jsme již meditovali a každý si to bude muset rozhodnout sám. Osobně Operu nepoužívám jako primární prohlížeč, a proto se mi nadcházející vydání zamlouvá více než stávající „dvanáctka“.

Běžný uživatel to bude zřejmě vnímat podobně. Bude však prohlížeč natolik odlišný a atraktivní, aby na něj lidé začali přecházet? I přes pár neotřelých zlepšováků (i gesta zůstala) budou uživatelé jen těžko migrovat od konkurenčních produktů, které toho také umí dost. Proces přechodu je poměrně obtížný a jestli se vám vyplatí o tom bychom mohli polemizovat. Navzdory svým kvalitám to bude mít Opera 15 těžké. Ovšem někteří by se od ní mohli učit. K věcem, které byly přepracovány, se řadí také správa stahování.

Pěkná správa stahování (subjektivně) přebíjí Firefox i Chrome
Pěkná správa stahování (subjektivně) přebíjí Firefox i Chrome

Nedávno přestavil novou podobu stahování také Firefox. Jenže ten v rámci zjednodušování zašel tak daleko, že vám ani neukáže, jak rychle stahujete. Patnáctá Opera při stahování chytře odkryje tlačítko, které jinak není vidět, tudíž ani nepřekáží. V elegantním přehledu se neztratíte, přitom ale stále máte přehled o tom, jak rychle stahujte, kolik času zbývá do konce atp. Otevřít můžete přirozeně plnou verzi správce stahování, přičemž i ten vám udělá radost. Mozilla ho integrovala do Knihovny stránek.

Správce v Opeře se otevře v novém panelu, nedělí se o prostor s nikým dalším, vypadá opravdu pěkně, je stále funkční a nemyslím si, že by se v něm ztratil začátečník. Pokud jste měli obavy, že se z norského prohlížeče stane další kopie Chromu, již se nebojte. Ukázkové vydání tyto obavy zcela rozprášilo.

Zdroj: Opera Software

Ohodnoťte tento článek!