Střípky o serverových Bulldozerech: jak má vypadat Turbo Core druhé generace

0

Procesorová dvojka to nemá v oblasti serverů rozhodně jednoduché. Intel se svými Xeony je naprosto všude, od entry level serverů po nejvýkonnější stroje, nástup GPGPU technologií situaci rozhodně nelepší. AMD ale nehází flintu do žita, loňské dvanáctijádrové Magny Cours budiž důkazem.

AMD Opteron

Na blogu AMD se před pár dny objevil článek popisující funkci Turbo Core v nových Bulldozerech. Ačkoliv je Turbo Core známý již z šestijádrových Phenomů, nejedná se rozhodně o to samé. Pokud je Phenom zatížen výpočtem využívajícím jedno jádro, aktivované Turbo mu dovolí zvednout frekvenci (pouze na polovině jader, druhou polovinu deaktivuje).

U Opteronu by se dalo hovořit o Turbo Core 2.0. Při vysoké zátěži je schopen zvyšovat takt na všech jádrech, a to o solidních 500 MHz. V případě, že jsou využita jen některá jádra, je schopen jít s taktem ještě výš a nevyužitá jádra opět vypnout.

Zajímavý je způsob, kterým procesor zjišťuje, o kolik se může frekvence zvednout. Navýšení totiž není nijak natvrdo nastavené. Vše se odvíjí od stanoveného TDP (AMD tento výraz používá pro maximální odběr CPU), druhý faktor je ACP (Average CPU Power, průměrný maximální odběr).

Hodnota TDP se odvíjí od spotřeby procesoru při laboratorních testech, kdy je procesor vystaven extrémní zátěži. Tohoto výsledku však nedosáhnete při spuštění Orthos (a jemu podobných), kdy sice CPU hlásí plnou zátěž, ale rozhodně nevyužívá všechny tranzistory. V tu chvíli procesor může spíš dosáhnout odběru stanoveného hodnotou ACP.

A přesně zde AMD bere rezervy pro Turbo Core. Pokud je TDP stanoveno na 115 Wattů a ACP na 75 Wattů, tak manévrovací prostor pro frekvenci je 40 Wattů.

Opteron s Turbo Core - graf

Dokud jednotlivým jádrům stačí standardní frekvence, vše je řízeno AMD PowerNow!  a Turbo je vypnuté. Jakmile dojde k vytížení jádra, funkce se aktivuje, změří aktuální spotřebu a dovolí zvednout frekvenci, a to až do výše TDP. Maximální frekvence se tak může lišit, u nových modelů se tak vždy dozvíte základní a maximální frekvenci (o maximálním navýšení na jediném jádru AMD zatím mlčí).

Výsledná frekvence tedy není vůbec odvozena od teploty. Pokud se bojíte o přehřívání, dostanete jednoduchou odpověď. Chladící systémy jsou vždy navrhovány s ohledem na TDP, nárůsty tedy musí bez problému zvládnout.

V článku bohužel nepadla ani zmínka o desktopových variantách, nenapadá mě však, proč by tato funkce nemohla být použita jako odpověď na Turbo Boost od Intelu.

Zdroj: AMD blog

Ohodnoťte tento článek!