Střípky z roadmapy AMD: od jednoho do šesti jader

0

Včera jste si na ExtraHardware mohli přečíst o slevách Phenomu II X4 940 a Athlonu X2 7750 a o několika dalších informacích o plánovaných procesorech ze stáje AMD. Zpráv na toto téma se ale objevilo více a tak navážeme na novinku o něco rozsáhlejším shrnutím.

Slevy postihly i tříjádra

AMD zlevnilo nejen svůj nejvýkonnější čtyřjádrový Phenom II a starší dvoujádro, ale zároveň také tři modely Phenomu X3. Všechny jsou to starší kousky vyráběné 65nm technologií s dvoumegabajtovou cache. Slevy dokumentuje tabulka, kterou sestavil server Hardware-Infos:

Opteron Istanbul bude dříve

Istanbul je kódové označení 45nm procesoru se šesti jádry, kterým chce AMD udeřit na segment serverů. Ve dvouprocesorových systémech mají totiž navrch nové Xeony založené na architektuře Nehalem a ve víceprocesorových už má Intel šestijádro od loňského léta (kódové označení Dunnington), byť je založeno na starší architektuře Core. S Istanbulem má AMD šanci prosadit se ve vyšší třídě, než kterou reprezentují současná čtyřjádra, a zvýšit tak ziskovost prodeje procesorů.

Podle X-bit labs chce AMD šestijádrové Opterony začít dodávat už v průběhu května/máje. Výhodou proti konkurenci je (kromě dvou jader navíc) také kompatibilita se staršími servery, kde běží Opterony pro Socket F. Zákazníci, kteří si nový Opteron koupí za účelem vylepšení stávajícího stroje, mají navíc nárok na věrnostní slevu.

Čtyřjádra bez L3 cache se opozdí

Ne vždy se daří tak, jako se zřejmě daří s hexa-core Opterony, a tato zpráva zřejmě zarmoutí fanoušky AMD, kteří čekají na ještě levnější čtyřjádro. Procesor kódově označený Propus, což je varianta jádra Deneb bez zbytečně velké L3 cache, totiž bude vydán až v průběhu třetího čtvrtletí. Podle původního plánu měl být Propus vypuštěn už v dubnu/apríli. Že se to nestihlo, asi není třeba nijak nápadně zdůrazňovat.

Propus ponese název Athlon X4 série 600, nejrychlejší model by měl být taktován na 2,7 GHz. Podle Fudzilly jsou v plánu také úsporné verze s TDP 45 W, které poběží na frekvenci maximálně 2,3 GHz.

Dvoujádrové Phenomy a Athlony detailněji

Už včera jsem nakousl chystané dvoujádro s krycím názvem Callisto. Čert ví proč se AMD rozhodlo jej pojmenovat Phenom a ne Athlon… Tedy, Phenom II X2 550 bude tikat na 3,1 GHz, bude však náležet do série Black Edition, a tak se nabízí možnost přetaktování pouhou změnou násobiče.

Známe také jeho TDP: rovných 80 wattů. Starší Athlony X2 s 65nm jádry mají TDP 95 wattů, konkurence je na tom ale o poznání lépe. Také další dvoujádrové procesory na roadmapě AMD budou úspornější. Dual-core s jádrem Regor se má pyšnit TDP 65 W, a jistě budou existovat „energy efficient“ varianty s maximální spotřebou 45 wattů. Jeho chystané modely jsou údajně následující: Athlon X2 250 má běžet na 3 GHz, další dvě varianty budou tikat na 2,9 a 2,8 GHz. Všechny procesory, o kterých je řeč, mají vyjít někdy v průběhu třetího kvartálu letošního roku.

Regor je tak trochu záhadný procesor. Starší informace nasvědčují tomu, že se jedná o čip s 1 MB L2 cache na každé jádro (všechny ostatní CPU architektury K10/K10.5 mají 512 kB L2) a bez L3 cache. Nyní však Fudzilla píše, že standardní velikost L2 cache bude zachována a že jádra budou sdílet dvoumegabajtovou cache třetí úrovně. V jednom se ale oba zdroje shodují: bude to nativní dvoujádrový procesor.

Sempron 140 – nejnižší z nejnižších

Dost možná před rokem či dvěma AMD žádný nový jednojádrový procesor neplánovalo, ale na základě úspěchu, jaký Intel zaznamenal s Atomem, své stanovisko přehodnotilo. Podle Fudzilly se chystá Sempron 140 vyráběný 45nm technologií a taktovaný na 2,7 GHz. Budou to zmetkovitá dvoujádra, nebo AMD zařadí do výrobního programu ještě nativní jednojádrový procesor?

Podle Fudzilly ponese nový Sempron 1 MB L2 cache, což se neshoduje s tím, co píše o jádře Regor – ale ani to nelze brát jako neotřesitelný fakt. Já se přikláním k verzi, že tyto Semprony budou vznikat deaktivací jednoho jádra Regoru. Ani s fyzickým single-core by totiž AMD nemohlo konkurovat výrobním nákladům Atomu.

Finanční výsledky: bledé jako vždy

Koho překvapí, že AMD bylo i v prvním kvartálu roku 2009 ztrátové? Tentokrát činí čistá ztráta 416 milionů dolarů. Oproti stejnému období minulého roku je to zhoršení, možná to ale lze připsat hospodářskému zpomalení. Z něj se ale průmysl výpočetní techniky celkem rychle vzpamatovává: na dno si AMD zřejmě sáhlo ve čtvrtém kvartálu roku 2008, kdy jeho ztráta činila 1,42 miliardy dolarů.

Procesory AMD jsou momentálně jednoznačně ztrátové, data o čipsetech nemáme, ale prodává-li se málo procesorů, čipsety na tom nemohou být o moc lépe. Grafická divize AMD, která nadále vydává produkty pod značkou ATI, si na sebe (zřejmě jako jediná z celého AMD) dokázala vydělat a dokonce vygenerovat milion dolarů zisku.

„Z Fusion máme radost!“

První ovoce projektu Fusion, APU (accelerated processing unit) jménem Llano, má sice vyjít až v roce 2011, práce na něm už jsou ale v plném proudu. A AMD před pár dny ohledně tohoto čipu, který kombinuje procesor a grafický akcelerátor, vypustilo velmi optimistické prohlášení. Zatím prý jde všechno hladce a mnoho problémů společnost neočekává – Llano totiž bude používat stejnou architekturu, jako dnešní procesory AMD, stejný řadič pro paměti DDR3 a k tomu grafické jádro s podporou Direct3D 11, které tou dobou už stěží bude žhavou novinkou.

Problémy pro AMD pravděpodobně nastanou v okamžiku, kdy bude čas čip nasadit do výroby. Llano bude jedním z první procesorů, které bude AMD vyrábět novou 32nm technologií. Vyjma toho, že přechody na nové výrobní postupy AMD většinou nejdou moc hladce, bude potřeba rozhodnout se mezi bulk postupem (který tradičně používají grafická jádra) a SOI (které AMD používá pro procesory). Zřejmě padne na bedra inženýrů ATI, aby své grafické jádro upravili pro výrobu SOI technologií, neboť se zdá, že o vícečipovém řešení (jako bude Intel Clarkdale) AMD neuvažuje.

Ohodnoťte tento článek!