Streacom DB4: exkluzivní pasivní skříň prý uchladí až 260 W tepla [Computex]

0

Computex 2013, probíhající minulý týden, již stihly odvát nové události v počítačovém světě. Ještě jsme se nicméně nestačili podělit o všechny pamětihodnosti tohoto veletrhu. Některé exponáty by bylo škoda pominout a jedním z těchto případů je skříň DB4, kterou vystavovala firma Streacom. Tu nejspíše znáte coby výrobce skříní určených pro stoprocentně pasivní PC bez ventilátorů, kdy jejich plášť zároveň slouží k odvodu a eliminaci tepla generovaného komponentami uvnitř.

Tuto koncepci používá i DB4, skříň určená pro desky formátu Mini-ITX. Na rozdíl od konvenčnější FC8 Evo je však skříň krychlová. Za sebe osobně musím říci, že její vzhled bezpečně zaujme a pokud nezradí řemeslné zpracování, bude počítač v této kostce vypadat skutečně „nóbl“. Čtyři „obvodové“ stěny fungují jako pasivní chladiče, na které lze odvést teplo z CPU či GPU. Jsou pochopitelně hliníkové a každá údajně dokáže absorbovat 65 W tepelného výkonu, což má celkově dát schopnost chladit 260 W. S tím koresponduje i výkon dodávaného (rovněž pasivního) zdroje ZeroFlex, který je dimenzován na 250 W.

Streacom DB4 (Computex 2013)
Streacom DB4 (Computex 2013)

Streacom DB4 (Computex 2013)Streacom DB4 (Computex 2013)Streacom DB4 (Computex 2013)

Vnitřní uspořádání a konstrukce jsou bohužel zatím obestřeny tajemstvím (Streacom údajně čeká, až bude mít koncepci krytou patenty). Něco však lze vydedukovat. Konektory se nachází na spodní straně kostky (díky tomu nebudou rušit čistý vzhled bočnic), což znamená, že deska se nainstaluje svisle, zřejmě u jedné ze čtyř stěn. Bojím se tedy, aby tento fakt nezabraňoval tomu, aby byly na všechny čtyři stěny vyvedeny heatpipe převádějící teplo. Cosi v tomto smyslu možná naznačuje i vyjádření firmy: její zástupci zmiňují, že na jednu stěnu lze vyvést CPU, na jednu dedikované GPU a třetí pak využít k chlazení zdroje.

 Streacom DB4 (Computex 2013)
Streacom DB4 (Computex 2013)   

Heatpipe by ale teoreticky mohlo být možné vyvést i za osazenou základní desku. Pokud by bylo možno grafickou kartu chladit pomocí dvou bočnic, otevřela by se možnost použití už skutečně výkonných herních modelů. Velikost skříně dělá 25 × 25 × 25 cm a hmotnost zatím prozrazena nebyla (u pasivně chladících skříní bývá bez ohledu na použití hliníku jako materiálu váha vysoká, aby měla konstrukce vyšší tepelnou kapacitu).

 

Streacom DB4 má přijít na trh v září či začátkem října (septembri/októbri). Za exkluzivní vzhled se ovšem bude platit, a to konkrétně exkluzivní cenou kolo 200 EUR. Minimalistický funkční design by svým unikátním vzhledem tak asi bude bodovat hlavně u movitých uživatelů, požadujících počítač který neudělá ostudu ani v noblesnějších interiérech. To ostatně můžete sami posoudit na fotografiích, které pořídil server FanlessTech.

Zdroje: FanlessTech, PC Perspective

Ohodnoťte tento článek!