Stopy procesorů AMD s jádry Zen 2 a Zen 3 se objevily v AIDA64. Existují už 7nm ES čipy?

3

Přes Vánoce se hardwarové dění zklidnilo, ale přesto se objevilo pár věcí, které by vás mohly zajímat. Minulý týden se zdá se vynořily první náznaky o ještě dost vzdálených procesorech AMD s jádry Zen 2 a 3. Ty zřejmě vyjdou až někdy v době 7nm výrobního procesu, tedy pravděpodobně v roce 2019 a následujících. Zdá se ale, že pod informačním embargem (alias „NDA“) už k nim AMD je ochotno něco říct vývojářům některých programů.

Informace o nich byly totiž nalezeny v programu AIDA64. Před týdnem 18. prosince vyšla beta verze číslo 5.95.4516, v jejímž seznamu změn je na prvním místě uvedena podpora pro prototypy či zkušební vzorky procesorů „AMD K18“. Což není bez zajímavosti, protože současné Ryzeny – respektive jejich architektura Zen – se v interní nomenklatuře podle různých zdrojů nejmenuje K18, ale K17. Pokud tedy nedošlo k nějakému zmatení pojmů, mělo by snad K18 znamenat následníka architektury Zen, procesory již s jádry Zen 2. Ty mají vznikat až na 7nm procesu, ovšem AMD před časem sdělilo, že očekává první „tape-outy“ 7nm čipů ještě letos, a tak by teoreticky už první vzorky Zenů 2 mohlo nyní či v blízké době mít v ruce.

Zmínka v poznámkách k vydání tak možná znamená, že už AMD autorům pod NDA sdělilo nějaké základní informace o kódech těchto vzorků („ES“), parametrech a jak je třeba je detekovat v operačním systému. Zmíněno je, že podpora už je „vylepšená“, ovšem co to značí, těžko říct – mohlo by možná jít o signalizaci nějakých instrukčních rozšíření nebo TDP dotyčných ES čipů.

Poznámky k vydání AIDA64 5.95.4516 Beta
Poznámky k vydání AIDA64 5.95.4516 Beta

Na tuto informaci upozornil ruský web Overclockers.ru, podle kterého se v binárkách daného sestavení AIDA64 daly najít i nějaké další stopy. Údajně (podle uživatele fóra s přezdívkou ZimogoretS, konkrétní komentář jsem ale nenalezl) totiž obsahují řetězce, které by se k budoucím CPU mohly vztahovat. Jde zejména o řetězec „AMD „K18.1 Zen 2 EE“ CPU“, který by snad mohl patřit oněm prvním 7nm čipům s jádry Zen 2.

Pozoruhodný je i další řetězec, „AMD „K18.2 Zen 3 EE AVX512F“ CPU“. Pokud jde o reálnou stopu, pak si všimněte, že Zen 3 se od Zenu 2 liší jen v čísle za desetinnou tečkou, zatímco Zen 2 proti Zenu 1 zvýšil hlavní číslo. To ovšem pochopitelně nemusí tolik znamenat. Ono AVX512F by totiž na druhou stranu mělo logicky indikovat přítomnost tohoto 512bitového instrukčního rozšíření a registrů ZMM – AVX512F je označení pro jeho základní subset. Zen 3 by tedy teoreticky tato rozšíření mohl podporovat. Ovšem Zen 3 by asi měl být ještě aspoň o rok vzdálenější než Zen 2, takže je otázka, zda takto rané náznaky vůbec máme brát vážně.

Řetězce, údajně nalezené v AIDA64 uživatelem ZimogoretS
Řetězce, údajně nalezené v AIDA64 uživatelem ZimogoretS

Přítomnost těchto řetězců v souborech beta verze 5.95.4516 se mi ovšem nepovedlo ověřit, takže nevíme jistě, zda si je třeba někdo nevymyslel. Je ovšem možné, že jsem v hexeditoru hledal špatně, nebo že sestavení na webu bylo mezitím vyměněno za jiné, které už tento „únik“ neobsahuje. Případně že jsou řetězce v binárce nějak zamaskovány. Download naleznete zde, pokud se chcete pokusit sami.

Stopy procesorů AMD s jádry Zen 2 a Zen 3 se objevily v AIDA64. Existují už 7nm ES čipy?
Ohodnoťte tento článek!
4 (80%) 2 hlas/ů

3 KOMENTÁŘE