Stop zajícům v pytli! Kompatibilitu si zjistěte předem

0

Startovním bodem pro zjištění kompatibility SW i HW prvků se systémem Windows 7 je webová stránka Windows 7 Compatibility Center. Služba je dostupná v asi desítce lokalizací, mezi nimiž bohužel nenajdete češtinu – budete tedy muset vystačit s angličtinou nebo jiným preferovaným jazykem.

Prvním a nejrychlejším způsobem, jak zjistit, jestli si požadovaný kus vašeho softwaru nebo hardwaru rozumí se systémem Windows 7, je výběr typu a zadání jeho názvu do vyhledávacího pole. K tomu potřebujete znát název hledaného prvku, nebo alespoň jeho část. Chcete-li agregát výsledků více specifikovat, klikněte na odkaz Advanced search.

V obsáhlejším formuláři pak zadáte kromě názvu hledaného produktu ještě kategorii, podkategorii, zda se má do vyhledání zahrnout platforma Windows 7 32-bitová nebo 64-bitová a zda chcete zobrazit výsledky kompatibilní nebo naopak nekompatibilní.

Když nevíte, co přesně hledáte

Druhou možností je nalezení vašeho produktu proklikáním se shora, od nejobecnějších kategorií. Podle povahy prvku vyberte buď záložku Software nebo záložku Hardware. Ve zvolené agendě dále vybíráte podle obecných kategorií, přičemž při najetí na ikonu některé kategorie můžete kategorii dále konkretizovat v kontextové nabídce.

Podle vybrané kategorie se před vámi zobrazí relevantní seznam produktů (hardwarových zařízení nebo aplikací). V něm můžete požadavky dále upřesnit volbou distributora, výběrem dalších podkategorií atd.

Pokud rozkliknete již specifický produkt, zobrazí se vám informace ohledně kompatibility jeho jednotlivých verzí a kontaktní adresy na domovksé stránky distributora a uživatelskou podporu. V případě nejasností nebo hlubších problémů s kompatibilitou se můžete obrátit na fórům Microsoft answers (odkaz na něj najdete rovněž v detailech produktů), které tvoří jakousi obdobu FAQ (často kladených otázek) o produktu.

Testovat kompatibilitu pomocí zásuvných modulů můžete vždy a všude

Pro zjištění kompatibility nemusíte nutně brouzdat po stránkách Microsoftu. Pro Internet Explorer 8 existují hned dva zásuvné moduly, kterými můžete zjistit vhodnost produktů za chodu na libovolné webové stránce.

Prvním z nich je Windows Compatibility Center Accelerator. Tato utilitka vám umožní zjistit kompatibilitu produktu, jehož název označíte myší v textu. V praxi vlastně pomocí kontextové nabídky vyvoláte vyhledávací okno nad označeným textovým řetězcem. Modul použijete tak, že na označený text kliknete pravým tlačítkem, kliknete na položku Všechny akcelerátory a dále vyberete položku Check compatibility with Windows 7. Pokud se nad touto položkou pouze zastavíte myší, objeví se vám nalezené informace přímo v kontextové nabídce. Když na ni kliknete, vyvolá se výsledek hledání v novém okně.

Nástroj číslo dvě se nazývá Windows Compatibility Center Search Engine . Tímto modulem zařadíte Windows 7 Compatibility Center mezi možné vyhledávací zdroje ve vyhledávacím poli v pravé horní části prohlížeče Internet Explorer. Název kýženého testovaného prvku pak stačí zadat do pole a kliknutím na tlačítko Hledat (nebo ikonku lupy) zobrazíte relevantní odkazy.

Ohodnoťte tento článek!