Strany se dohodly. Novela, která má pomoci levnějším datům, bude projednána zrychleně

8
Bohuslav Sobotka
Bohuslav Sobotka (zdroj: Katarzyna Czerwińska / Wikipedia)

Premiér Bohuslav Sobotka na dnešek svolal schůzku parlamentních stran. Chtěl se na ní dohodnout, aby chystaná novela zákona o elektronických komunikacích byla přijata ve zrychleném řízení. A povedlo se mu to. Lhůtu k projednání zkrátil z 60 na 20 dní. Už ve středu 8. března bude o novely mluvit celá vláda. Do poslanecké sněmovny dostane v dubnu.

Proti zrychlenému řízení včera vystoupili operátoři sdružení v APMS. Nelíbí se jim, že tak podstatné zásahy do zákona upravujícího vztah mezi poskytovateli služeb a spotřebiteli, nebudou projednány s odbornou veřejností v rámci připomínkového řízení.

Změny urychlují přenos mobilních čísel na 10 dní, dovolují klientům ukončit libovolně změněnou smlouvu bez sankcí a umožňují ČTÚ ukládat vyšší pokuty. Paragraf o zákazu podpultových cen Sobotka z návrhu vyškrtl.

Více informací k tématu najdete na Euro.cz.

https://twitter.com/SlavekSobotka/status/837583720114761729

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

 1. Zkrácení lhůty pro přenos beru spíše jako populismus. Z mého pohledu je celkem šumák, že to trvá měsíc. Lidé nepřechází každý den. Vím, že teoreticky je to opravdu práce max. na dny, ale raději bych tohle „vyměnil“ za něco jiného. I když je zase fakt, že se novela zákona nedělá každý den a čím víc se tam protlačí, tím lépe. Třeba to tam mají, aby to mohli škrtnout a jakože udělat nějaký vstřícný krok k operátorům a chlácholit je.

  PS: jeden překlep „bude o novely“

 2. Pro zajímavost, v ČT teď byl rozhovor s ředitelem Asociace provozovatelů mobilních sítí (Jiří Grund), docela legrace. Takže:
  1) Obecně je u nás draho, protože například ve Finsku platí operátor za správu spektra ročně 250 kKč, u nás platí 1000 mKč (4x více). To je asi relevantní argument, ale sám o sobě nic neznamená a asi ho dlouho musel hledat.
  2) Za to, že je drahé volání může hlavně ČTÚ.
  3) Za to, že je drahý mobilní internet může to, že na vesnicích není budována infrastruktura pro pevný internet.

  Sobotka šel původně na vládu s tím, aby zákon projednali za 1 den a bez pozměňovacích návrhů, s tím ale neuspěl. To, že s ním vyběhli je podle mě OK, protože tohle projednat za 1 den rozhodně nedává smysl, udělá se víc chyb jak užitku. S tím, že neuspěl, se pak ale samozřejmě už nechlubil.

  A jako perličku bych řekl, že moderátorka Událostí se toho ředitele zeptala, zda to není tím, že jsou mobilní operátoři domluvení. Velmi překvapivě řekl, že ne, asi se holka musela divit, že neřekl ano :-).

  • On to je docela dost relevantní argument (1). Dost často se totiž nezmiňuje, že u nás jsou náklady opravdu dost vysoký.
   Sice to neospravedlňuje to, že máme ceny vyšší až o tolik, ale je to důvod, proč se nikdy nedostaneme na ceny v Polsku atd. Ono to není jen Finsko, ale i třeba Rakousko nebo Německo.
   Zároveň je to dost problematickej argument ve chvíli, kdy firmy volají za polský ceny. Byť je pochopitelný, že firemní tarify jsou levnější (jedna smlouva na X čísel, prakticky žádný starosti, hodně příchozích hovorů z jiných sítí atd), ale ty nůžky už se rozevřely moc. Což tyhle argumenty, byť relevantní, dost podkopává…

   • Souhlas, lépe bych to nenapsal.

    PS: Když jsme minule jako firma vysoutěžili operátora (Vodafone), tak jsem si říkal, že nás chtějí snad sponzorovat. Za ty ceny se jim to opravdu nemohlo vyplatit. Teď byly ceny o něco dražší a vyhrál prozměnu T-Mobile. Máme samozřejmě podnikové volání zdarma, 200 Kč za neomezená data (FUP 1.5 GB by byl 35 Kč) a volání na jiná čísla za 0.28 Kč/min