Stručná historie operačních systémů: od UNIXu přes Windows k Mac OS X

0

Prehistorie

I tak triviální operace, jako je uložení dat na pevný disk znamenala, že programátor musel zadat přesné instrukce, na které místo na disku se data můžou nahrát; což byla docela otrava. Až v sedmdesátých letech se objevily první operační systémy pro menší (než sálové) počítače.

Úplně prvním operačním systémem byl VMS od společnosti DEC a hned po něm UNIX od (telefonního operátora) AT&T. Ten byl však vládou USA donucen se UNIXu zbavit (kvůli hrozícímu monopolu), a tak jej převedl na univerzity, například na Berkeley, kde díky tomu vznikl BSD (Berkeley Software Distribution). Další operační systémy postavené na UNIXu se pak již objevovaly rychleji. IBM například má svůj AIX a společnost Sun zase Solaris. Oba existují a jsou vyvíjeny dodnes.

Pro osobní počítače se rozšířil operační systém CP/M, což je zkratka pro Control Program for Microcomputers. Přinesl způsob pojmenování souborů stylem 8.3, tedy osm znaků pro jméno souboru a tři znaky pro příponu (typ souboru). Je vám to povědomé?

Microsoft nastupuje

V roce 1981 se objevil první osobní počítač od společnosti IBM. Vznikl sice potřebný hardware, operační systém však její inženýři nestihli připravit. Systém by dodali se zpožděním, vedení se tedy rozhodlo koupit již hotový operační systém MS-DOS od malé firmičky jménem Microsoft.

otvirak

Microsoft ale nebyl tak úplně jeho autorem, protože MS-DOS „naprogramoval“ pouhým přepracování systému QDOS. Ten byl založen na již zmíněném CP/M, který Microsoft koupil za směšně nízkou cenu a to navíc poté, co získal zakázku od IBM. Celou historii dokonce zachycuje americký film Piráti ze Silicon Valley.

MS-DOS měl řadu nedostatků. Nezvládal pracovat s více uživateli, respektive více uživatelů nemohlo zároveň ovládat jednu instanci MS-DOSu, neměl žádný multitasking a neuměl pracovat s paměťovým prostorem větším než 640 kB. Odtud pochází slavná věta Billa Gatese, že nikdo nikdy nebude potřebovat více než 640 kB paměti; později sám popřel, že by ji kdy řekl. V reakci na MS-DOS v IBM vyvinuli vlastní systém nazvaný PC-DOS. Ten se však od MS-DOSu lišil jen pramálo a moc se neuchytil, stejně jako další klon s názvem DR-DOS.

Jablíčko a krádež

Apple ve svém sídle v Cupertinu připravoval nový 32bitový operační systém s grafickým rozhraním, které nabízelo ovládání myší. Bill Gates si údajně na jedné návštěvě u Steva Jobse tohoto návrhu všiml a okopíroval jej, z čehož jej Jobs později nařknul.

gatesJak to bylo ve skutečnosti se dnes již s jistotou nedozvíme, ovšem ani Jobs nebyl tím, kdo grafický systém vymyslel. Viděl jej ve společnosti Xerox (tehdy technologický gigant, u nás proslul zejména jako výrobce kopírek), kde jej ovšem za přelomový nepovažovali. Prostě to byl jeden z jejich konceptů. Ať tak či tak, nakonec z toho vznikly dva slavné grafické operační systémy: Windows a Mac OS.

Mac OS byl poprvé nasazen již v roce 1983 na počítači s názvem Lisa, a ač byly počítače Apple dražší, měly proti PC v prodejích náskok. V roce 1984 se objevil první počítač Macintosh s operačním systémem Mac OS 1.0, jenž nabízel kromě GUI (grafického uživatelského rozhraní) také multitasking či podporu práce v síti. Americká vláda zakázala prodej těchto počítačů do východního bloku.

Windows na scéně

V IBM se ve spolupráci s Microsoftem snažili Apple dohnat a vytvořili operační systém OS/2, tento tandem však příliš slouho nevydržel. Nakonec si šel každý po svém a Microsoft udělal z OS/2 systém Windows NT – firemní řešení určené pro pracovní stanice.

Pro obyčejné uživatele vznikla Windows 1.0 jakožto grafická nástavba DOSu v roce 1985. Až Windows 3.0 ale znamenaly úspěch a první ránu pro Apple, který do té doby kraloval. V té době byl navíc Steve Jobs nucen odejít z Applu a Windows se pomalu začaly drát kupředu. Není jasné, zda v tom byla přímá souvislost, Windows by však později zřejmě začaly dominovat i tak.

jobs a gatesJelikož byl systém od Microsoftu tak podobný tomu od Apple, začaly celou dekádu trvající soudní pře. Apple měl částečně pravdu, ovšem jeho patent nebyl dostatečně průkazný. Nakonec došlo k mimosoudnímu vyrovnání. Jeden z jeho důsledků vídáme dodnes: kancelářský balík Office na počítačích Apple.

Devadesátá léta patřila Microsoftu. Společnost se sídlem v Redmondu nejprve přišla s populárními Windows 3.1 (z dnešního pohledu tak skvělá nebyla) a v roce 1995 vydala průlomové 32bitové Windows 95. Apple byl před krachem a o OS/2 od IBM byl minimální zájem.

Apple se zachránil tím, že koupil Jobsovu novou firmu NeXT a Steve opět stanul v čele Applu. Systém od IBM již v té době nepředstavoval konkurenci, používali jej převážně zaměstnanci IBM.

Operační systém je pouze nástroj pro spouštění aplikací, nic jiného

Po Windows 95 se objevil update OSR2, který přinesl souborový systém FAT32. Později přišla Windows 98 s integrovaným webovým prohlížečem a důrazem na multimédia. Protože byl webový prohlížeč Internet Explorer (IE) distribuován zdarma jako součást operačního systému, ty ostatní začaly upadat a jejich výrobci se pustili do soudních pří s Microsoftem. A to i přesto, že IE příliš povedený nebyl. Microsoft dále vydal Windows 98 SE (Second Edition), což byla v podstatě jen vylepšená Windows 95. Poté se konečně objevil nový kvalitní systém – Windows 2000 postavená na jádře NT. Windows NT byl do té doby paralelní systém pro profesionály a dvoutisícovky kvůli tomu měly zprvu problémy, protože na nich neběžely starší aplikace. Tímto sjednocením ale Microsoft učinil správný krok. V podstatě šlo o novou verzi Windows NT s multimédiálními prvky z Windows 98.

Kromě kvalitních Windows 2000 zkusil Microsoft ještě vydělat poslední peníze na prodeji starého systému Windows ME (Millenium), což byly jen vylepšené Windows 98. Šlo ovšem o propadák – nekvalitní systém plný chyb vůbec neměl vzniknout.

Jako na houpačce

Microsoft střídal úspěšné systémy s neúspěšnými a v roce 2001 vydal svůj zatím nejúspěšnější operační systém Windows XP; který je sice jen (grafickým) vylepšením Windows 2000, ovšem veřejnost, respektive vývojáři již byli na původní jádro NT připraveni.

Windows XP jsou tu s námi již jedenáct let a stále jsou hojně rozšířená. milleniumPo pěti letech, v roce 2006, vyšel systém Windows Vista, který si uživatelé neoblíbili. Systém byl pomalý, existovalo málo ovladačů zařízení a Windows XP byla stále natolik dobrá, že se Visty příliš neprosadily.

Pak ale přišla zásadní změna – Windows 7. Sedmičky jsou povedený stabilní a svižný systém, zdaleka nejlepší, co kdy Microsoft vyrobil. Nyní přichází na trh Windows 8, který zatím příliš nadšení nevzbuzuje. No není to jako na houpačce?

 

A Apple jede dál

Mac OS se dočkal celkem devíti verzí, ale postupně trochu upadal.  Jeden čas se na počítačích objevil také operační systém BeOS vytvořený bývalým programátorem z Apple. Jeho cílem bylo navrhnout systém pro multimédia, ovšem jeho život dlouho netrval. A pak přišel Mac OS X, podstatně odlišný od předchozích verzí.

První systém s přídomkem X se objevil v roce 2001 a jeho základem byl stále BSD Unix. Apple do něj ale zapracoval i technologie ze systému koupeného od Jobsova NeXTu. Další verze Mac OS X jsou nazvané podle divokých šelem. Jaguar, Panther, Tiger, Snow Leopard a Lion.

Touto verzí také dochází ke zkrácení názvu na OS X. Systém Mac OS X dříve běžel pouze na platformě PowerPC, která byla při stejném výkonu dražší, než Intel. Poté byly podporovány obě platformy, v roce 2006 nakonec byla kompatibilita s PowerPC ukončena. Mac OS X a do budoucna OS X vzkvétá. Podle mnohých jde o nejlepší systémy na trhu.

Ještě zbývá Linux

S rozmachem internetu se objevily další operační systémy na bázi UNIXu, které byly určené pro platformu PC, například OpenBSD, ale pouze Linux od finského nadšence Linuse Torvaldse se více uchytil.

Linux se z fáze systému pro nadšence postupně propracoval do serverů, kde je dnes hojně rozšířen. V poslední době jsou jeho hotové balíky s grafickou nádstavbou vhodné i pro obyčejné uživatele, což bylo dříve nemyslitelné. Celé je to zásluha několika málo ditribusí, jako je SuSE, RedHat či Debian. Takový Linux již mohou s menšími problémy používat i méně znalí uživatelé. Mezi začátečníky je pak nejpopulárnější přívětivé Ubuntu.

Historie nekončí

A to je vše. Historie je samozřejmě mnohem spletitější a ne vždy (čti nikdy) nebyl autor osobně přítomen uvedeným událostem. Snad jsem vám poskytnul alespoň základní přehled.

Zjednodušeně řečeno dnes existují jen dva standardy operačních systémů. Windows od Microsoftu a UNIX, na jehož základě je postaveno vše ostatní včetně Linuxu a Mac OS X.

V poslední kapitole najdete stručnou časovou osu.

 

Časová osa

 

1981 MS-DOS Objevil se první osobní počítač od IBM. Operační systém měl mít původně vlastní, ale nakonec dostal systém MS-DOS od Microsoftu. msdos
1984 Mac OS První počítač Macintosh se systémem Mac OS. Ten měl grafické rozhraní a multitasking a americká vláda zakázala jeho vývoz do zemí východního bloku. oldapple
1985 Windows Rok po Apple uvedl (podobný) grafický operační systém také Microsoft. Následoval soud, jenž skončil dohodou. Windows1
1991 Tučňák Linus Torvalds vyrobil otevřený operační systém vycházející z UNIXu a nazval jej po sobě: Linux. tux
1995 Okna na výsluní Windows 95 znamenaly pro Microsoft obrovský úspěch a nový způsob ovládání, který vydržel až do dnešních dnů. win95
2000 Trapný pokus následovalo sloučení Kromě kvalitních Windows 2000 vydal Microsoft propadák jménem Millenium. Dvoutisíckovky slučovaly profesionální a domácí operační systém. win2000
2001 XP jsou tu dodnes Pro někoho omalovánky, pro jiné operační systém, který používají doposud. Jejich kvalita napomohla neúspěchu Vist. xp
2002 Nový Apple Mac OS X částečně pochází z operačního systému  od NeXTu, který založil Steve Jobs ve svém vyhnanství. Na počítačích Apple je v současnosti již ve své několikáté verzi. macosx
2009 Poslední dobrý systém? Windows 7 je pro mnoho uživatelů velký skok z Windows XP a jsou s nimi spokojeni. Chystaná Windows 8 se zdají být kontroverzní, Sedmičky na mnoha počítačích zůstanou velmi dlouho. win7
 

 

Stručná historie operačních systémů: od UNIXu přes Windows k Mac OS X
Ohodnoťte tento článek!
3.7 (73.33%) 6 hlasů