Strategický vstup čínského kapitálu do AMD? Prý běží jednání výrobcem Loongsonů

0

Možná jste nedávno zaregistrovali, že se opět spekuluje či proslýchá o prodeji AMD. Ke konci ledna se začalo mluvit o tom, že by firmu rád získal čínský kapitál, konkrétně firma BLX IC Design Corporation. Takové zprávy se objevují poměrně často (a dokonce zřejmě vedly k zhodnocení akcií), tentokrát na nich ale možná něco bylo.

BLX IC Design Corporation je poměrně zajímavé jméno z více příčin. Kromě toho, že by se touto cestou do AMD dostaly peníze a vliv čínských podnikatelů (a zprostředkovaně asi i vlády), totiž BLX také stojí za vývojem procesorů Loongson, což měla být lokální čínská alternativa mainstreamovým CPU ze západu. Mezi AMD a Loongsonem už přitom nějaký vztah v minulosti byl – tato CPU používala HyperTransport a dokonce celé čipové sady od AMD. Google vám najde například tuto tiskovou zprávu z roku 2003, kde obě firmy ohlašují založení společného vývojového centra v Pekingu.

Logo společnosti AMD

Dřívější zprávy o vyložené akvizici AMD do čínských rukou bylo vcelku snadné odbýt coby nepravděpodobné. V takovém případě by totiž AMD jednostranně ztratilo sjednanou licenci na technologie Intelu, včetně jeho podílu na instrukční sadě x86/x64; navíc by se takový obchod mohl zaseknout na nesouhlase regulačních orgánů v USA. Nyní však web VR World (vzniklý ze serveru Bright Side Of News*) naznačil poněkud pravděpodobnější scénář: podle jeho zdrojů se BLX do AMD dostane prostřednictvím strategické investice, což by mohlo obejít problémy jak s úřady, tak s Intelem.

 

Podle VR Worldu se strategické investice z Číny mají do AMD dostat během let 2015 a 2016. Začít by prý dokonce mohly už velmi brzy. VR World dodává, že čelní představitelé AMD byli obchodně v Pekingu koncem ledna a začátkem února. Je možné, že zde jednali právě o tomto obchodě. Nic oficiálního o něm ale zatím nikde nepadlo. Je možné, že se obě strany ještě nedohodly; případný vstup kapitálu jinak stále bude muset schválit dozorčí rada a možná i některé státní úřady.

Loongson 2E: 64-bitové CPU pracující na frekvenci 700 MHz

Jaké přesně by čínský vstup do AMD měl dopady, je zatím těžko říct. Teoreticky by mohlo jít jen čistě o nákup akcií, s nímž by se ale poté mohlo pojit i zastoupení ve správní radě a potažmo vedení. Ve hře ale může být i to, že BLX (případně čínští akademičtí partneři BLX v projektu Loongson) tímto způsobem dostanou licence k různým technologiím AMD – například přístup ke grafickému IP nebo rovnou celým integrovaným grafikám, které by se pak mohly objevit v nových Loongsonech. AMD by také teoreticky mohlo samo začít pracovat na procesorech Loongson – tedy pokud by po něčem takovém vůbec štěkl příslovečný pes.

Zdroje: VR World (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!
Pokrývač aktuálního dění v PC hardwaru pro Cnews.cz * * * Má rád: sranda, levný hardware, x86, nemoderní umění, slušnost, ekologie, Tolkien * * * Nerád: trollové, nespravedlnost, snobí hardware, prosciutto * * * Očkovanej a vděčnej doktorům.