Střípky o RV770 a konkurenci

0

O chystaných grafických čipech Nvidie a ATi koluje po internetu mnoho neověřených zpráv a spekulací. Pojďme si nyní udělat malé shrnutí. Co můžeme očekávat, čemu můžeme věřit?

ATi RV770

Grafický čip s názvem RV770 nahradí RV670 ve střední třídě, jeho dvoučipová varianta R700 zaujme roli high-endu. RV770 bude stále vyráběn 55nm postupem, bude ale větší, poběží na mírně vyšším taktu a oproti RV670 by měl být přibližně o 40% výkonnější. Vydání je plánováno na konec druhé čtvrtiny roku, tedy nejpravděpodobněji červen/jún. O několik týdnů dříve má ale na trh dorazit RV670 ve vylepšené revizi A12 a podle některých je to signál, že vydání RV770 se opozdí.

G92 s face-liftem

Podle dnešní zprávy serveru VR-Zone se nejvýkonnější čip ze stáje Nvidie dočká die-shrinku, ze současného 65nm na 55nm výrobní postup. To by mělo umožnit nižší spotřebu pro mobilní modely a vyšší frekvence pro modely desktopové. Hlavním cílem je ale snížení výrobních nákladů. G92 se svými 754 miliony tranzistorů je poměrně velký čip a 55nm proces může Nvidii pomoci srazit ceny, nebo zvýšit svůj zisk. V každém případě, 55nm G92 bude konkurenceschopnější vůči RV770, a to je oč tu běží.

Nvidia ale většinou nedělá příliš velký humbuk okolo takzvaných optických die-shrinků, takže se naskýtá otázka, zdali změnu vůbec zaregistrujeme.

Nvidia GT200

Už nějakou dobu kolují médii zvěsti o tajemném čipu jménem GT200. Padají pojmy jako „zcela nová architektura“, po stránce výkonu prý GT200 natrhne zadní část těla libovolnému soupeři, a co je úplně nejlepší, datum vydání se odhaduje přibližně kolem vydání ATi R700, případně nepatrně později.

Nyní se můžeme vrátit zase zpátky na zem. Za prvé, proklamovaná zcela nová architektura v letošním roce nemá smysl, GeForce 8 a z ní vycházející GeForce 9 zatím nevykazují známky stárnutí, DirectX 11 je ještě daleko, DirectX 10.1 je podle Nvidie zbytečný. Za druhé, lze s velkým monolitickým čipem porazit duální řešení a přitom dosáhnout dobré výtěžnosti a návratnosti investic do vývoje? Toť otázka. A konečně za třetí, dává smysl nahrazovat pár měsíců starý high-end (GeForce 9800GX2 má být oficiálně vypuštěna 25. března/marce)?

GT200 jako přímý konkurent R700 tedy nevypadá příliš pravděpodobně. Nicméně jakožto čip, který vyjde na přelomu let 2008 a 2009, souběžně s oficiálním vypuštěním DirectX 11, už to jako utopie nevypadá.

Update: TechConnect Magazine doplnil, že 55nm die-shrinku G92 se dočkáme koncem druhé nebo počátkem třetí čtvrtiny roku, tedy zřejmě později, než RV770.

Zdroj: NordicHardware, VR-Zone

Ohodnoťte tento článek!